Lietuvoje

2018.11.30 07:06

VRK negali užkirsti kelio Rusijos globojamiems politikams kandidatuoti – spręs rinkėjai

Kitąmet vykstančių rinkimų kampanijos jau prasidėjo ir jau pasirodė pirmieji nerimo ženklai dėl galimo kišimosi į juos. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas sako, kad jam kelia nerimą rinkimai keliose savivaldybėse. LRT žiniomis, įtariama, kad į Vilniaus, Klaipėdos ir Visagino savivaldybių tarybas bandys patekti Rusijos globojami kandidatai. Analitikai pripažįsta, kad grėsmės rinkimams ne tik kibernetinės – bandoma ir skaldyti visuomenę.

Rytų fronte nieko naujo. Dar pavasarį saugumo departamentas įspėjo, kad Kremlius bandys kištis į kitąmet vyksiančius prezidento, savivaldybių ir Europos Parlamento rinkimus Lietuvoje. Rusija esą siekia, kad jai palankūs kandidatai ar politinės jėgos turėtų savo atstovų valdžioje. Ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovo teigimu, tokių kandidatų jau yra.

„Dabar daugiau atsakyti negaliu, mes tarsimės, kaip tai visuomenei pateikti korektiškai, nepakišant ir nediskredituojant pačios rinkimų sistemos. Mes kalbame apie kelias savivaldybes, kur komitetui sukelia tam tikrą rūpestį, natūralų“, – sakė Seimo NSGK pirmininkas Vytautas Bakas.

Paklaustas, ar kalba apie užsienio valstybių kišimąsi į rinkimų procesą, V. Bakas kalbėjo: „Galima sakyti ir taip. Arba apie tam tikrą globą, aš sakyčiau. Galbūt apie globą atskirų asmenų, atskirų politikų. Mes bandysime ieškoti formuluočių aiškesnių“.

LRT žiniomis, komitetui nerimą kelia kai kurie kandidatai, bandysiantys kitąmet patekti į Klaipėdos, Visagino ir Vilniaus savivaldybių tarybas. Tačiau kokie kandidatai sudomino Lietuvos saugumą, neaišku.

To nežinanti sako ir Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė. VRK nariai neturi teisės susipažinti su slapta informacija, tačiau, jos teigimu, viskas, kas susiję su rinkimais, turėtų pasiekti ir komisiją.

„Galbūt galima kažkurią tai dalį jos išslaptinti ir pasidalinti su institucija, organizuojančia rinkimus ir kuruojančia visus procesus, tada galėtume operatyviau reaguoti ir stebėti tas grėsmes“, – teigė VRK pirmininkė.

Tiesa, ji pripažįsta, kad komisija negali užkirsti kelio Rusijos globojamiems politikams kandidatuoti, jei jie atitinka visus reikalavimus.

„Bet galbūt būtų kitas dalykas – paskleisti tą informaciją, kad visuomenė žinotų. Geriausias teismas yra rinkėjai“, – sakė L. Matjošaitytė.

Ekspertai sako, kad ne tik Rusijos globojami kandidatai, galimos kibernetinės atakos yra grėsmė. Jie pastebi, kad artėjant rinkimams, bandoma pasinaudoti problemomis šalyje – tarkim, rudens pradžioje kilusiu miškų kirtimo skandalu, dabar – vaiko teisių apsaugos reforma ir taip skaldyti bei įaudrinti visuomenę.

„Požymių tokių yra, turime daugybę feisbuko tinklapių, grupių, kurios šokinėja nuo vienos temos prie kitos, tie patys veikėjai bando prisidėti prie bet kurios temos, kuria bandoma didinti nepasitikėjimą visa politine valdžia visais politikais. visomis partijomis“, – kalbėjo VU TSPMI politologas Tomas Janeliūnas.

Ekspertai kaip grėsmę vertina ir tai, kad daugiau nei pusė šalies savivaldybių artimai draugauja su Rusijos miestais, ten į stovyklas siunčia moksleivius ar važiuoja patys valdininkai.

„Kol mūsų požiūris bus toks, kad atskirkime verslą nuo politikos, atskirkime kultūrą nuo politikos – mes viską norime atskirti. Tik nesuprantam, kad kita pusė, ta priešiška pusė, kuri prieš mus kariauja, ji nieko neatskiria. Ji viską, tą verslą, kultūrą, sportą išnaudoja karui prieš mus“, – teigė Vilniaus politikos analizės instituto vyr. analitikas Marius Laurinavičius.

Ekspertai pabrėžia, kad Rusijos bandymai kištis į vidaus politiką, nei prasideda nei baigiasi per rinkimus. Tai esą vyksta nuolat.

Plačiau apie tai – Edvardo Špoko reportaže.