Nuomonės

2021.07.09 17:03

Ramunė Sotvarė-Šemetienė. Jeigu jau karas, tai ir kariaukim

Ramunė Sotvarė-Šemetienė , apžvalgininkė2021.07.09 17:03

Prieš mėnesį paskelbtas košmariškas scenarijus, kad į Lietuvą iš Baltarusijos per savaitę ateis 300 neteisėtų migrantų, šiandien atrodo ne tik ne košmariškas, o visai mielas. Per savaitę sulaikoma dukart tiek. Miškuose kelio į Paryžių ieško dar nežinia kiek.


Neteisėtų migrantų antplūdis prasidėjo prieš pusantro mėnesio. Per tą laiką buvo daug užkeikimų ir migracijos teorijos aiškinimų. O reali padėtis kasdien įgyja vis daugiau komiško tragizmo spalvų.

Lietuvos valstybės ir išorinė Europos Sąjungos siena nusėsta atsipūtusių, neaiškių tikslų turinčių, asmens dokumentus pakeliui išmetusių sienos pažeidėjų ordomis, apie kuriuos pervargę ir nusiplūkę bėgioja visų įmanomų šalies tarnybų pareigūnai.

Teismai perkrauti, žmonių aistros kaista, vietos, kur dėti šiuos konkretų nusikaltimą (sienos kirtimas neturint dokumentų yra nusikaltimas) padariusius asmenis nėra, emocijos pabėgėlių stovyklose sproginėja, nes kiek gi laiko tie jauni vyrai gali sėdėti uždaryti be veiklos, be sekso ir aiškios perspektyvos.

Atvyko trys dešimtys Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros pareigūnų, laukiama dešimt estų. Gerai, kad padeda, bet visa tai, kas daryta iki šiol, buvo daryta tik tam, kad greičiau surinktume neteisėtus migrantus.

Lietuva išsijuosusi dirba su pasekmėmis, bet kol kas nėra nieko konkretaus, kas stabdytų srautą. Gal atsirado nors kilometras ar bent metras konkrečios sienos, kurios negali mama su mažamečiais perlipti per tris minutes? Ne. Tik planas pradėti tempti vielas. Ir tik kai kur.

Konstatuojama, kad vyksta ataka, hibridinis karas. Jeigu karas, tai gal ginkimės. Mes šiame tame kare tik renkame patrankų mėsą. Šitie migrantais vadinami srautai kažkada sustos, bet kiaura rytinė siena yra ir bus grėsmė. Jos atvirumas taip ir kviečia – na, sugalvokit dar ką nors.

Paskelbta ekstremali padėtis. Gal galim kviesti statybų magnatus, paskirstyti ruožus. Namų žmonės prisipirko rekordiškai, kas nespėjo, gali palaukti. Saugumas – pirmenybė.

Apie pinigus nereikia nė kalbėti. Skolinom milijardus vienai pandemijai, tai galim ir kitai, pabėgėlių. Blogiau nebebus.

Kitą savaitę Seimas renkasi į neeilinę sesiją. Pagaliau. Pirmas darbas – išsiaiškinti sąvokose. Ką mes turime – natūralų migracijos srautą ar nustekenti šalį suplanuotą ataką. Kai bus šis atsakymas, bus aiškiau, kokį teisinį režimą taikyti.

Antras. Nusilenkti pasienio pareigūnams ir teisėjams. Paprašyti, kad teismai neitų atostogų, kol bus bent viena neteisėto migranto byla. Paklausti jų, kokių dar pakeitimų įstatymuose reikia, kad per dvi savaites kiekvienas sienos turistas iškeliautų.

Gerus sprendimus galima priimti, jeigu žinai galimybių ribas. Kiek irakų galim pamaitinti ir nuprausti? Kokią šitų geresnio gyvenimo ieškotojų masę Lietuva gali suvaldyti? Šimtą, dešimt tūkstančių? Suvaldyti fiziškai, finansiškai ir, svarbiausia, emociškai.

Statomas tūkstančio vietų angaras. Bet jau dabar turime pusantro tūkstančio. Kas tame angare ir visose palapinėse bus, kai ateis žiema, o rudenį į nutrintas mokyklas turės eiti vaikai?

Kokį neteisėtų turistų kiekį gali pakęsti žmonės, ypač tie, kurie negali pakęsti net kitokios prigimties ar laisviau galvojančių bendrapiliečių.

Dar keli tūkstančiai neteisėtų migrantų, dar mėnuo be chaosą pasienyje stabdančių veiksmų ir, šalia kovido bei neteisėtų migrantų, galim turėti trečią, vidaus maišto problemą su retoriniais klausimais.

Kodėl neteisėtų migrantų teisės yra iškeliamos aukščiau mano, piliečio, teisių ir saugumo? Aš galiu pasitikėti valdžia, kuri mano sumokėtus mokesčius naudoja ne mano, o bastūnų gerovei ir saugumui?

Migracijos įstatymus sukūrė politikai. Kai ji įgyja naujas formas, tampa platforma rafinuotiems išpuoliams, politikų pareiga šią politiką keisti. Bet pirmiausia reikia daiktus pavadinti tikraisiais vardais.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt