Mokslas ir IT

2021.08.22 21:42

Darbą palikęs dėstytojas ištrynė savo ruoštus konspektus – ir gavo baudą

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.22 21:42

Kam priklauso dėstytojo rengta medžiaga jam išėjus iš darbo – į tokį ginčą įsivėlė Lietuvos sporto universitetas ir buvęs jo dėstytojas Rūtenis Paulauskas. Dėl to, kad dėstytojas savo medžiagą ištrynė, universitetas jį padavė teismą.

Krepšinio treneris R. Paulauskas Sporto universitete dėstė magistrantams, medžiagą buvo įkėlęs į informacinę mokymosi sistemą, bet išeidamas iš darbo pašalino.

„Išeidamas iš darbo gavau ultimatyvų laišką, kad aš privalau savo dėstymo medžiagą, kurią sukūriau iki man ateinant į LSU, perduoti universitetui, – LRT TELEVIZIJAI sakė treneris. – Motyvuojama tuo, kad aš tą kūriau būdamas universiteto darbuotojas.“

R. Paulauskas pasakoja, kad jam skirta bauda. Pasak jo, universitetas norėjo patraukti ir baudžiamojon atsakomybėn už medžiagos vagystę.

Žinios. Praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 407 nauji koronaviruso atvejai, nuo COVID-19 mirė 5 žmonės

„Buvo kreiptasi į policiją, neva su prašymu iškelti man baudžiamąją bylą dėl poveikio ar nusavinimo svetimos nuosavybės, policija atmetė“, – sako R. Palauskas.

Sporto universitetas sako, kad tiesiog laikosi autorių ir gretutinių teisių įstatymo: ką dėstytojas kūrė universitete, turi palikti, nes už tai jau gavo algą.

„Turtinės autorių teisės į kūrinį, kurį atlieka darbuotojas atlikdamas darbo funkcijas, 5 metams pereina darbdaviui, – aiškina LSU rektorė Diana Rėklaitienė. – Dėstytojas gauna atlyginimą ne tik už dėstomas paskaitas, bet ir parengimą, pasiruošimą, jei nėra sutarta kitaip.“

Tokią tvarką taiko ir kitos aukštosios mokyklos. Mykolo Romerio universiteto atstovai sako, kad studijų medžiaga kuriama vykdant darbo sutartį, todėl išeinant iš darbo dėstytojų prašo jos neištrinti.

„Vilnius Tech“ universiteto prorektorius sako, kad formaliai dėstytojo paliktą medžiagą galėtų net pardavinėti, bet realiai ji tampa nebenaudojama – pasensta.

„Dėstymo medžiaga visada besikeičianti. Aš šiemet skaitau taip, kitais metais prirašiau 2 paskaitas, atnaujinau medžiagą. Ta intelektinė nuosavybė yra greičiau pats žmogus, kuris ją kuria, kas iš to, kad jis palieka tą medžiagą. Kaip ją dėstyti, gerai žino tas, kas ją sukūrė ir pats dėstė“, – mano „Vilnius Tech“ mokslo prorektorius Antanas Čenys.

Teisininkai sako, kad viskas priklauso nuo to, kada tiksliai kokią medžiagą dėstytojas parengė.

„Kūrinį sukūrus dar iki darbo funkcijų pradžios, teisės į kūrinį priklausys dėstytojui, nepaisant to, kad, pavyzdžiui, konspektas bus naudojamas paskaitose“, – sako advokatų kontoros „Sorainen“ teisininkas Sidas Sokolovas.

Pripažinus, kad medžiaga priklauso universitetui, dėstytojas 5 metus niekur kitur jos naudoti negali.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt