Naujienų srautas

Nuomonės2020.04.16 18:23

Algimantas Čekuolis. Indijos jogų miego eliksyras

Algimantas Čekuolis 2020.04.16 18:23

Siaučiant pandemijai ir kol nėra patikimų vaistų, vienas dalykas lieka nepakeičiamas kaip Gedimino pilis. Tai geras miegas iki soties.

Miegas mus lydi visą gyvenimą, jis senesnis negu žmonija. Apie jį daug rašoma, ir visgi, jeigu gerai pagalvosime, jis nelabai aiškus. Yra žmonių, kurie miega po 10–12 valandų ir po to puikiai įsisuka į gyvenimą. Yra tokių kaip Napoleonas, kuriam užtekdavo penkių valandų. Antrojo pasaulinio karo metais karininkai, vadovaujantys svarbiems mūšiams, sėdėdavo blindaže prie spingsulės, žemėlapių, telefonų ir radijo imtuvų. Paskui sakydavo, kad nemiegojo tris paras. Nežinodami, kad klysta. Jeigu taip iš tikro, jie būtų netekę sąmonės.

Nickas Littlehalesas, labai žinomas treneris sporto pasaulyje, pasinaudodamas Indijos jogų mokymų, savo knygoje „Miegok kaip profesionalas“ („Schaffen sie wie ein Profi“) tvirtina, kad ne tiek svarbu, kiek valandų miegi, o kaip miegi.

Miegas susideda iš skilčių, kaip mandarinas. Viena skiltis – 90 minučių. 1,5 valandos. Per tą laiką smegenys pereina keturias būkles: nuo snūduriavimo – į gilų miegą, kuris vadinasi REM. Tarsi leistumeisi laiptais į rūsį. Giliausias miegas, kai esi „rūsyje“. Paskui pradedi kopti aukštyn. Pasiekęs viršų, jeigu viskas gerai, galbūt tik apsiversi ant kito šono ir vėl pradėsi leisti į tą „rūsį“, nieko nepastebėjęs.

Kai kada žmogui užtenka sugriebti iš miego skiltelės tik REM ir paskui grįžta į šviesų pasaulį, kaip tie paminėti karininkai.

Kartą, šeštą ryto, vakarinėje Vokietijos dalyje už 100 metrų prieš mane važiuojantis automobilis staiga metėsi į dešinę pro krūmus ir sustojo atsitrenkęs į medį. Aš pribėgau, žiūriu, vairuotojas, atlošęs galvą, miega normaliu, visai nepriešmirtiniu miegu. Paskambinau, netrukus pagalba atvažiavo. Neužmiršiu to vairuotojo veido, kai jį nešė į greitąją. Jis tik tada atsimerkė ir nieko negalėjo suprasti – važiavo ramiai, kaip žmogus, greičio neviršijo. Iš kur tie sanitarai, neštuvai? Iš kur išdygo sanitarinis automobilis, į kurį jį neša?

Tik priminsiu: pagrindinė rimta kliūtis geram miegui – tai jūsų diena ir jūsų maistas.

Viskas aišku. Buvo ankstyvas rytas. Jis buvo atsidūręs REM‘o dugne. Ta palaiminga būklė kartais ateina ne laiku. Ne visi jaučia miego skilteles. Jaunas arba dirbęs sunkų fizinį ar protinį darbą – jeigu tęstume palyginimą, tai miego naktis jam bus kaip suvalgyti obuolį, o ne mandariną. Kokia prasmė apie tai galvoti?

Norisi žinoti. Pabudę tamsią naktį, galbūt bijosite, kad antro REM nesugausite. Nebūtinai taip. Paskaičiuokite, kiek nuo jūsų užmigimo galėjo būti tų „skiltelių“ po 1,5 val. Jeigu bus praėjusios 3 valandos, vadinasi, buvo dvi REM fazės. Galite nė neabejoti, kad jūsų organizmas pasiėmė, ko jam reikia. Paimkite paskaityti knygą ar ką nors nesvarbaus padaryti. Po to grįžkite į lovą. Užmigsite.

Literatūros apie tai, kaip užmigti, galima būtų pririnkti 2 lagaminus. Todėl mano patarimų jums nereikia. Tegul avys šokinėja sau per tvorą, o jūs jas skaičiuokite. Jeigu padės užmigti, bus gerai. Tik priminsiu: pagrindinė rimta kliūtis geram miegui – tai jūsų diena ir jūsų maistas. Kadangi dienos galvosūkiai ne visada priklauso nuo jūsų, šitą temą apeikime ir sustokime prie maisto.

Pusryčiai – laisvai. Kiek telpa.

Jeigu pietų persivalgysite, naktį miego bus, bet jis nebus kokybiškas.

Vakarienė – 6–8 val. ir ne vėliau. Pusė litro kefyro arba jogurto – ne daugiau. Ir jokios palydos tam kefyrui ar rūgpieniui.

Pirmą savaitę bus sunku. Prieš pusryčius sapnuosite, kad ruošiate balių. Patiekalus virėjai ir panos jau neša ir deda ant stalo. Bet sapnas neleis, kad jūs ragautumėte. Nes kaip jis sukurs jums burnoje skonį? Atsigavėsite pusryčiaudamas.

Jeigu gyvensite ritmiškai, viską darysite tuo pačiu laiku, susitvarkys ir apetitas, ir svoris. Ir jokių migdomųjų vaistų – jie neišsprendžia problemos, tik ją atideda.

Pietų Indijoje buvau sustojęs Trivandrumo ašrame. Taip vadinasi budistų vienuolynas. Kartais priima pravažiuojančius. Švaru, ramu. Pakloja ant grindų, kaip Japonijos vienuolynuose. Ir nebrangu. Paprašiau vietinį jogą, jis ten gyvena ar dirba, nesuprasi, recepto, kaip užmigti, jeigu miegas neima. Žilas, balta barzda iki juosmens, bet veidas stebėtinai jaunas. Akys irgi jaunos.

Reikia gulti ir keltis tuo pačiu laiku, sako jis. Vakarieniauti ne vėliau nei 6 valandą. Prieš gulant reikia maždaug 1,5 valandos užsiimti kokiais nors niekais.

Bet visa tai aš ir be jo žinojau. Nereikia doram budistui pasiūlyti ką nors suvalgyti po pusiaudienio, 12 valandą jiems prasideda didysis organizmo valymas. Po to gavau savęs užmigdymo receptą. Beje, jis labai panašus į europietišką.

Guli. Patikrink, ar neliko kas nors neužklota, nes per ten ateis vėsa.

Tada įkvepi oro, kiek plaučiai leidžia, o išleidi orą lėtai. Galima tik per vieną šnervę, kitą užspaudi. Ir stebi, per kiek laiko iškvėpei. Tik nereikia skaičiuoti skaitmenimis, jie žmogaus išgalvoti, sako jogas. Reikia paprasčiau. Lenki pirštus vieną po kito. Galbūt užlenksi visus 10.

Atsipūsk ir pradėk iš naujo. Pirštų galima nelenkti, o jais iš eilės, vieną po kito, papsėti sau kur nors, tarsi grotum pianinu. Tik neskaičiuok. Bet atsimink, kad po didžiojo eina rodomasis, po jo – nykštys, o po jo vėl gali pradėti nuo mažylio. Jeigu neskaičiuosi, o tik „grosi“ pianinu, netrukus susipainiosi. Pradėk iš naujo. Vėl susipainiosi. Sukaupk visą dėmesį į tą papsėjimą. Nepadės. Susipainiosi vėl. Prakeiksi ir mane, ir tolimos šalies išminčių. Labai gerai. Aš nepykstu. Po 5 minučių saldžiai miegosi.

Visa paslaptis čia ta, kad...

Neatskleisiu. Jogai sako „kas“, bet retai išduoda paslaptį „kodėl“. Paslaptį žmogus labiau vertina.

Atsisveikindamas jis už tą patį honorarą pamokė mane, kaip grįžti į sapną. „Jeigu laikysitės miego higienos, visi sapnai bus giedri, o gyvenimas – ilgesnis. Ir jis neatsibos“, – pasakė jis.

Miegi ir sapnuoji gražų sapną. Jis gali būti spalvotas. Ir žmonės geri tame sapne, ateina ir net tie, kurių jau nėra. Bet tave pažadino staiga. Gal triukšmas gatvėje ar namiškiai, ar fiziologinis poreikis. Neširsk. Kai padėtis susitvarkys, gulk vėl į tą pačia vietą ant to paties šono. Prisimink, kaip buvo rankos, kojos, kaip buvo pasukta galva. Užgesink šviesą ir užsimerk. Gali pakartoti papsėjimą pirštais iškvėpdamas.

Penkiasdešimt procentų galimybė, kad sapnas tęsis, o Tu ir kiti veikėjai būsite jame.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą