Lietuvoje

2019.02.12 16:22

LVŽS gali atsirūgti žemės ūkio ministro Seimo rinkimų kampanija

BNS2019.02.12 16:22

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) svarsto žemės ūkio ministro Giedriaus Surplio Seimo rinkimų Zanavykų apygardoje agitacijos peripetijas.

Šį atvejį nagrinėjantys komisijos darbuotojai kelia klausimą, ar nebuvo šiurkštaus įstatymo pažeidimo, dėl kurio „valstiečiai“ galėtų netekti dalies valstybės dotacijos. 

Taip pat siūloma pripažinti, kad G. Surplys pasinaudojo tarnybine padėtimi rinkimų agitacijai.

Pats ministras tvirtina pažeidimo nepadaręs ir stebisi VRK tyrimu.

Pagal skundą tyrimą atlikę VRK darbuotojai siūlo tris publikacijas laikraščiuose „Draugas“, „Ūkininko patarėjas“ ir „Laikraštis. Valsčius“ pripažinti G. Surplio politine reklama.

Nors šie rašiniai nebuvo pažymėti kaip politinė reklama, VRK darbuotojai atkreipė dėmesį, kad jie iliustruoti ministro nuotraukomis, juose aprašomas vizitas į Šakius, trumpai pateikiama ministro biografija, „kuriamas teigiamas G. Surplio įvaizdis kalbant apie tokias savybes kaip drąsa, iššūkių nebijojimas, noras mokytis ir suprasti, darbštumas“.

Kadangi ministrą į Seimo narius Zanavykų apygardoje kėlė valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), tvarkė jo finansus, siūloma šių publikacijų išlaidas – 3155 eurus – pripažinti partijos politinės kampanijos išlaidomis. 

Anksčiau LVŽS deklaravo šiems rinkimams išleidusi 13,8 tūkst. eurų, pridėjus minėtą sumą už publikacijas, bendros išlaidos siektų 16,9 tūkst. eurų. 

Didžiausias leistinas politinės kampanijos išlaidų dydis buvo 19 tūkst. eurų.

Nors leistinas dydis nebūtų viršytas, VRK darbuotojai atkreipia dėmesį, kad publikacijų skelbimo išlaidos sudaro 16,61 proc. leistino limito. Dėl to keliamas klausimas, ar nebuvo šiurkščiai pažeistas Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymas.

Pripažinus pažeidimą šiurkščiu, LVŽS grėstų netekti dalies valstybės dotacijos.

Šį klausimą VRK planuoja svarstyti per ketvirtadienį vyksiantį posėdį.

Žemės ūkio ministras antradienį stebėjosi, kad šis klausimas vėl svarstomas. Anot jo, jis jau keltas per rinkimus, tuomet nuspręsta, kad publikacijose gali būti politinės reklamos požymių ir rekomenduota žiniasklaidos priemonėms daugiau taip nesielgti.

„Bet jokio pažeidimo nustatyta nebuvo, buvo rekomendacija paskelbta ir man, ir žiniasklaidos leidiniams“, – BNS sakė G. Surplys.

„Tai įvyko prieš pusę metų. Dabar pasibaigus seniai rinkimams, kuriuos aš pralaimėjau, man būtų keista, jeigu tas tyrimas būtų vėl iš naujo atnaujintas, nes viskas ištirta. Keista būtų vėl iš naujo viską tirti. Kadangi aš nežinau, kokia ten situacija, į mane niekas nesikreipė, dabar tik tiek ir galiu pasakyti“, – teigė ministras.

Seimo nario rinkimai Zanavykų apygardoje vyko pernai rugsėjį. Seimo nare ten išrinkta konservatorė Irena Haase, gavusi 60,89  proc. balsų.

G. Surplys liko trečias, surinkęs 16,62 proc. balsų, ir į antrą turą nepateko.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt