Lietuvoje

2019.02.14 16:20

Parlamento verdiktas – pavasarį spręsime, ar sumažinti Seimo narių skaičių

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.02.14 16:20

Seimas ketvirtadienį ypatingos skubos tvarka priėmė parlamento nutarimą, kuriuo „valstiečių“ iniciatyva nutarta šių metų pavasarį surengti privalomąjį referendumą dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo. Referendumo metu piliečių bus klausiama, ar keisti Konstituciją, numatant, kad į parlamentą būtų renkami ne 141, o 121 Seimo narys.  

Seimo nutarimui dėl referendumo surengimo priėmimo stadijoje pritarė 58 Seimo nariai, 42 idėjai nepritarė, 2 susilaikė.

Iš pradžių privalomąjį referendumą dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo „valstiečiai“ siūlė rengti gegužės 26 d., tai II prezidento rinkimų turo, jei tokio prireiktų, metu, tačiau Seimo nutarimą apsvarstęs parlamento Teisės ir teisėtvarkos komitetas pasiūlė pakeisti referendumo datą ir jį rengti gegužės 12 d., tai yra per I prezidento rinkimų turą ir galbūt referendumo dėl dvigubos pilietybės metu.

Referendumo iniciatoriai Seimo narių skaičiaus mažinimo reikalingumą argumentuoja tuo, kad mažėja Lietuvos gyventojų skaičius. „Valstiečiai“ pabrėžia, kad mažėjant gyventojų skaičiui, turėtų sumažėti ir parlamentarų skaičius Seime. Valdantieji tiki, kad sumažinus Seimo narių skaičių, bus sutaupytos biudžeto lėšos – per metus 2 mln. Eur.

Bedė pirštu į R. Karbauskį

Prasidėjus diskusijai, parlamentaras Povilas Urbšys tvirtino, kad „valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui iš tikrųjų nėra svarbi tautos nuomonė. Jis, pasak P. Urbšio, tiesiog siekia, kad referendumas pasitarnautų prezidento rinkimams ir galimai padidintų premjero Sauliaus Skvernelio šansus laimėti šalies vadovo rinkimus.

„Dvigubos pilietybės problema ar Seimo narių skaičius rūpi tik tiek, kiek yra noras išsaugoti savo valdžios diktatūrą“, – tvirtino P. Urbšys.

Jam pritarė ir Mišrios Seimo narių grupės atstovė Aušrinė Armonaitė. 

„Akivaizdu, kad tai yra rinkimų kampanijos dalis, nes „valstiečiai“ jau renka parašus dėl referendumo. Šie veiksmai susigroja“, – akcentavo parlamentarė.

„Mažesnis parlamentas reiškia didesnę galimybę interesų grupėms jį nupirkti“, – apie Seimo narių skaičiaus sumažinimo pavojų perspėjo A. Armonaitė.

Liberalą Eugenijų Gentvilą stebino „valstiečių“ argumentacija, kad Seimo narių skaičių reikia mažinti dėl to, kad sumažėjo Lietuvos gyventojų skaičius. Anot jo, pamirštama, kad rinkėjų skaičius smarkiai nepakito.

„Rinkėjų skaičius sumažėjo tik 35 tūkstančiais“, – pažymėjo E. Gentvilas.

Socdemas Algirdas Sysas svarstė, kad Seimo sumažinimo idėjos įgyvendinimui nėra pasiruošta. Anot jo, valdantieji net nesusimąsto, kaip sumažinus parlamentarų skaičių, toliau dirbtų Seimas.

„Man tai primena „Brexitą“ – priimame sprendimą, o kaip tai padaryti, nežinome. Nekalbama, kaip toliau dirbtų Seimas“, – komentavo A. Sysas.

Perkelti datos neleido

Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovais siūlė keisti referendumo dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo datą – numatyti referendumą rengti 2020 m. spalį, per Seimo rinkimus. Seimas šiam siūlymui nepritarė.

„Socialdarbiečiai“ Petras Čimbaras ir Andrius Palionis siūlė referendume piliečių klausti, ar reikėtų Seimo narių skaičių sumažinti dar labiau, tai yra iki 91, tačiau šiam pasiūlymui parlamentas nepritarė.

Seimas nepritarė ir konservatoriaus Jurgio Razmos iniciatyvai siūlyti referendume balsuoti už tai, kad parlamentarų skaičius būtų sumažintas iki 121, numatant, kad 61 Seimo narys būtų renkamas vienmandatėse ir 60 – daugiamandatėse apygardose.

„Valstietė“: tokie pasisakymai yra ne vietoje ir ne laiku

Tęsiant diskusijas dėl referendumo dėl parlamentarų skaičiaus sumažinimo, „valstietė“ Guoda Burokienė, reaguodama į A. Armonaitės pareiškimus apie pavojų papirkti Seimo narius, paragino kolegę pateikti įrodymus.

„Keista, kad tautos atstovai bijo išgirsti tautą. Kaip galima nupirkti parlamentą? Tokie pasakymai yra ne vietoje ir ne laiku. Jei turite kokių įrodymų, tai pateikite“, – kalbėjo G. Burokienė.

Konservatorius Mykolas Majauskas skaičiavo, kad sumažinus Seimo narių skaičių ir iš esmės nepakeitus parlamento rinkimų tvarkos, Seime potencialiai sumažėtų „valstiečių“ ir „socialdarbiečių“ atstovų, kadangi gali tekti naikinti dalį kaimiškų apygardų.

„Pradėjote įdomų žaidimą su Konstituciją, bet neaišku, ar visus ėjimus numatėte“, – pažymėjo M. Majauskas.

„Valstietis“ Arūnas Gumuliauskas pažymėjo, kad Seimo narių skaičiaus mažinimo klausimas nuolat tampa diskusijų objektu. Parlamentaras tvirtino, kad tautos balsas leistų užbaigti tas diskusijas.

„Baigtume tą Gordijaus mazgą ir išspręstume tą klausimą“, – tikino A. Gumuliauskas.