Nuomonės

2021.07.21 16:05

Rimvydas Valatka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Rimvydas Valatka, LRT.lt2021.07.21 16:05

Europos futbolo čempionatas pasibaigė, italai atšventė ir aplaistė pergalę. Bet jo gražiausi vaizdai ir pamokos milijonų futbolo fanų dar ilgai bus aptarinėjami. Ypač Anglijoje, į kurią futbolas, nepaisydamas patriotinių šūkių ir gražios senos dainos, taip ir nesugrįžo.


Anglams čempionatas užsitęsė ne pačiu gražiausiu būdu. Ne tik todėl, kad tris paskutinius anglų smūgius nuo vienuolikos metrų žymos atrėmė virpstas ir italų vartininkas.

Kitą rytą Londonas atrodė kaip po barbarų kariuomenės antplūdžio. Negana to, trys italų vartininko neįveikę anglų futbolininkai M. Rashfordas, B. Saka ir J. Sancho susilaukė rasistinių patyčių lavinos socialiniuose tinkluose dėl to, kad jie yra juodaodžiai. Ant šių trijų vaikinų baltieji barbarai išliejo savo tulžį ir maršistinį pasaulio supratimą.

Tuo pat metu paaiškėjo, kad vieno geriausių Anglijos futbolininkų H.Maguire‘o tėvui „Wembley“ stadione tokie pat nebrendylos sulaužė šonkaulius. Na, ir kas, kad H.Maguire‘as yra baltaodis, o vienuolikos metrų baudinį įmušė išskirtinai puikiu smūgiu.

Rasistus pasmerkė ne tik Anglijos žiniasklaida. Anglijos rinktinės kapitonas H.Kane‘as, nevyniodamas į vatą pareiškė, kad rasistai ir jų parama rinktinei nereikalingi: „Jūs nesate mūsų sirgaliai ir mums jūsų nereikia.“

Rasistinius išpuolius prieš Anglijos rinktinės žaidėjus iškart nedviprasmiškai pasmerkė Didžiosios Britanijos premjeras B.Johnsonas.

„Ši Anglijos komanda nusipelnė būti šlovinama kaip didvyriai, o ne rasiškai užgauliojama socialiniuose tinkluose“, – tviteryje parašė premjeras ir čia pat pridūrė, kad „atsakingieji už šias atgrasias patyčias turėtų gėdytis“.

Prezidento Nausėdos reitingas tarp neapykantos kalbą skleidžiančių maršistų išaugo. Britų premjeras B. Johnsonas, pasmerkdamas nebrendylas, apie savo reitingą negalvojo.

Britų policija pareiškė, kad rasistiniai išpuoliai netoleruotini ir bus ištirti. Tą policija ir daro.

O dabar įsivaizduokime, kaip tokią situaciją būtų pakomentavęs Lietuvos Prezidentas G. Nausėda. Tiesą sakant, įsivaizduoti nieko nereikia. Viską patys girdėjote ir matėte šią vasarą.

Prezidentas būtų pasiuntęs savo vyriausiąjį patarėją P. Mačiulį pasikalbėti su prie Prezidentūros jo užtarimo ieškoti atėjusiais nebrendylomis.

Paskui Prezidentas savo metinėje spaudos konferencijoje būtų su šypsenėle nusistebėjęs – koks dar rasizmas, kokie vandalai? Po pauzės G. Nausėda būtų pridėjęs, kad neapykantos kalbą smerkiančios spaudos jis neskaito. Vietoj to jis kalbasi su tais žmonėmis, iš kurių ir sužino visą tiesą.

Prezidento Nausėdos reitingas tarp neapykantos kalbą skleidžiančių maršistų išaugo. Britų premjeras B. Johnsonas, pasmerkdamas nebrendylas, apie savo reitingą negalvojo. Žodis – didesnė politiko atsakomybė už asmeninį populiarumą.

Toks ir skirtumas tarp Lietuvos ir D. Britanijos. Neskaitant futbolo, žinoma. Griovėjai, kurie politikoje narciziškai mato tik save, to niekada nesupras.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.