Lietuvoje

2018.09.21 12:10

Į LRT tyrimą sureagavo ir „Pontem“: R. Bogušienės knygą parėmėme jos prašymu

LRT.lt2018.09.21 12:10

Reaguodamas į ketvirtadienį publikuotą LRT tyrimą apie tai, kad vaikų maitinimo ugdymo įstaigose aprašą kūrusios darbo grupės veikloje dalyvavo verslininkė, už kurios nugaros šmėžuoja didžiausią rinkos dalį vaikų maitinime užimantis verslas, UAB „Pontem“ išplatino pranešimą žiniasklaidai. Bendrovės generalinis direktorius Donatas Garbauskas aiškina, kad „Pontem“ bendradarbiavo su Ramintos Bogušienės vadovaujama VšĮ ,,Sveikatai palankus“ ir, jos prašymu, tapo jos knygos „Sveikatai palankus technologinių kortelių ir valgiaraščių rinkinys“ rėmėjais.

„Knyga buvo išleista 2017 m. spalio mėn. Sutartyje numatyta, kad mes apmokame tik knygos spaudos kaštus, jokių autorinių teisių neįgyjame, nei jokios finansinės, nei kitokios naudos negauname, taip pat, niekaip nedarome įtakos nei turiniui,  nei pardavimo kainai, nei platinimo būdui. Įstatymų kūrime nedalyvaujame ir niekaip tam nedarome įtakos – juos tik įgyvendiname. Esame tokie pat rinkos dalyviai, kaip ir visi kiti“, – „Pontem“ atsiųstame pranešime cituojamas D. Garbauskas.

LRT tyrimų skyriaus surinkta informacija atskleidžia, kad šio technologinių kortelių ir valgiaraščių rinkinio leidimą finansavo Irmantas Norkus, valdantis maitinimo paslaugas teikiančias įmones „Pontem“ bei „Kretingos maistas“ (pastaroji po kilusio skandalo dėl nuslėptų mokesčių pakeitė pavadinimą į VšĮ „Bruneros“). Skandalas dėl „Bruneros“ nuskambėjo ir šią vasarą, atsakingoms institucijoms nustačius, kad ji nekokybiškai maitino Dainų šventės dalyvius.

R. Bogušienė neslepia gavusi paramą iš I. Norkaus verslo grupės įmonių.

„Knygos leidybos kaštai buvo padengti būtent šių organizacijų. Dėl to, kad VšĮ „Sveikatai palankus“ neturėjo tokių kaštų“, – sakė ji.

Oficialiais duomenimis, I. Norkaus valdomos įmonės pirmauja pagal laimimų konkursų vertę. Ši verslo grupė atsiriekia daugiau kaip trečdalį maitinimo paslaugų rinkos: ir tiekia produktus, ir gamina, ir maisto atliekas išveža.

„Šios įmonės – UAB „Pontem“, VšĮ „Kretingos maistas“, pavirtęs „Bruneros“, „Maistas.lt“ yra sukurta imperija, ir ji yra sėkminga. Sunku mažiesiems, labai sunku mažiesiems sudalyvauti konkursuose ir su jais konkuruoti“, – sako Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė.

BNS nuotr.

Kaip teigiama „Pontem“ pranešime, bendrovės darbuotojai dalyvavo  R. Bogušienės organizuotuose mokymuose apie sveikatai palankią mitybą, vėliau pradėjo su ja bendradarbiauti.

„Esame socialiai atsakinga įmonė, nuolat organizuojame ir remiame edukacinius sveikos mitybos, sveikos gyvensenos ugdymo projektus, saviraiškos bei sporto renginius vaikams. Puikiai suprasdami, kad mitybos kultūra pradedama ugdyti  šeimoje, savo sąskaita organizuojame švietėjiškus renginius tėvams ir vaikams, bendruomenėms apie sveikatai palankesnę mitybą ugdymo įstaigose.

2016 m. rudenį VšĮ „Tikra mityba“  mus pakvietė į edukacinį seminarą mitybos klausimais. Vėliau lektorė R. Bogušienė mus pakvietė  į Kaune jos organizuojamus mokymus apie sveikatai palankią mitybą.           

Renginys pasirodė aktualus ir įdomus, todėl, siekdami ugdyti vaikų sveikos mitybos įpročius, pradėjome bendradarbiavimą su  VšĮ „Sveikatai palankus“ dėl sveikatai palankios mitybos  švietimo bei skatinimo ugdymo įstaigose“, – pranešime cituojamas D. Garbauskas.     

Pasak D. Garbausko, pirmasis renginys vyko sausio mėnesį Kėdainiuose.

„Pasiklausyti paskaitos ir paskanauti mūsų valgyklų darbuotojų pagamintų sveikesnių patiekalų beveik dešimtyje rajonų susirinko  šimtai klausytojų – pedagogai, tėvai, dietistai, VMVT, visuomenės sveikatos biurų atstovai“, – vardijo D. Garbauskas.     

D. Garbausko teigimu, bendradarbiavimas šviečiant visuomenę mitybos klausimais tęsėsi ir 2017 m. rudenį.

„Edukacinis projektas pavyko,  tęsėsi lygiai metus, mokslo metų mėnesiais. Gauta šimtai padėkų ir atsiliepimų apie įdomų, gražų renginį. Esame įsitikinę, kad tai pavykęs gražus naudingas edukacinis projektas ir labai skaudina, kad, kaip dažnai mūsuose nutinka, gražūs, geri, prasmingi darbai ir iniciatyvos sumenkinamos, iškraipomas jų vertinimas, kažkam siekiant keistų sunkiai suprantamų tikslų“, – sakė D. Garbauskas.     

Kaip teigia „Pontem“ generalinis direktorius, 2018  m. vasario 1 d. bendradarbiavimo sutartis su „Sveikatai palankus“ nutraukta.       

Ketvirtadienį LRT publikavo tyrimą, kuriame išsiaiškino, kad daug kritikos sulaukęs naujasis Sveikatos apsaugos ministerijos parengtas vaikų maitinimo ugdymo įstaigose aprašas gimė veikiant interesų grupėms. Tyrimą skaitykite čia.

Reaguodamas į LRT tyrimą, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga žadėjo reaguoti rimtai ir nedelsiant.

„Užtikrinu: jokia verslo grupė ar privatūs asmenys neturės išskirtinių sąlygų dalyvauti organizuojant vaikų maitinimą ar sudarant valgiaraščius!“ – socialiniame tinkle rašė ministras.

Netrukus ministerija suskubo keisti vaikų maitinimo ugdymo įstaigose aprašą. Anot sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio, jame nebelieka punkto, kuriame nurodoma, kad receptūros turi būti derinamos su ministerija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt