Mokslas ir IT

2020.11.09 14:21

„Pfizer“ skelbia, kad jų eksperimentinė COVID-19 vakcina buvo daugiau nei 90 proc. efektyvi

atnaujinta 16.51
LRT.lt, BNS2020.11.09 14:21

Farmacijos kompanija „Pfizer“ skelbia, kad jų eksperimentinė COVID-19 vakcina buvo daugiau nei 90 proc. efektyvi, siekiant užkirsti kelią užsikrėtimui šia liga, rodo tebevykdomų 3-iosios fazės tyrimų rezultatai, praneša „Reuters“.

Teigiama, kad tai didžiulė pergalė, kovoje su COVID-19 pandemija visame pasaulyje.

„Pfizer“ ir Vokietijos partneris „BioNTech SE“ yra pirmieji vaistų gamintojai, parodę sėkmingus didelio masto klinikinio koronaviruso vakcinos tyrimo rezultatus. Bendrovės teigė, kad iki šiol nerado rimtų problemų dėl vakcinos saugumo.

Skelbiama, kad tokie rezultatai paaiškėjo amerikiečių ir vokiečių mokslininkams atlikus ekspertimentą su daugiau nei 43 tūkst. žmonių šešiose šalyse.

Kaip rodo preliminarios išvados, žmonės atsparumą koronavirusui įgyja praėjus savaitei po jiems duotos antrosios vakcinos dozės, kuri sušvirkščiama praėjus 28 dienoms po pirmosios.

„Mūsų COVID-19 vakcinos 3-iosios fazės bandymų pirmieji rezultatai pateikia pirminių įrodymų apie mūsų vakcinos gebėjimą apsaugoti nuo COVID-19“, – sakoma „Pfizer“ valdybos pirmininko ir generalinio direktoriaus Alberto Bourlos pranešime.

„Atsidūrėme reikšmingu žingsniu arčiau siekio užtikrinti žmonėms visame pasaulyje labai reikalingą proveržį ir padėti užbaigti šią pasaulinę sveikatos apsaugos krizę“, – pridūrė jis.

„Pasiekėme šį kritiškai svarbią mūsų vakcinos kūrimo programos gairę tokiu laiku, kai pasauliui ji reikalingiausia“, – sakė A. Bourla.

Žinią apie kuriamos vakcinos veiksmingumą entuziastingai pasveikino JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

„Vertybinių popierių rinka smarkiai pakilo, vakcina greitai bus. Pranešama, [kad ji] 90 proc. veiksminga. Itin puiki žinia!“ – savo „Twitter“ žinutėje didžiosiomis raidėmis parašė D. Trumpas.

Išrinktasis JAV prezidentas Joe Bidenas irgi pasveikino šią viltingą žinią, bet perspėjo, kad priešakyje dar laukia ilga kova su virusu.

„Sveikinu talentingas moteris ir vyrus, padėjusius pasiekti šį proveržį ir suteikusius mus tokį pagrindą vilčiai“, – sakoma J. Bideno pranešime. Demokratas pridūrė dar sekmadienį vakare gavęs išankstinį pranešimą, kad ši informacija bus paskelbta.

„Tuo pačiu metu svarbu suprasti, kad kovos su COVID-19 pabaiga tebėra už kelių mėnesių“, – pridūrė jis ir pabrėžė, kad kol kas išlieka svarbu dėvėti kaukes.

Remdamosi tiekimo planais bendrovės pranešė, kad 2020 metais visam pasauliui planuoja parūpinti 50 mln. vakcinos dozių ir dar iki 1,3 mlrd. dozių kitais metais.

Pranešama, kad kompanija sieks, jog JAV tarnybos vakcinai pritaikytų greitesnę leidimo procedūrą.

Jei bus leista, vakcinos dozių skaičius iš pradžių bus ribotas, visgi kol kas tyrimuose lieka daug klausimų, įskaitant tai, kiek laiko vakcina užtikrins apsaugą, praneša „Reuters“.

„Pfizer“ tikisi praplėsti JAV leidimą naudoti vakciną žmonėms nuo 16 iki 85 metų. Preliminariais duomenimis, norintiesiems apsisaugoti nuo koronaviruso tektų skiepytis du kartus su trijų savaičių pertrauka.

JAV biotechnologijų bendrovė „Moderna“, kelios valstybinės Kinijos laboratorijos ir Oksfordo universiteto bei bendrovės „AstraZeneca“ vadovaujamas Europos projektas, manoma, taip pat artėja prie efektyvių vakcinų kūrimo pabaigos.

Dvi Rusijoje pagamintos vakcinos nuo COVID-19 jau buvo registruotos dar nesibaigus klinikinių bandymų etapui, tačiau šie skiepai gana skeptiškai vertinami už Rusijos ribų.

Trečiasis, paskutinis „Pfizer“ ir „BioNTech“ naujosios vakcinos BNT162b2 klinikinių bandymų etapas buvo pradėtas liepos pabaigoje. Šiame etape iki šiol dalyvavo 43 538 savanoriai, iš kurių lapkričio 8 dieną antrąją vakcinos dozę buvo gavę 90 procentų bandymų dalyvių.

Bendrovė „Pfizer“ pranešė, kad du mėnesius po antrosios dozės suleidimo yra renkami duomenys apie vakcinos saugumą – kaip to reikalauja JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) – siekiant leidimo skubos tvarka pradėti platinti vakciną. Leidimo tikimasi paprašyti iki lapkričio trečios savaitės.

„Tikimės artimiausiomis savaitėmis pasidalinti papildomais veiksmingumo ir saugumo duomenimis, surinktais iš tūkstančių dalyvių“, – sakė A. Bourla.

Dar dešimtys kandidačių

Vadinamosios nukleozidais modifikuotos pasiuntinės RNR (modRNR) vakcinos kuriamos remiantis nauju požiūriu į kovą su virusine infekcija.

Kitaip nei įprastos vakcinos, kurios veikia išmokydamos organizmą atpažinti ir sunaikinti patogeniškus baltymus, mRA vakcinos apgauna paciento imuninę sistemą taip, kad ji pati imta gaminti virusinius baltymus.

Šie baltymai yra nekenksmingi, tačiau jų pakanka stipriam imuniniam atsakui sukelti.

Tyrimai taip pat įvertins vakcinos kandidatės galimybes apsaugoti nuo COVID-19 tuos, kurie anksčiau buvo užsikrėtę SARS-CoV-2, ir apsaugoti nuo sunkių COVID-19 formų.

„Pfizer“ ir „BioNTech“ planuoja pateikti duomenis, surinktus per trečiąjį klinikinių bandymų etapą, kolegų mokslininkų recenzavimui.

Iki spalio vidurio Pasaulio sveikatos organizacija buvo įvardinusi 42 „vakcinas kandidates“, įžengusias į klinikinių bandymų etapą. Tuo metu birželio viduryje tokių vakcinų buvo 11.

Dešimt iš spalį paminėtų vakcinų buvo perėjusios į paskutinį trečią klinikinių bandymų etapą, per kurį bandymai atliekami dideliam skaičiui – dešimtims tūkstančių – žmonių keliuose žemynuose, siekiant patikrinti vakcinos saugumą ir veiksmingumą.

Vakcina laikoma būtina priemone, įveikiant pandemiją, nusinešusią daugiau nei milijoną gyvybių visame pasaulyje. Vakcinas kuria ir kelios dešimtys kitų vaistų gamintojų.