Lietuvoje

2018.09.29 21:55

Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijos žada imtis priemonių vilkų skaičiui mažinti

Virginija Motiejūnienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.09.29 21:55

Dėl siautėjančių vilkų avių augintojai skaičiuoja didelius nuostolius, medžiotojai siūlo mažinti vilkų populiaciją, o žemės ūkio ir aplinkos ministerijos ketina keisti vilkų skaičiavimo metodiką ir tobulinti kompensacijų už patirtą žalą tvarką. Tačiau iki vilkų medžioklės sezono, prasidėsiančio spalio viduryje, tikėtina, tai nebus padaryta.

Alytaus rajone ūkininkaujantis Petras Baranauskas dar neseniai augino per 500 avių. Bet rugsėjo pradžioje avių banda sumažėjo. Vilkai išpjovė kelias dešimtis avių, nuostolis siekia tūkstančius eurų. Pernai vilkai Lietuvoje išpjovė daugiau nei 600 naminių gyvulių. Kokią žalą ūkininkams jie padarys šiemet dar anksti pasakyti.

„Pats didžiausias skaičius matyt buvo Raseinių rajone minimas atvejis, kai buvo 70 avių sudraskyta per vieną naktį. Ruduo yra toks metas, kai vilkai mokina savo jauniklius ir ateina medžioti ypač didelėmis grupėmis“, – pasakojo Avių augintojų asociacijos vadovas Žilvinas Augustinavičius.

Ž. Augustinavičius pastebi, kad vilkų atsirado daugiau, nes dėl maro išnaikinus šernus jie maisto ieško ūkininkų plotuose. Tačiau kiek vilkų yra iš tikrųjų, kol kas pasakyti niekas negali. Mat vilkų skaičiavimo metodika tikrąjį jų skaičių iškreipia, nes yra skaičiuojami ne vilkai, o jų šeimos. Oficialiais duomenimis Lietuvoje esą yra 34 vilkų šeimos.

„Mes skaičiavome šeimas. Pavieniai vilkai gyvena šalia šeimos. Tai gali būt antramečiai jaunikliai, gali būti patinėliai iki rujos. Buvo priimta nuostata, kad šeima yra tiktai 4 vilkai. Mes susitarėme, kad tai yra 8 vilkai –  4, plius pavieniai, vaikštantys aplink apie pagrindinę centrinę dalį, aplink tuos 4 vilkus. Suskaičiuoti galim labai nesunkiai, bet mes nenorim pasakyti, kad tai yra konkretus skaičius“, – sakė Medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas doc. Egidijus Bukelskis.

Nors suskaičiuoti vilkus ir sunkoka, medžiotojai taip pat pritaria, kad pastaruoju metu vilkų populiacija labai išaugo. Dabar per medžioklės sezoną Lietuvoje leidžiama sumedžioti 60 vilkų. Pasak medžiotojų, šį skaičių reikėtų dvigubinti.

„Konkrečiam ūkiui, kuris augina savo avis, nuo to, kad padvigubinta kvota, situacija nepagerės – kaip ėjo vilkai pas jį, tai tą sumedžiotą vilką pakeis kitas vilkas, atėjęs iš Baltarusijos, tarkim. Ir kitais metais vėl susirinksim ir vėl bus kalbama dar dvigubinti, gal trigubinti, kas ir buvo Europoje padaryta – išnaikinta rūšis, nes nepatogi tiesiog“, – kalbėjo gamtos apsaugos asociacijos „Baltijos vilkas“ tarybos pirmininkas Andrius Laurinavičius.

Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijos imasi priemonių vilkų skaičiui Lietuvoje mažinti. Artimiausiu metu ketinama išleisti įsakymą, kuriuo bus leidžiama per medžioklės sezoną  sumedžioti ne 60, o 120 vilkų. Bus lengvinama ir vilkų medžiojimo ne sezono metu tvarka.

„Šiuo metu galioja tokios taisyklės, kad jeigu savivaldybėje yra registruojama 10 papjautų gyvūnų, tada galima kreiptis dėl leidimo medžioti vilkus ne sezono metu. Tai reaguodami į tą situaciją, kad kasmet papjautų gyvulių skaičius didėja, kas rodo, kad vilkų populiacija nebesugeba išsimaitinti natūraliu būdu, kai būna papjauti gyvūnai, tai reiškia dvigubai mažiau, mes norime įjungti tą punktą, kad būtų galima medžioti vilkus ne sezono metu“, – kalbėjo žemės ūkio ministras Giedrius Surplys.

Vilkų medžioklės sezonas prasideda spalio 15 d. ir tęsiasi iki balandžio 1 d. Tobulinant kompensavimo už padarytą žalą tvarką, bus atsižvelgta į tai, ar gyvūnas yra paprastas ar veislinis, už pastarąjį mokant didesnę kompensaciją.

Populiariausi

Tragiškas gairas Anykščių rajone
9

Lietuvoje

2021.04.14 07:34

Skaudi nelaimė Anykščių rajone: per gaisrą žuvo keturi žmonės, trys iš jų – vaikai

Nausėda reiškia užuojautą; atnaujinta 09.22
9
Testas dėl COVID-19. Asociatyvi nuotr.
5

Lietuvoje

2021.04.13 15:25

LRT trumpai. Ministerija paaiškino, kaip testuosis mokytojai: kas kiek laiko, kur registruotis, ką daryti, kai testo atsisakoma

atnaujinta 11.49; beveik pusė abiturientų pasiskiepijo arba jau yra persirgę
5
Vilija Blinkevičiūtė
10

Lietuvoje

2021.04.13 18:25

Blinkevičiūtė perspėjo socdemus: jei susvyruosime, būsime vėl „apženyti“ su konservatoriais

LSDP pakeitė pirmininko rinkimų datą; atnaujinta 21.28
10
Tragiškas gaisras Anykščių rajone
5

Lietuvoje

2021.04.14 10:38

Anykščių meras apie keturias gyvybes nusinešusį gaisrą: pirmasis sureagavo 17-metis sūnus, jis bandė gelbėti vaikus

netrukus šeimai bus suteiktas kitas socialinis būstas; atnaujinta 13.05
5