Naujienų srautas

Nuomonės2020.03.25 14:28

Indrė Makaraitytė. Veryga Verygos Verygai Verygą. O kur Skvernelis su Nausėda?

Taip, krizė nepaprasta, taip, nieko panašaus iki šiol nebūta, bet Aurelijaus Verygos ir jam pavaldžių institucijų kompetencijomis iki praėjusios savaitės pradžios neabejojo nei premjeras, nei prezidentas. Atvirkščiai – A. Verygos politika tildyti rodančius, į kokią pražūtį veda jo klaidos, niekam iš valdančiųjų neužkliuvo. Kaip ir klaidas pridengiantis melas. 

Kovo dešimtąją, prieš pat šventes, Prezidentas Gitanas Nausėda, toks orus ir pasitikintis savimi, kalbinamas „Laisvės TV“ aiškino, kad jis matąs, jog Lietuvos medikai ir valdžios atstovai šiuo metu labai neblogai suvaldo koronaviruso grėsmę.

„Informacinė politika yra sustyguota gana gerai, žmonės žino, ką daryti,“ – užtikrintai sako Prezidentas.

Ridui Jasiulioniui perdavus žiūrovo klausimą, ar sveikatos apsaugos ministras A. Veryga yra tinkamas žmogus vadovauti Ekstremaliųjų situacijų centrui, G. Nausėda šį bei tą pasamprotauja apie dezinfekcinio skysčio peripetijas, paapgailestauja, kad laboratorinių tyrimų galima būtų daugiau daryti, bet apibendrina: „Dar kartą grįžtu prie to, ką sakiau, atsižvelgiant į tai, kad mes turime tik vieną užsikrėtusįjį, kuris jau yra pakeliui į sveikimą ir beveik pasveikęs (..) mes šiandien galime konstatuoti, kad esame geresnėje padėtyje.“

Ir dar Prezidentas ragina nepanikuoti. Mat jis pats kovo 3 d., tą pačią dieną, kai Ekstremaliųjų situacijų centro vadovas A. Veryga paskelbė perspėjimą dėl masinių renginių, nuvažiavo į „Žalgirio“ varžybas arenoje.

Kas iš to? Nieko, tik tai, kad Lietuva pasitiko koronavirusą plikomis rankomis – su neapsaugotais gydytojais, be reagentų testams ir be kaukių. Ir su oficialiu melu, kad kaukių ir respiratorių visiems medikams nereikia, jie būtini tik tiesiogiai su koronavirusu susiduriantiems gydytojams.

Paklaustas apie jas ir perspėjimus, kurių jis teikėsi nesilaikyti, G. Nausėda, imituodamas kosulį, kas yra vienas iš koronaviruso simptomų, net neleido baigti klausimo. Vis dėlto paskui surimtėjo ir atsakė esąs sveikas. Ir paragino nekelti panikos – sveiki žmonės neužkrečia.

„Būtų nelabai rimta ir netgi neatsakinga šiandien pasiduoti panikai, kaip kad pasidavė kai kurie žmonės, matant jų elgesį parduotuvėse“, – sakė Prezidentas.

Tomis pat dienomis, kovo pradžioje, kai G. Nausėda gyrė, kaip gerai Lietuvoje žmonės informuojami apie pandemijos grėsmę, iš premjero Sauliaus Skvernelio patarėjo ir visuomenės informacinės grupės vadovo pareigų pasitraukė Skirmantas Malinauskas. Jo nušalinimo paprašė pats A. Veryga, nes patarėjas pradėjo traukti į paviršių biurokratines nesąmones. Konfliktas kilo dėl leidimų dezinfekciniam skysčiui, kurio taip trūko rinkoje, gaminti Lietuvoje, tačiau jei tiesa, ką dabar kalba buvęs premjero patarėjas, jis jau tada kėlė klausimus, kodėl nejuda medicininių kaukių, respiratorių pirkimas, kad negerai su reagentais ir kad nėra suskaičiuota, kiek realiai Lietuvoje yra plaučių ventiliavimo įrangos.

S. Skvernelis paplekšnojo S. Malinauskui per petį – ačiū ir viso gero. A. Veryga dirba toliau.

Bet kovo 23 d., nepraėjus nė dviem savaitėms, G. Nausėda nebejuokauja ir į delną nekosčioja.

Jis jau grūmoja, ir ne pirštu: „Žinoma, kad vien tik pagrūmojimas pirštu nebėra tinkamas, adekvatus, turi būti įvestos griežtos priemonės, kurios drausmins tuos žmones.“

Tuos, kurie nesilaiko nurodymų.

Prezidentas jau piktinasi, kad situacija tokia prasta, jog jam reikėjo įtraukti savo žmones į reagentų pirkimą, nes, pasirodo, puikią informacinę kampaniją vykdantis ir valdantis situaciją A. Veryga bei jo vadovaujamas Ekstremaliųjų situacijų centras „aiškiai stokoja kompetencijų”, o ten dirbantys žmonės nežino, kas yra pirkimai ir ką reiškia suplanuoti procesą.

Pirmosiomis dienomis taip „adekvačiai ir kompetentingai” besielgęs A. Veryga, po dviejų savaičių, Prezidento akimis, staiga ėmė ir pritrūko kompetencijų.

Praregėjo ir S. Skvernelis. Nereikėjo net Dalios Grybauskaitės paaiškinimo, kas vyksta iš tikrųjų – iš jo patarėjų „Facebook“ įrašų buvo akivaizdu, kad premjeras ką galėjo, tą pats perėmė į savo rankas.

Kas iš to? Nieko, tik tai, kad Lietuva pasitiko koronavirusą plikomis rankomis – su neapsaugotais gydytojais, be reagentų testams ir be kaukių. Ir su oficialiu melu, kad kaukių ir respiratorių visiems medikams nereikia, jie būtini tik tiesiogiai su koronavirusu susiduriantiems gydytojams. Ir kad testų nereikia, nes taip numato A. Verygos įdiegtas tikrinimo algoritmas, o ne todėl, kad trūksta reagentų.

„Labai blogai A. Veryga, labai blogai”, – sklinda signalai iš visų institucijų. Nesuvaldė situacijos.

Prezidentas grūmoja garsiai, nes jis kaip ir ne prie ko – juk žmonės Lietuvoje turėtų suprasti, kad ne jo darbas reagentus pirkti.

O S. Skvernelis darbus perima tyliai – Ramūnui Karbauskiui paskelbus, kad Lietuvą A. Veryga geriausiai paruošė koronaviruso grėsmei, sakyti priešingai yra savižudiška. Sakyti priešingai reiškia, kad tu pats pražiūrėjai. Pagaliau, o kaip paskui toks „pražiūrėjęs” vesi valstiečių sąrašą į pokrizinius rinkimus.

Ir dabar, kai mus visus liūliuoja valdžios rypavimai, kokio masto tai krizė, kad visas pasaulis užsidarė, po tos pusantros savaitės, kuri išsitempė kaip mėnuo ir atnešė dramatiškų pokyčių, aš sau tyliai bandau suprasti, kokiame pasaulyje gyvena Prezidentas su visais savo patarėjais, S. Skvernelis su visu savo aparatu, visa valdžia, kuri šiandien priima sprendimus?

Tuo metu, kol G. Nausėda su S. Skverneliu džiaugėsi A. Verygos kompetencijomis, du profesoriai Saulius Čaplinskas ir Vytautas Kasiulevičius ir daug kitų Lietuvos medikų kasdien vardijo, kas nepadaryta, ko trūksta ir kas bus, jei tai padaryta nebus.

Nes netiesa yra tai, jog niekas neperspėjo, kas bus. Netiesa tai.

Tuo metu, kol G. Nausėda su S. Skverneliu džiaugėsi A. Verygos kompetencijomis, du profesoriai Saulius Čaplinskas ir Vytautas Kasiulevičius ir daug kitų Lietuvos medikų kasdien vardijo, kas nepadaryta, ko trūksta ir kas bus, jei tai padaryta nebus.

Juos ir kitus šiandien už rankų graibsto visi, kam reikia patarimų, ką daryti šioje nežinion garmančioje situacijoje, bet kalbėti jie pradėjo anksti – dar sausio mėnesį.

Jie kalbėjo apie viską – apie laboratorinių tyrimų svarbą ir kad testų Lietuvoje nepakanka. Apie tai, kaip svarbu, kad būtų apsaugoti gydytojai, nes virusas pirmiausia kirs juos ir nebus kas gydo kitų. Ir kad nėra Lietuvos ligoninėse gydytojų apsaugos priemonių. Trūksta plaučių ventiliavimo aparatų. Visko trūksta. Jie rašė, kad reikia griežtos selekcijos Lietuvos oro uostuose ir reikia ruoštis rimtai krizei.

Jie kalbėjo visą sausį, visą vasarį. Jie kalbėjo ir kalba, nors dar vasario 24 d. pasirodo raštas, kad visas kalbas derinti reikia su Ekstremaliųjų situacijų centru. Beje, su tuo pačiu paskui pasitraukusiu S. Malinausku.

Visi, kas kalbėjo priešingai nei valdžios padėtį valdyti paskirtas A. Veryga, buvo tildomi. Toli siekiančiomis administracinėmis rankomis, kurių funkciją atliko per trejus šios Vyriausybės ir A. Verygos vadovavimo metus susodinti lojalistai.

O Lietuvos žiniasklaida, žurnalistai socialiniuose tinkluose apie tai nuolat pranešdavo. Pranešdavo, kad Ekstremaliųjų situacijų centro vadovo nurodymai yra ne tik kad neadekvatūs, bet dar ir melagingi, pridengiantys ištisą plejadą beviltiškų, pagal priklausomybę klanams jau ir prie S. Skvernelio įdarbintų „specialistų“.

Nepatikėsite, bet medikai, ekspertai, specialistai, vadovai ir kiti tildomi viešai kalbėti ir dabar, kad tik netrikdytų visuomenės rimties. Nes G. Nausėdai pagaliau praregėjus, o S. Skverneliui perėmus A. Verygos funkcijas, jau tikrai viską kontroliuoja.

O A. Veryga tiesiog nesuvaldė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą