Nuomonės

2021.06.09 11:01

Rimvydas Valatka. Kokia graži diena, ir koks jis nuostabus

Rimvydas Valatka, LRT.lt2021.06.09 11:01

Antrasis prezidento Gitano Nausėdos metinis pranešimas netapo nei metų, nei dienos įvykiu. Nors žiniasklaida iš inercijos jam skyrė tiek daug dėmesio, tarsi tai būtų koks popiežiaus vizitas. Pagrįstai kyla klausimas, ar apskritai reikalingi Prezidento metiniai pranešimai? Na, bent tokie, kokį vakar perskaitė G. Nausėda.


Antrasis jo metinis pranešimas – tai be jokios politinio talento kibirkšties surašytas biurokratinis abstrakčių deklaracijų ir lozungų kratinys apie viską. Kuriame iš to visko svarbiausias yra pats G. Nausėda. Smulkmeniškai suminėjęs visus savo retus užsienio vizitus, įskaitant net ir būsimus, o taip pat ir penktos eilės svarbumo savo įstatymų projektus.

Kartais prasiverždavo mažo berniuko įžeidumas ir jis ką nors koduotai vamtelėdavo apie viešojoje erdvėje įsitvirtinusią Tiesos ministeriją ar užvualintai perspėdavo dėl gėjų niekadėjų.

Privalome realiai vertinti. Drauge esame stipresni. Stiprinti savivaldą. Atkurti teisėjo profesijos prestižą. Principingai įvertinti teisėjų veiklą. Dabar svarbiausia išnaudoti ES lėšas. Būtina aktyviau dalyvauti tarptautinėse mokslo struktūrose. Atsigręžti į tautą. Negalima leisti.

Prezidentas šokinėjo nuo gerovės valstybės prie teisėjų, nuo teisėjų prie užsienio politikos, minėjo švietimą, ekologiją, energetiką, savivaldą ir galiausiai baigė kalbą nuobodžia egzaminą laikančio studento tirada apie tai, kas yra demokratija.

Žodžių ir raidžių pranešime buvo daug. Pranešimas užtruko net 44 minutes. O kokia jo prasmė? Anei vizijų, anei vienos bent kiek šviežesnės politinės minties. Prezidentas tradiciškai bandė kažką suskelti apie gerovės valstybę, bet kalba kažkodėl sukosi tik apie išmokas ir pašalpas.

Bandė vaizduoti, kad kalba visagalis karalius, bet dažniau išeidavo kaip Seimo opozicijos atstovui. Bet tik ne kaip opozicijos lyderiui, o kaip provincialui iš mišrios Seimo grupės.

Ar yra ką pagirti iš šios nykios populistinės abrakadabros?

Žodžių ir raidžių pranešime buvo daug. Pranešimas užtruko net 44 minutes. O kokia jo prasmė? Anei vizijų, anei vienos bent kiek šviežesnės politinės minties. Prezidentas tradiciškai bandė kažką suskelti apie gerovės valstybę, bet kalba kažkodėl sukosi tik apie išmokas ir pašalpas.

Yra. Iš šio metinio pranešimo plaukia nauja heliocentrinė tautinės politikos sistema. Jos centre dieną naktį šviečia prezidentas. Aplink jį sukasi vieninga, monolitinė planeta Tauta. Naktį, kuri nutinka retai, danguje kartais pasirodo savivaldos Mėnulis. O šią idilę darko kažkur iš kosmoso vis įskrendanti Piktoji Kometa – centrinė valdžia. Kuri nenori saulėtos gerovės valstybės, aptemdo Saulę ir piktybiškai neatsigręžia į planetą Tautą.

Pakėlęs akis – virš monologinio prezidento trūko tik šventojo nimbo – jis teisuoliškai klausė: ar pastebite, kad iš dialogo traukiasi pagarba?

Sužinojome, kad vaikai buvo uždaryti vienutėse, prarasti jų metai ir galbūt prarasta visa karta, uždarytos ir pora dienų per vėlai atidarytos kultūros įstaigos, susvyravo pasitikėjimas valstybe.

Visa tai, pasirodo, įvyko ne dėl per 4 000 gyvybių nusinešusios pandemijos, o tik dėl tos nežinia iš kur atsiradusios ir nežinia ką darančios piktosios Kometos – centrinės valdžios. Kuriai pats prezidentas, pasirodo, kaip ir nepriklauso.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.