Lietuvoje

2019.02.22 23:22

Skaudi realybė gydymo įstaigose: slaugytojai skundžiasi krūviais bei algomis ir renkasi emigraciją

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.02.22 23:22

10 mokymo įstaigų vien pernai parengė apie 600-us slaugos specialistų, tačiau gydymo įstaigos susiduria su skaudžia realybe.  

Slaugytojų trūksta, darbo krūviai dideli, tik 15 procentų slaugytojų jaunesni nei 50 metų - jaunimas dėl mažo užmokesčio baigę studijas dirbti išvyksta į užsienį. Siekiant sumažinti bendrosios praktikos slaugytojų darbo krūvius, sveikatos apsaugos ministerija parengė programą, pagal kurią nuo rugsėjo bus rengiami slaugytojų padėjėjai.

Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninė šiandien įdarbintų šešias bendrosios praktikos slaugytojas, po metų jų prireiktų apie poros dešimčių. Pasak ligoninės vadovų, nors slaugytojoms darbo užmokestis kilo, jis siekia apie 600 eurų, tačiau naujų darbuotojų nesulaukiama. 

Kitąmet Alytaus kolegijoje mokslus baigs pirmoji laida- apie 60 slaugytojų, paslaugas plečianti ligoninė tikisi sulaukti naujų specialistų.

„Padidinta slaugos lovų skaičius savivaldybės gyventojui, jau ryšium su tuo galima būtų planuoti atidaryti 20-30 lovų slaugai stacionarą, taip pat esame įtraukti kaip geriatrijos skyriaus atsiradimui, tai su skyriaus įsteigimu, taip pat slaugytojų poreikis bus didelis. Slaugai paliatyviai reikia didinti slaugytojų skaičių, aptarnaujantį pacientą“, – sako Alytaus apskrities ligoninės direktorius Artūras Vasiliauskas.

Sveikatos apsaugos ministerija skaičiuoja- kad būtų išlaikytas esamas slaugytojų skaičius-jų Lietuvoje apie 21 tūkstantis, į slaugos studijų programas kasmet reikia priimti ne mažiau kaip 800 pirmakursių, nes dėl amžiaus didelė personalo kaita.

Alytaus kolegija viena iš 10 mokymo įstaigų, rengianti bendrosios praktikos slaugytojus. Pernai universitetus ir kolegijas baigė 650 specialistų. 

Tačiau dalis pramokusių užsienio kalbų ir įgiję diplomus išvyko dirbti į užsienį, kiti kad išgyventų, priversti dirbti keliuose darbuose ir ne vienoje įstaigoje. Dėl didelio krūvio ir mažų algų tik 15 procentų slaugytojų jaunesni nei 50 metų.

„Noriu likti Lietuvoje ir dirbti čia, o kaip ateity iš tikrųjų bus, parodys gyvenimas. Darbas nėra lengvas, sunkus. Manau, dabar gaunami atlyginimai medicinos darbuotojų yra per maži“, – sakė Alytaus kolegijos studentė.

Plačiau – Rūtos Lankininkaitės, Edvardo Špoko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.