Nuomonės

2020.11.24 09:13

Virginijus Savukynas. Iššūkiai naujajai koalicijai

Virginijus Savukynas, apžvalgininkas2020.11.24 09:13

Dramatiška pirmoji savaitė Seime užtemdė kitą akivaizdų faktą: dabartinė koalicija faktiškai jau yra mažumos koalicija. Ir ne tik todėl, kad Kęstutis Glaveckas nusprendė pasitraukti iš Liberalų sąjūdžio frakcijos, o tuo pačiu ir iš valdančiosios daugumos. 


Nors dar neaišku, kokios sudėties bus Vyriausybė, tačiau akivaizdu, kad absoliučią daugumą sudarys išrinkti Seimo nariai. Ką tai reiškia? Ogi tai, kad ministrai paprastai retai apsilanko Seime, nes turi vykdyti ministro pareigas. Tad, grubiai skaičiuojant, 10 balsų Seime nubyra. Be to, pridėkime ligas, komandiruotes bei dar kokius nors Seimo narių reikalus ir turime geriausiu atveju apie 60 koalicijos narių Seimo salėje.

Jau seniai įsivyravo tendencija, jog valdantieji savo kadenciją baigia realiai būdami mažumos koalicija. Tačiau paprastai pradeda turėdami užtikrintą daugumą. Šį kartą situacija kiek kitokia.

Ir tą puikiai supranta patys valdantieji. Tik tuo galima paaiškinti jų chaotiškus veiksmus, siekiant pamaloninti opozicines partijas, išskyrus „valstiečius“.

Skaičiavimas paprastas: iš „valstiečių“ paramos nesitiki, tačiau siekia kitų opozicinių partijų paramos. Todėl jiems ir pasiūlė postus. Planas gudrus, bet nelabai nusisekė, nes žvelgiant iš šalies tai atrodo kaip paprastas kerštavimas.

Be to, kyla klausimų dėl tokių sprendimų konstitucingumo. Konstitucinis Teismas dar 1993 metais yra išaiškinęs, jog „reikėtų žiūrėti, kad mažos politinės grupės neatsidurtų geresnėje padėtyje negu didelės grupės tais atvejais, kai formuojama parlamento vadovybė, sudaromi komitetai ir skiriami jų vadovai, skirstomos lėšos, įgyvendinamos kitos parlamento funkcijos“.

Yra ir dar vienas niuansas: postus gavusios opozicinės partijos nebūtinai turėtų paremti koalicijos sprendimus. Kodėl to jiems reikėtų? Šios partijos pirmiausia žiūrės savo rinkėjų nuomonės ir galvos apie kitus rinkimus. Juk jiems jau nepagrasinsi, kad iš jų bus atimti postai. Atimti galima, bet kam juos atiduosi? Nebent „valstiečiams“. Tada iškyla klausimas: o kodėl reikėjo visą šitą sumaištį pradėti?

Taigi valdantieji, deja, neturi realios jėgos Seime. Štai kodėl Ingrida Šimonytė labai atsargiai kalba apie savo būsimus darbus. Ji puikiai supranta, jog realioms reformoms tiesiog nebus politinio palaikymo.

Ir, aišku, kitas didelis iššūkis – tai COVID-19 epidemija. Keli Seimo nariai serga, nežinia, kiek dar susirgs. Jau pirmadienį Seimo valdyba ėmėsi priemonių, kad būtų suvaldyta epidemija. O parlamentarų laukia svarbūs balsavimai dėl vyriausybės, vėliau dėl biudžeto. Tikrai nesinorėtų tokios situacijos, kad nei vienas, nei kitas nebūtų patvirtinti dėl to, jog dėl koronoviruso didelė dalis Seimo narių gulėtų lovose.

Taigi valdantieji, jei nori sėkmės, turės išmokti kalbėtis ne tik su visom opozicinėmis frakcijomis, o taip pat ir su visuomene.

Komentaras skambėjo per LRT RĄDIJĄ

Populiariausi