Naujienų srautas

Nuomonės2020.04.09 09:32

Indrė Makaraitytė. Kaip nupirkti plikom rankom prieš COVID-19 paliktus gydytojus? Žinoma, numesti pinigą

Arba kas slepiasi po labai išreikšto valdančiųjų Seime, Aurelijaus Verygos ir net Prezidento nepasitenkinimo, kad medikų atlyginimų nepavyko padidinti dar praėjusią savaitę. Ir kodėl pagaliau tai padarius, niekas labai džiaugsmu netrykšta. 

Pamenate tas skandalingąsias pundelių Kauno klinikinėje ligoninėje fotografijas? Tuos maišiukus, į kuriuos, užrašę savo vardus ir pavardes bei datą, tris savaites medikai kimšdavo ir vidinius, ir viršutinius apsaugos drabužius. Ir kuriuos, kai pasitvirtindavo teigiama koronaviruso diagnozė, iš tos krūvos tos pačios pamainos medikai turėdavo atrinkti.

Visus įkalčius ligoninė sunaikino, siųsk ten bet kurią komisiją, ji neberas, net jei ir norėtų, tų gėdingų pundelių. Ligoninė nuo žiniasklaidos ginasi melu, meluoja net ligoninės profesoriai, o sveikatos apsaugos ministras premjero reikalavimu nušalintą ligoninės vadovą penktadienį tik visai vakare paviešintu sprendimu grąžino į pareigas.

Kai Santaros klinikose koronavirusu užsikrėtė jauna besilaukianti gydytoja rezidentė, klinikų vadovo Felikso Jankevičiaus klausiau, ar jis nejaučia kaltės dėl to, kad toji medikė dirbo be jokių apsaugos priemonių. Jai diagnozė buvo patvirtinta šeštadienį, o tik nuo pirmadienio visiems Santaros klinikų gydytojams, ne tik Infekcinių ligų skyriaus, turėjo būti išdalytos apsaugos priemonės.

Todėl, kad atlyginimus visiems medikams turi kelti A. Veryga. Šis planas buvo suplanuotas rinkimams, o ne dabar, per pačią koronaviruso krizę, kai dar per toli rinkimai.

„Tai jūs mane dabar kaltu norite padaryti“, – nepatenkintas atsakė F. Jankevičius.

Šiandien balandžio 9-oji, oficialiai jau 154 medicinos darbuotojai serga koronavirusu, o daugiau nei 1,2 tūkstančio yra izoliacijoje.

Bet juk mes vis dar prisimename praėjusią savaitę Seimui svaidomus žaibus nesugebėjus sutarti dėl medikų atlyginimų didinimo?

Po to audringo antradienio Seimo posėdžio pasisakė ir patys medikai, ir visų įmanomų sričių ekspertai. O ypač, žinoma, politikai. Ramūnas Karbauskis badė pirštais į Gabrielių Landsbergį, G. Landsbergis – į R. Karbauskį, Gintautas Paluckas ir tuos, ir anuos pavadino mažvaikiais. O prezidentas Gitanas Nausėda ankstyvą rytą grūmojo, kad jam esą nesvarbu, kas kaltas, bet tai, jog pritrūko valios sutarti dėl su koronavirusu kovojančių medikų didesnio atlygio, visiškas Seimo fiasko.

Tačiau anos savaitės balsavimas Seime, kai nebuvo pritarta su ministerija suderintam valdančiųjų projektui, regis, didžiausią nepasitenkinimą sukėlė sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai.

„Nepamatuotus sprendimus pasiūlę opozicijos atstovai dar apkaltino valdančiuosius, kad jiems nerūpi medikai. Tokios manipuliacijos apgailėtinos. Nes tai yra MELAS. Būtent A. Kubilienė ir pasiūlė įstatymo pataisomis didinti atlyginimus. Jau rytoj bus registruoti nauji įstatymo pakeitimai“, – rašė savo „Facebooko“ paskyroje ministras.

Kai krizė, tai niekas į detales nesigilina, bet, kaip žinia, velnias slypi jose.

Įsigilinus, kas būtent ministrui sukėlė nepasitenkinimą, tai sunku būtų patikėti. Tie „nepamatuoti sprendimai“ – tai siūlymas atlyginimus kelti visiems medikams, nes jau ir maži vaikai Lietuvoje supranta, kad koronavirusas neįbrėžia kryželio ant kaktos ar kaip kitaip nepažymi žmogaus ir todėl visiems medikams kyla pavojus.

Galima buvo diskutuoti, kokiomis proporcijomis kelti medikams atlygį, nes skiriasi ir darbo pobūdis, ir to pavojaus lygmenys. Be to, A. Verygos, kitaip tariant, Seimo valdančiųjų pirminiame projekte išvis nebuvo paminėti rezidentai, o dar ir dabar, po daugiau nei savaitės diskusijų ir derinimų, klausimų kyla, kaip didinti atlygį aptarnaujančiam personalui.

Tenemeluoja A. Verygos parankiniai, bet požiūris į apsaugos priemones nuo pat pradžių buvo toks, kad apsaugos priemonės pirmiausiai yra skiriamos toms ligoninėms, kurioms priskirta gydyti COVID-19 pacientus. Visiems kitiems tų priemonių net nebuvo numatyta.

Valytojos? O jos tokios yra ligoninėse? Ir ką jos ten veikia?

Tai kodėl ministras reiškė nepasitenkinimą, kad Seime susiginčijus, medikų atlyginimų klausimas nusikėlė savaitei?

Atsakymas labai paprastas.

Todėl, kad atlyginimus visiems medikams turi kelti A. Veryga. Šis planas buvo suplanuotas rinkimams, o ne dabar, per pačią koronaviruso krizę, kai dar per toli rinkimai.

Todėl, kad A. Verygai būtinai dar aną savaitę reikėjo auksinio medalio – greito Seimo sprendimo didinti atlyginimus tik daliai medikų, kurie dirba pavojingiausią darbą. Niekas nebūtų teikęsis aiškinti, kam ir kaip. Manipuliatyvių pranešimų spaudai meną įvaldę Sveikatos apsaugos ministerijos viešųjų ryšių specialistai jau turėjo paruošę strategiją, kaip šį ministro ir valdančiųjų žygdarbį teisingai iškomunikuoti.

Augantis medikų visoje Lietuvoje nepasitenkinimas, kai jų dauguma vis dar dirba be būtiniausių apsaugos priemonių, tampa pavojingas. Tenemeluoja A. Verygos parankiniai, bet požiūris į apsaugos priemones nuo pat pradžių buvo toks, kad apsaugos priemonės pirmiausiai yra skiriamos toms ligoninėms, kurioms priskirta gydyti COVID-19 pacientus. Visiems kitiems tų priemonių net nebuvo numatyta. Galiausiai pradėtos kaltinti pačios ligoninės, kad priemonių neįsigijo laiku, bet juk medikai – ne mulkiai.

Nes Sveikatos apsaugos ministerija yra kaip tik toji institucija, kuri kovoja ne už tai, kad medikai būtų maksimaliai apsaugoti, o kovoja priešingai – reikalavimus medikų apsaugai mažina. SAM valia sveikatos priežiūros įstaigų, kuriose gali būti sąlytis su COVID-19 pacientais, kuriems nepasireiškia simptomai, vadovai gali laisvai rinktis, ką skirti savo darbuotojams – specialų respiratorių ar vienkartinę kaukę.

Kuo kitu, jei ne tais keliais eurais prie atlyginimo A. Veryga gali numaldyti medikų pasipiktinimą, kad nuolatinį medikų testavimą nuo koronaviruso jų organizacijos išsireikalavo tik išnaudojusios tai, kad šiandien premjeras Saulius Skvernelis mažiausiai nori būti atsakingas už A. Verygos klaidas. Nors dar ir šiandien medikų testavimas smarkiai stringa.

Taip, šią savaitę Seimas, valdantieji su opozicija, susitarė dėl didesnio medikų atlygio. Skirtingai nei pagal A. Verygos planą, dabar priedai priklausys ir rezidentams, ir net Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistams. Taip pat sutarta, kad negali užriby būti paliktas aptarnaujantis personalas.

Bet kažkaip nesigirdi A. Verygos džiūgaujant. Ne taip buvo planuota.

Sutrumpintas komentaro variantas skaitytas per LRT RADIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą