Lietuvoje

2012.10.08 20:55

Smarkiai sumažėjo rinkėjų skaičius

Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba2012.10.08 20:55

Sekmadienį vyksiančiuose Seimo rinkimuose ir referendume dėl naujos atominės statybų galės dalyvauti du su puse milijonų rinkėjų. Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas ragina visus norinčius balsuoti jau šiandien pasirūpinti būtinais dokumentais.

Sekmadienį vyksiančiuose Seimo rinkimuose ir referendume dėl naujos atominės statybų galės dalyvauti du su puse milijonų rinkėjų. Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas ragina visus norinčius balsuoti jau šiandien pasirūpinti būtinais dokumentais.

Naują valdžią rinkti ir pasisakyti, ar nori, kad Lietuvoje būtų statoma nauja atominė elektrinė, sekmadienį galės du su puse milijono rinkėjų – 100 tūkstančių mažiau nei prieš ketverius metus vykusiuose Seimo rinkimuose.

Lietuvoje rinkėjų sąrašai sudaromi pagal gyvenamosios vietos deklaracijas, todėl, anot Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko, realiai rinkėjų iš tiesų yra dar mažiau nei pirmadienį patvirtintuose sąrašuose.

„Užsienyje esančių rinkėjų skaičius dar yra mažiau įrašomas į rinkėjų sąrašus, ten turim 13 000 rinkėjų, nors atvirai pasakius, mes galvojame, kad ten rinkėjų yra daugiau kaip 300 000, gal dar didesnis skaičius. Turbūt kas 20-tas įsirašo į mūsų ambasadas ir konsulatus. Ta situacija, kad rinkėjų skaičius ne tik mažėja, bet dalis rinkėjų neįsirašo į rinkėjų sąrašus“, – sako Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Ir sociologai sako, kad emigracija – viena iš mažėjančio rinkėjų aktyvumo priežasčių, ir neprognozuoja, kad sekmadienį rinkėjai bus aktyvesni nei prieš ketverius metus.

„Nėra pagrindo manyti, kad kažkas atsitiko, kad būtų daugiau tų balsuojančių, reikia turėti galvoje, kad dalis žmonių išvažiavę ir dirba užsienyje, prieš 4 metus jų buvo mažiau negu dabar, o ten balsuoti ne taip patogu, ne visi ten užsiregistruoja, ir aktyvumas žymiai mažesnis. Jei būtų internetinis balsavimas, jie ten sukrustų ir padarytų įtaką Lietuvos politinei scenai“, – teigia sociologas Vladas Gaidys.

Dalis rinkėjų skundžiasi šiemet namuose nesulaukę rinkėjų kortelės. Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas tikina, kad tai – ne kliūtis ateiti pareikšti savo valią.

„Jau reikėtų dabar tiems, kurie nori dalyvauti rinkimuose, pasirūpinti ar pasitikrinti, jeigu nėra gavę kortelės telefonu 1855 ar atsispausdinti rinkėjo kortelę, ar rinkimų dieną su pasu iš pat ryto atvykti į rinkimų apylinkę“, – sako Z. Vaigauskas.

Kad referendumas dėl naujos statybų įvyktų, reikia, kad balsuoti ateitų daugiau kaip pusė visų į rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų. Prieš ketverius metus balsuoti atėjo tik 46 procentai rinkėjų, ir referendumas dėl Ignalinos atominės darbo pratęsimo neįvyko. Išankstinis balsavimas savivaldybėse prasidės trečiadienį.