Mokslas ir IT

2020.11.10 10:07

„Telia“ Lietuvoje jungia 5G ryšį, kiti tinklai kol kas to daryti nežada

atnaujinta 18.22
LRT.lt, Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba2020.11.10 10:07

Telekomunikacijų ir IT bendrovė „Telia“ Lietuvoje jungia naujos kartos 5G mobilųjį ryšį: Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos centruose jau veikia 11 naujos technologijos bazinių stočių, dar dvi 5G stotys gruodžio pradžioje bus įdiegtos Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ). Nekomercinei 5G ryšio paslaugai naudojami Lietuvos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) suteikti technologijos testavimo dažniai, rašoma bendrovės siųstame pranešime.

„2018-aisiais Vilniuje vieni pirmųjų Europoje išbandėme 5G technologiją realiame tinkle. Šiandien 5G ryšys Lietuvoje žengia antrąjį žingsnį – jungiame 13 bazinių stočių, kurios žmonėms ir įmonėms leis be jokių papildomų mokesčių patiems įvertinti svarbiausius 5G privalumus, o pirmiausia – įspūdingą mobiliojo interneto greitį“, – sako „Telia“ vadovas Danas Strömbergas. Jis „Telia“ grupėje taip pat yra atsakingas už Danijos bei Estijos rinkas.

Pasak D. Strömbergo, naujos kartos mobilusis ryšys skatins tvarios skaitmeninės visuomenės kūrimą ir suteiks kokybinį šuolį daugelyje sričių – nuo švietimo, medicinos iki transporto ar laisvalaikio.

Komercines naujos kartos 5G mobiliojo ryšio paslaugas Lietuvoje „Telia“ pradės teikti įvykus 5G radijo dažnių aukcionui. Tikimasi, kad tai bus jau kitais metais.

Praėjusią savaitę „Telia“ pasirašė strateginės partnerystės susitarimą su Švedijos bendrove „Ericsson“ dėl mobiliojo ryšio tinklo atnaujinimo ir 5G ryšio plėtros. Per artimiausius trejetą metų Lietuvoje „Telia“ su „Ericsson“ įranga iš viso planuoja atnaujinti apie 2000 bazinių stočių. Iki šiol savo mobiliajame RAN tinkle „Telia“ naudoja „Huawei“ įrangą, kurios nuo kitų metų palaipsniui bus atsisakoma.

Leis įvertinti apkrovas

RRT „Telia“ prašymu bendrovei suteikė dažnius nekomerciniam naudojimui, o Nacionalinis visuomenės sveikatos centras – leidimus įrengti 13 naujos kartos bazinių mobiliojo ryšio stočių. Septynios „Telia“ 5G bazinės stotys veikia Vilniuje – Gedimino prospekte ir Saltoniškių gatvėje, dvi Kaune – senamiestyje ir dalyje Savanorių prospekto, o dar dvi – Klaipėdos senamiestyje. Nuo gruodžio pradžios dvi bazinės stotys darbą pradės ir Klaipėdos LEZ teritorijoje.

„Telia“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius sako, kad 5G ryšį testuos ne tik klientai, bet ir pati bendrovė.

„Prieš dvejus metus atlikome pirmuosius 5G ryšio bandymus realiame tinkle, tačiau tuo metu rinkoje praktiškai nebuvo įrenginių, kurie būtų leidę juo pasinaudoti. Dabar situacija yra iš esmės pasikeitusi ir jau šiandien tūkstančiai klientų gali turėti 5G ryšį palaikančius telefonus ir maršrutizatorius, o verslas – dar vieną įrankį inovacijoms. Todėl iki dažnių įsigijimo mums yra labai svarbu ištestuoti įrangos veikimą įvairiomis sąlygomis, tinklo bei telefonų konfigūraciją, duomenų vartojimo poreikius“, – sako A. Šemeškevičius.

Pirmieji bandymai rodo, kad realus mobiliųjų duomenų parsisiuntimo greitis „Telia“ 5G tinkle siekia iki 1,9 Gb/s, išsiuntimo – iki 200 Mb/s, o vėlinimas (angl. latency) – iki 10 milisekundžių.

Nuo šiandien 5G nurodytose vietovėse veikia „Telia“ klientams, kurie turi neribotus mobiliuosius duomenis suteikiantį planą ir 5G technologiją palaikančius „Sony“, „OnePlus“ „Huawei“ arba „Xiaomi“ išmaniuosius telefonus arba maršrutizatorius. Kiti išmaniųjų įrenginių gamintojai savo telefonus 5G veikimui Lietuvoje turėtų patvirtinti artimiausiu metu.

Visi įmonės klientai, kurie turi 5G ryšį Lietuvoje palaikančius įrenginius, bet neturi neribotų duomenų plano, iki lapkričio pabaigos gali registruotis „Telia“ interneto svetainėje ir iki šių metų pabaigos išbandyti neribotus 5G duomenis be jokių papildomų mokesčių.

5G testuos ir verslas

Dvi 5G bazinės stotys bus pastatytos daugiau kaip 412 ha esančioje Klaipėdos LEZ teritorijoje – tokį prašymą išreiškė pati bendrovė. Čia šiuo metu čia veikia daugiau kaip 100 įmonių iš 18 pasaulio šalių.

„Esame įsitikinę, kad 5G yra dar viena stipri inovacijų skatinimo ir investicijų pritraukimo į Lietuvą priemonė. Mobilieji robotai, savivaldis transportas, bepilotės skraidyklės – tai turbūt lengviausia įsivaizduoti, bet su 5G pokyčių ir inovacijų laukiama įvairiausiuose kituose sektoriuose, nuo gamybos ir logistikos iki prekybos. Tai yra svarbi technologija kuriant naujas išmaniąsias paslaugas, sprendimus bei procesus. Klaipėdos LEZ veikia keliolikos skirtingų pramonės šakų bendrovės, kurios nekantrauja pirmosios Lietuvoje išbandyti 5G technologiją“, – sako Eimantas Kiudulas, Klaipėdos LEZ valdymo bendrovės generalinis direktorius.

Dažnių aukcioną rengs šių metų pabaigoje

RRT, atsižvelgdama į šiuo metu vykstantį AB Lietuvos radijo ir televizijos centro „Mezon“ verslo pardavimo procesą bei į gautus operatorių prašymus atidėti aukcionus iki „Mezon“ sandorio pabaigos, svarsto 700 MHz radijo dažnių juostos aukcioną skelbti šių metų pabaigoje, o 3,5 GHz radijo dažnių juostos aukciono paskelbimą atidėti 2021 m. I ketvirčiui. Aukcioną dėl 26 GHz radijo dažnių juostos planuojama skelbti, kai bus aišku, ar rinkoje yra šios dažnių juostos paklausa, rašoma RRT siųstame pranešime.

Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų pasaulio šalių, operatoriai rengiasi 5G technologijos diegimui, vykdo paruošiamuosius darbus. Lietuvoje teisės aktai numato galimybę skirti laisvus radijo dažnius operatoriams testavimo tikslais nekomerciniam naudojimui. RRT, gavusi AB „Telia Lietuva“ prašymą ir palaikydama šios bendrovės iniciatyvą praktiškai išbandyti 5G ryšio veikimą, skyrė šiam operatoriui laisvus radijo dažnius iš 3,5 GHz radijo dažnių juostos laikinam nekomerciniam naudojimui.

Pasak RRT direktoriaus pavaduotojo Mindaugo Žilinsko, 5G technologijos diegimas šiuo metu yra vienas iš Europos Sąjungos strateginių tikslų.

„Tačiau Lietuvai, kaip pasienio valstybei, dėl jos ypatingos geografinės padėties kyla didžiausi papildomi iššūkiai rengiantis 5G atėjimui – turime derinti savo spektro resursus su kaimyninėmis šalimis, skirti didelį dėmesį mūsų valstybės interesų apsaugai. Labai svarbus 5G pasirengimo procese ir rinkos dalyvių vaidmuo. Mūsų žiniomis, visi operatoriai aktyviai ruošiasi kuo sklandesniam ir greitesniam naujos technologijos atsiradimui Lietuvoje. 5G technologijos bandymai, bazinių stočių radijo signalų matavimai suteiks papildomų argumentų derantis su kaimyninių šalių administracijomis. Bendras siekis ‒ kad visavertės 5G ryšio paslaugos atsirastų Lietuvoje kuo greičiau ir iškart po atitinkamų dažnių aukcionų operatoriai turėtų visus komercinėms paslaugoms teikti būtinus dažnių išteklius“, – sako M. Žilinskas.

RRT primena, kad radijo dažnių aukcionų sąlygose nenustatys, kokia technologija turės būti diegiama konkrečioje radijo dažnių juostoje. Dažnius gavę operatoriai juos galės naudoti tiek jau esamoms 4G, tiek naujoms 5G technologijoms vystyti, atsižvelgdami į paslaugų naudotojų poreikius.

Kiti tinklai kritiški – 5G veikimui trukdo dažnių trūkumas

Prognozuojama, kad tikroji 5G ryšio tinklo plėtra Lietuvoje turėtų prasidėti kitąmet, po tm būtino radijo dažnių aukciono. Iki šiol tą stabdo ginčai su Rusija dėl tų pačių dažnių naudojimo jų gynybos sistemoje, taip pat mūsų valstybės planų kurti kertinį tinklą.

„Mes tikrai einame ta linkme, tiktai turėtume visi – tiek RRT, tiek Susisiekimo ministerija, tiek kitos institucijos, nuo kurių priklauso dažnių juostos aukcionas – turėtų judėti greičiau. Ir tos derybos, kurios yra su mūsų kaimynėmis, reikia jas spartinti“, – tikina „Infobalt“ vadovas Midaugas Ubartas.

Žinios. Nuo 2021 m. rugsėjo socialinės rizikos šeimų vaikai turės eiti į darželius

Kiti mobiliojo ryšio operatoriai pabrėžia, kad savuosius tinklus pradės vystyti tik gavę būtinus dažnius. Ir pabrėžia, kad kol nėra 5G pritaikytų įrenginių, nėra ir kur skubėti.

„Taip, mes planuojame diegti 5G tinklą, taip mes ruošiamės. Mes esame jau nemažai investavę, pagaliau esamė paruošę savo vidinių sistemų(...). Kol kas po metų, nežinau, neturiu (duomenų – LRT.lt), bet tai yra tikrai prastas laikas įsipareigoti sutelkti tai, ko mes dar net neturime“, – tikina „Tele2“ komunikacijos vadovas Andrius Baranauskas.

„Tai yra vis tiek klientų vilionė. Kiek ji efektyvi, čia yra kitas klausimas, bet iš tiesų problema yra ta, kad tikro 5G tinklo Lietuvoje šiuo metu negali būti dėl labai paprastos priežasties – nėra dažnių, kai kurie reikalingi 5G tinklo veikimui. Čia tas pats kai gali nusipirkti laivą dykumoje, jis tarsi yra ir gražus, ir fainas. Ir gal gera ant jo denio pastovėti ar nuo lietaus saugo, tačiau niekur nenuplauksi“, – aiškina „Bitė Lietuva“ atstovas Jauniu Špakauskas.

Vyriausybė dar metų viduryje sudariusi sąlygas Lietuvoje diegti 5G nustatė, kad jo plėtra turi prasidėti kitais metais, po metų veikti bent viename didmiestyje, o iki 2023-ųjų jau penkiuose. Iki 2025-ųjų 5G turi būti pasiekiamas visuose miestuose ir pagrindiniuose keliuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt