Nuomonės

2021.06.23 11:08

Rimvydas Valatka. Kas bendro tarp atogrąžų karščio, gerovės valstybės ir ambicijos paskiepyti 70 proc. Lietuvos?

Rimvydas Valatka, LRT.lt2021.06.23 11:08

Kas sieja Lietuvą užplūdusį atogrąžų karštį, gerovės valstybę ir prezidento pažadą iki liepos 6-osios paskiepyti 70 proc. Lietuvos? Jei trumpai, visi tie trys gražūs dalykai visiškai nepriklauso nuo prezidento Nausėdos norų, sprendimų ir politinės valios.


Bet jei būtume smulkmeniškai tikslūs, prezidentas, sausį pažadėjęs, kad per Jonines saulė žeme ridinėsis ir bus dieviškai karšta, būtų turėjęs kur kas daugiau šansų pasirodyti įžvalgiu politiku, nei tai jam pavyko su gerovės valstybe ir visos Lietuvos paskiepijimu.

Kol kas bent viena doze paskiepyta tik 1,2 milijono iš 2,45 milijono dvylikos metų ir vyresnių lietuvių. Mažiau nei pusė. Norėdama įvykdyti prezidento planą, per likusias dvi savaites Lietuva turėtų paskiepyti pusę milijono žmonių.

Tačiau dauguma šalies skiepijimo punktų – pustuščiai. Statistikos departamentas negailestingas prezidento ambicijai: „Skiepijimo tempai pastaruoju metu sparčiai krenta.“

Sveikatos apsaugos ministras Dulkys jau pripažino, kad išlaikant dabartinius skiepijimo tempus, 70 proc. žmonių nuo koronaviruso būtų paskiepyta tik rugsėjo pradžioje.

Ministras taip pat geriau jau būtų prognozavęs orus per Jonines. Prieš porą dienų pirmąjį skiepą gavo vos 4 600 žmonių. Jei skiepijimo tempai ir toliau mažės tokia progresija, paskiepyti 70 proc. Lietuvos nepavyks niekada.

Kas atsitiko? Vakcinų yra. Vakcinų Lietuva dabar gauna daugiau nei turi proto ir politinės valios. Vakcinas dovanojame Gruzijai, Ukrainai ir net Taivanui. Bet šalyje niekas nebeskuba skiepytis.

Skiepijasi tik paskutiniai entuziastai, nepatekę į pirmuosius vakcinacijos traukinius. Prioritetą skiepui turėję dauguma senų žmonių taip ir liko nepaskiepyti. Antrojo pandeminio rudens jie sulauks nepaskiepyti. Bus tikri lakūnai bandytojai, antrą žiemą žaisiantys rusišką ruletę.

Bet šiaip tai neatsitiko nieko. Tokia jau žmogaus prigimtis. Žmogus yra gajausias padaras žemėje. Žiauriai greitai plintanti naujoji koronaviruso atmaina? Bet juk tai kažkur ten toli, Indijoje ar Rusijoje. Mirė keturi žmonės? Bet juk visi esam mirtingi.

Užspaustas ilgo antrojo karantino ir sulaukęs iš Vyriausybės Joninių atlaisvinimo, lietuvis meta į šalį kaukes, trumpina du metrus iki 20 centimetrų. Tu gal durnas, kokia dar kaukė autobuse, kai lauke plius 36?

Kai lauke plius 36, atrodo, kad vasara tęsis amžinai, ir tik pedantiškai įstatymų besilaikanti visuomenė galėtų įveikti žmogišką prigimtį, eidama skiepytis per tokį karštį.

Lietuva nėra ir niekada tokia nebus. Mes – isterikų visuomenė. Nuo siaubo riksmų dėl privalomos kaukės iki džiaugsmo klyksmų ir atgal – kaip iki artimiausios vyno krautuvės likus 15 minučių iki aštuntos vakaro.

Liepos 6-ąją prezidentas paskelbs anafemą ministrui Dulkiui. Mes savo anafemos su naujom atmainom palauksim iki spalio. O dabar linksminkimos. Pakol esam. Kol Jonai dar neišmirė.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.