Naujienų srautas

Muzika2019.05.07 20:00

Laiškai iš „Eurovizijos“. Raketų čia nesigirdi, bet ne viskas paprasta

Kai sekmadienio popietę į Tel Avivą atskrido Lietuvos „eurovizinė“ delegacija, ją pasitikęs mūsų šalies ambasadorius Edminas Bagdonas pirmiausiai išdėstė, ką reikėtų daryti, jei pasigirstų apie raketų antpuolį skelbiančios sirenos.

Šaltas dušas po iškilmingo sutikimo Tel Avivo oro uoste, kur aplink Lietuvos atstovą Jurijų Veklenko darbuotojai šokinėjo kaip aplink karalių, o „euroviziniams“ svečiams suteiktos VIP privilegijos rodė, kaip svarbu Izraeliui savo šalyje turėti šį renginį.

Tiesą sakant, brangų tarptinklinį ryšį taupantys Lietuvos „eurovizininkai“ tik po poros valandų išgirdo, kad į Izraelį sekmadienį paleista šimtai raketų iš Gazos ruožo, šalies premjeras liepė atsakyti taip rimtai, kaip moka šios valstybės gynybos pajėgos, aukų yra abiejose pusėse.

Konfliktas – rimtas. Žiniasklaidoje greitai pasklido kalbos, kad „Eurovizijai“, kuri kitą savaitę turi įvykti Tel Avive, iškilo grėsmė, o į asmeninę pašto dėžutę gavau kelių bičiulių laiškus su neramiais klausimais, ar ten, Izraelyje, saugu ir ar nevertėtų krautis lagaminų namo.

Nepanašu, kad to prireiks. Sirenos antradienio vakarą Tel Avive vėl pasigirdo, tik jų tikslas – ne pranešti apie artėjančias raketas, o paminėti žuvusių kareivių ir terorizmo aukų atminimo dieną.

Pergalė „Eurovizijoje“ pernai tapo puikia dovana Izraeliui 70-mečio proga, ir galima neabejoti – ši šalis padarys viską, kad didžiausias Europos dainų konkursas Tel Avive kitą savaitę įvyktų visiškai saugiai ir be trikdžių.

Net pirmadienį vykusi „eurovizininkų“ pažintinė kelionė į Jeruzalę nebuvo atšaukta, nors daugelis jų nebūtų nustebę, jei taip būtų nutikę.

Taip, Jeruzalės centre – būriai žygiuojančių kareivių, bet jų per akis teko matyti ir tris ankstesnius pavasarius, kai teko lankytis šiame mieste.

Ir taip, kiekvieną „eurovizininkų“ delegaciją į areną ir ekskursijas lygi ginkluotas apsaugininkas, bet tai nėra jokia naujiena šiame konkurse. Pavyzdžiui, taip pat buvo ir Azerbaidžane prieš septynerius metus.

Ne, Izraelis padarys viską, kad neleistų sumauti „Eurovizijos“, nors šios šalies nemėgstantiems, nėra abejonių, norėtųsi tai padaryti.

Kita vertus, jau dabar aišku – konkursas nesulauks tiek užsienio turistų, kiek buvo tikimasi.

Optimistiniai skaičiai skelbė apie dešimt ar keliolika tūkstančių užsienio svečių, atvyksiančių į Izraelį žiūrėti populiariausio pasaulyje (pagal TV auditorijos dydį) popmuzikos renginio.

Šiomis dienomis kalbama apie penkis tūkstančius. Ir tai, žinoma, yra nedaug, lyginant su ankstesnių metų rezultatais kituose miestuose.

Skeptikai baksnoja pirštu į geopolitinę situaciją ir kartoja, kad tokioje šalyje šis konkursas esą apskritai nėra tinkamas. Tačiau abejotina, ar „Eurovizijos“ gerbėjus, kurie visus metus laukia šio konkurso, tikrai atbaido TV reportažai apie neramumus (kurių šiomis dienomis Tel Avive visiškai nesijaučia).

Labiausiai tikėtina, kad priežastis – kur kas žemiškesnė. Lankytis Izraelyje brangu – net ir tada, kai šioje šalyje nevyksta viešbučių kainas mažiausiai dvigubai išpučianti „Eurovizija“.

„Jei norite bent kiek padoresnio viešbučio kambario, reikėtų turėti bent 150 eurų nakčiai. Nepigu, bet Izraelis ir nėra pigi šalis“, - pernai be užuolankų dėstė papasakoti apie miestą pasikvietę Tel Avivo savivaldybės darbuotojai.

Pridėkite maistą ir gėrimus, kurie yra maždaug dvigubai brangesni nei Lietuvoje, brangius bilietus į „Eurovizijos“ koncertus (už geresnį bilietą tenka pakloti bent porą, o kai kuriems – net ir kelis šimtus eurų), ir viešnagės sąmata gali pasirodyti tokia, jog kils noras konkursą žiūrėti per televizorių. Net jei esate prisiekęs konkurso gerbėjas, ne vienus metus keliaujantis į kiekvieną miestą, kuriame šis konkursas vyksta.

Prieš kelias dienas buvo tyliai nutraukta prekyba į vadinamąjį „žaliąjį kambarį“ – erdvę, kurioje „Eurovizijos“ pusfinalius ir finalą buvo siūloma stebėti greta konkurso žvaigždžių. Priežastis akivaizdi – nepakankamas susidomėjimas brangiais bilietais.

Į konkursą investavus dešimtis milijonų eurų, neparduoti bilietai – skaudus smūgis, tačiau „Eurovizija“ – prestižo reikalas, ir niekas neabejoja, kad gegužės 14-18 dienomis Izraelis pasauliui parodys įspūdingą reginį.

Neabejoja ir Lietuvos atstovas Jurijus, antradienį pirmą sykį repetavęs Tel Avivo parodų centre, kuriame kitą savaitę jo laukia bene svarbiausia kova karjeroje.

Jo kasdienybėje irgi netrūksta įdomių dalykų. Bet apie tai – kitame laiške.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą