Nuomonės

2020.01.31 11:00

Algimantas Čekuolis. Juodoji magija centrinėje gatvėje

Algimantas Čekuolis2020.01.31 11:00

Sena ragana ištraukia iš krosnies degančią šluotą ir ją pakėlusi į dangų šaukia piktąsias dvasias. „Tegul ta bjaurioji beždžionė amžinai kenčia žiaurias kančias, o jos siela tegul pūva pragare“, – čirpiančiu balsu klykia, mosikuodama degančia piktžolių šluota. Byra žiežirbos.

Tai vyksta ne kur nors neišbrendamose pelkėse ir ne dūminėje miško bakūžėje, o pačiame Bukarešto centre. Bobutė Buzea jau 30 metų savo gražiai prižiūrimame name priima nelaimingus įsimylėjėlius, įžeistus sutuoktinius arba savo didybę matančius politikus, tuos, kurie įtaria, kad visuomenė juos nepakankamai vertina. Padeda suklijuoti sudužusias širdis, patirti keršto saldumą, kai paaiškėja, kad partneris – dviveidis apgavikas, arba užburti rambius apygardos rinkėjus.

Klientų jai netrūksta, rašo „Express“, nes niekas Rumunijos sostinėje nemoka užkeikti taip, kad neatsiklijuotų. Ir taip gerai, kaip ji, niekas negelbsti nuo prakeiksmų. Tą vakarą, kai pas ją buvo žurnalistas, atėjo vyro pamesta žmona prašyti atstumti jos varžovę.

Buzea deda šalin šluotą, ant kurios nejodinėjo, ir pėsčiomis skuba prie upės. Reikia pagauti vabaliuką, o kurį, žino tik ji pati, ir įmesti jį į medaus puodą. Medum aplipęs vabaliukas žūsta. Dar pas ją tą dieną atėjo pagyvenęs vyras. Skundėsi, kad dažnai praranda sąmonę ir krenta. Jam padėti – vieni niekai. Mėnulio pilnaties metu tas ligonis turi suvalgyti dar pulsuojančią balandės širdį su builio lapais ir devyniais pipiro grūdais. Nuims kaip ranka. O jeigu senis ką nors supainios, pats bus kaltas.

Burtai labai svarbūs Rumunijoje. Vien tik Bukarešte veikia keli tūkstančiai tokių „konsultančių“, dauguma romių. Nesiskundžia klientų stoka. Statistika rodo, kad iš dešimties sostinės gyventojų keturi kartkartėmis apsilanko pas „savą“ raganą.

2011 metais viena Rumunijos televizijos laidų vedėja sumokėjo 200 000 eurų už tai, kad nuo jos būtų nuimtas prakeikimas, kurį jai metė pavydi anyta (negi tiek daug uždirba Rumunijos televizijoje?). Tačiau anyta pasirodė esanti tokia kieta, kad joks velnias jos neėmė. Žurnalistė irgi nepėsčia. Patraukė būrėją teisman už blogą sutarties vykdymą. Ta pačia proga užvožė ir anytai. Rumunijos laikraščiai apsidžiaugė. Turėjo ką spausdinti pirmuose puslapiuose. Tada ir Vyriausybė susigriebė. Ne, nesiėmė drausminti burtininkės. Jeigu tiek daug uždirba, tai reikia ją apmokestinti. Tada ir valstybės biudžetas sueis.

Tas verslas buvo oficialiai pavadintas „Darbuotojas, apibūdinantis buvusius ir būsimus įvykius“. Visi laimingi. Būrėja paima pinigus, duoda kvitą, o jame pažymėta, koks nuošimtis eina Vyriausybei kaip mokesčiai. Neprikibsi niekur. Vienintelė šalis Europoje, kur būrėjos ir būrėjai moka valstybinius mokesčius.

Su burtais Rumunijoje reikia būti atsargiam. Neseniai kandidatų į prezidentus disputo metu vienas pretendentas apkaltino varžovą, kad tas naudoja „negatyvią emociją“.

Bet Rumunijoje – tik vaikų žaidimai, lyginant su juodosios magijos galia Rusijoje.

Didelė apskrita salė. Palei sienas juodai apsigaubusios moterys, tik pamušalai raudoni. Ant galvų koptūrai. Viena ryžtingu žingsniu išeina į salės vidurį. Rankoje laiko knygą ir iškilmingai taria burtus, kad Rusijai sektųsi, kad Didžioji Jėga paremtų prezidentą Vladimirą Putiną. Visos moterys kartoja jos žodžius. Kolektyviniam būrimui vadovauja Aliona Polyn, vyriausioji Rusijos ragana. Labai raštinga. Išleido kelias knygas apie magiją ir sukūrė „Pajėgiausių raganų imperiją“, kurios tikslas atkurti Rusijoje raganavimą. Ji skelbia, kad padės Rusijai atkurti didybę.

Aliona Polyn raganavimą paveldėjo. Noriai pasakoja, kad jos bobutė buvo galinga burtininkė. Pirma Alionos knyga vadinasi „Aš kitokia“. Kai ji sulaukė keturiolikos, bobutė leido pačiai vadovauti apeigoms. Žinia, kad Maskvoje atsirado nauja jauna ragana, apdovanota ypač didelėmis galiomis, žaibu pasklido po sostinę ir po visą šalį.

Bet šiais laikais bobutės mokslų neužtenka. Aliona atidarė internetinį puslapį, jame publikuoja savo straipsnius apie juodąją magiją ir straipsnius apie gydomąsias žoles, taip pat apie būdus numesti svorio. Ir kaip ieškoti dingusių žmonių, kaip prakeikti arba kaip nuo prakeikimo gintis.

Burtininkė noriai teikia (už pinigus) pagalbą ir sunkiai sergantiesiems. Tvirtina, kad ji sugeba jungti oficialią mediciną su magija ir kad tai padeda. Garsiai pareiškė, jog tai bus naujas žodis medicinoje. Kritikai sako, kad jos burtai padeda savaitei, dviem, nes ligonis atgauna viltį. Bet po to ateina dvigubai stipresnė ligos krizė.

Aliona noriai dalyvauja televizijos laidose, o 2015 m. įsteigė jau minėtą „Pajėgiausių raganų imperiją“. Ją pagal visas taisykles užregistravo Rusijos Teisingumo ministerija. Aliona nurodė organizacijos tikslą: Rusijos stiprinimas. Truputį vyrų irgi įsileidžia, bet kiekviena proga pabrėžia, kad „imperijoje“ pirmu smuiku groja moterys. Naujų narių mokymas – slaptas. Be to, jie privalo prisiekti, kad būrimo ir ateities spėjimo paslapčių neatskleis.

Aliona skundžiasi, kad oficiali spauda apie ją kartais kalba su ironija, bet į tai numoja ranka ir toliau plačiai naudojasi internetu bei socialine žiniasklaida.

„Noriu padėkoti Vladimirui Putinui už tai, kad davė galimybę Rusijoje mums susirinkti į suvažiavimą. Mūsų veikla naudinga valstybei. Valdžia niekada nepatenka į žmogaus rankas atsitiktinai. Visada politikui už nugaros stovi galingos magiškos jėgos“, – aiškina Aliona. Ji žino, kaip Rusijoje reikia kalbėti.

Imasi ir ateitį numatyti.

„2019-ais metais baigėsi pirmas ciklas. Prasideda stabilizacija. Permainų bus, tačiau jos bus nenaudojant prievartos. Kai greta valdovo stovi magiška galia apdovanoti žmonės, jie žino, kokius žingsnius reikia daryti. Tada šalis pradeda klestėti. Visuomenė dalijasi į tuos, kurie turi magiškų jėgų, ir į biologinius robotus.“

Štai taip. Mes su jumis, nors turime rankas, kraujotaką, smegenis, esame tik biologiniai robotai ir savarankiškai galvoti nesugebame. 2025 metais, jos žodžiais, žmonės jau bus tiek sąmoningi, kad jų atskirtis nuo biorobotų bus akivaizdi.

Vyresnioji burtininkė pasirūpino ir savo Imperijos ateitimi. Turi dukrą Kristiną. Jai sukako 14, ir motina ją oficialiai pripažino pajėgia. Ji irgi jau parašė savo pirmą knygą: „Demonas prakalbo su manim“.

(Pasinaudota „Moskovskij komsomolec“, „Svoboda“ ir „Glavtema“ medžiaga.)

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.