Lietuvoje

2018.09.20 22:32

Vaikų maitinimo pertvarka Plungėje: vieni noriai valgo, kiti būriuojasi prie kebabinių

Gintarė Karmonienė, „Žemaitis“2018.09.20 22:32

Pastaruoju metu netyla diskusijos dėl nuo rugsėjo pirmosios pasikeitusių ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų maitinimo reikalavimų, pagal kuriuos darželiuose, mokyklose, stovyklose ir socialinės globos įstaigose vaikai turi gauti sveikesnį ir kokybiškesnį maistą. Tai numatyta sveikatos apsaugos ministro patvirtintame naujame maitinimo organizavimo šiose įstaigose tvarkos apraše. Tikimasi, jog, laikantis naujosios tvarkos, bus užtikrinta sveikatai palankesnė vaikų mityba, maisto sauga ir geriausia kokybė bei ugdomi sveikos mitybos įgūdžiai.

Įvairių diskusijų būta dar iki įsigaliojant naujiesiems reikalavimas, tačiau didžiausia emocijų banga kilo prasidėjus naujiems mokslo metams, kada tiek darželinukai, tiek mokyklinio amžiaus vaikai savo gomuriu pajuto naujovių skonį.

Džiaugiasi dabartiniu maistu

Norėdamas sužinoti mamų nuomonę dėl pasikeitusių maitinimo reikalavimų bei kaip į juos reaguoja patys vaikai, Plungės ir Rietavo krašto laikraštis „Žemaitis“ viešojoje erdvėje šiuo klausimu užvedė diskusiją. Plungiškės mamos buvo itin aktyvios ir noriai dalijosi patirtimi. Tenka pripažinti, jog iš pradžių manyta, kad naujovės bus stipriai kritikuojamos, kad mamos ims tikinti, jog mokyklų valgyklose netrukus valgys tik nemokamą maitinimą gaunantys moksleiviai, kad dabar mažyliai darželiuose būna vos ne pusbadžiu, nes net bijo pažiūrėti į lėkštėse sudėtas „naujoves“, ir panašiai.

Iš tiesų nuomonių būta visokių, tačiau nemaža dalis mamyčių pasisakė už maitinimo pasikeitimus.

Viena mama, kurios dukra lanko Senamiesčio mokyklą, teigė, kad jos mergaitė patenkinta mokyklos valgykloje patiekiamu maistu. „Mano dukra valgo mokykloje ir sako, kad maistas – skanus. Skanesnis nei pernai“, – rašė moteris. Jai antrino ir kita mama, kuri teigė pati pietavusi minėtoje įstaigoje ir likusi patenkinta. Esą maistas buvo tikrai skanus, toks, koks visada būdavo valgyklose. Ir porcijos dydžiu moteris nesiskundė. Už pietus ji sumokėjo vos du eurus ir išėjo soti.

Du pradinukus į Senamiesčio mokyklą kasdien išlydinti plungiškė taip pat teigiamai įvertino čia ruošiamą maistą. Esą jos vaikai ypač gyrė blynus. Patiko ir kažkurią dieną pirktas kepsnys. Anot moters, tarp jos artimųjų yra dirbančių valgykloje, ir jie patikino, jog maistas – skanus. Tik kažkur sumažinta cukraus, druskos, mažiau siūloma bulvinių ir miltinių patiekalų.

Ketvirtoką sūnų auginanti plungiškė rašė, kad jos vaikas maistu dar nesiskundė. Kitos mamos įsitikinimu, požiūrį į maistą, mitybos įpročius formuoja patys tėvai. Esą jei šie neigiamai vertina nuo rugsėjo įsigaliojusius pokyčius, tai ir jų atžalos į tai žiūri skeptiškai. Moteris tikino pati kasdien pietaujanti vienoje mokykloje ir maistu esanti patenkinta, noriai valgo ir jos vaikai. Vienintelis minusas, anot moters, yra porcijos dydžio neatitinkanti kaina.

Asociatyvi BNS nuotr.

Pokyčiai neaplenkė ir lopšelių-darželių

Diskusijoje dalyvavo ir darželinukų mamos. Plungiškė, kurios atžala lanko lopšelį-darželį „Nykštukas“, rašė, kad jos mažylis puikiai valgo įstaigoje patiekiamą maistą. Moteris pasidžiaugė, jog pagaliau sumažintas cukraus kiekis, atsisakyta dešrelių, sulčių. „Esu labai laiminga dėl šių pasikeitimų“, – rašė ji.

Dvi atžalas į „Saulutės“ lopšelį-darželį leidžianti plungiškė teigė, kad jos dukrytė – mažavalgė. Namuose reikia „pakariauti“ dėl valgymo, bet darželyje esą valgo puikiai. Mažylė sako, esą darželyje maistas – skanesnis nei namuose. O sūnus apetitu apskritai nesiskundžia, jo lėkštės neva visada – „išlaižytos“.

Netrūksta ir nepatenkintųjų

Nors didelė dalis mamų džiaugėsi, kad jų atžalos valgo sveikesnį maistą, būta ir širdusių. Viena mama rašė, jog iš darželio parėjęs jos mažylis visada prašo valgyti. Anksčiau esą to nebūdavo. Bet moteris įsitikinusi, jog palaipsniui prie naujų skonių jos vaikas pripras.

„Mano mergaitės darželį lanko. Anksčiau, kai tik paklausdavau, tai sakydavo, jog vaikai valgo dubenimis. Valgydavo ir sriubas, ir antrą patiekalą. Pati esu ne kartą ragavusi ir tikrai buvo skanu. Kaip namie! O nuo sausio mėnesio, nes tada jau pradėjo nesąmones daryti su maistu, vaikai pradėjo nevalgyti. Grįžta namo ir šaukia, kad nori valgyti. Net mažoji šaukia: „Sriubytės, mėsytės!!!” Tai kam čia reikia šnekėti, kad noriai valgo. Auklėtojos prisaikdintos sakyti, kad vaikas valgė, bet, kai grįžta namo, būna daugiau nei aišku, valgė tą dieną ar ne! Ta sveiko maitinimosi mada jau lipa per gerklę… Kam reikia šnekėti apie tai, kad pripras prie prėsko maisto? Nepripras! Nes namie gaminame skaniai! Su prieskoniais!!! Todėl ir nepripras…“ – rėžė viena mama.

Jai antrino ir kita plungiškė, rašiusi, kad jos brolis atsisakė valgyti mokyklos valgykloje, nors anksčiau valgydavo. Anot jo, maistas dabar – baisus. Su šleikštuliu jis prisiminė be druskos virtus žuvies kotletus.

BNS nuotr.

Ilgėja moksleivių eilės prie kebabinių

Tad kur ir ką valgo moksleiviai, atsisakantys mokyklų valgyklose patiekiamo maisto? Atsakymo ilgai ieškoti nereikia. Artėjant pietų metui, ilgiausios moksleivių eilės nutįsta parduotuvėse, prie kebabinių ir kioskų, prekiaujančių greitu mastu.

Mokiniai netgi džiaugiasi maitinimo naujovėmis, nes dabar turi pateisinimą, dėl ko eina į minėtas vietas pirkti užkandžių ir greitų patiekalų. Esą mokyklose maistas – neskanus. Kad įrodytų savo tiesą, jie tėvams siunčia nuotraukas su neestetiškai patiektais patiekalais.

Ši situacija žinoma ir mokyklų vadovams, tačiau jie bejėgiai kažką pakeisti.

Pagrindinis pasikeitimas – sumažintas druskos kiekis

Apie maitinimo pasikeitimus „Žemaitis“ kalbėjosi ir su „Rūtelės“ lopšelio-darželio Plungėje direktore Kristina Valiene. Anot jos, ikimokyklinėse įstaigose jau anksčiau imtasi permainų – iš valgiaraščio išmestos dešrelės, batonas, kitas nerekomenduotinas maistas. Sumažintas cukraus bei druskos kiekis. Vaikams siūloma daugiau vaisių, daržovių. Maistą daugiausia stengiamasi gaminti garuose.

Pasiteiravus, ar taip ruoštus patiekalus mažieji valgo noriai, vadovė sakė, jog šiek tiek sudėtingiau yra su vyresnio amžiaus darželinukais, nes jie jau pripratę prie kitaip gaminto maisto. Jiems esą ir druskos labiau norisi, ir cukraus. Bet pamažu ir jie pripranta.

Visai kitokia situacija su mažesniais vaikais – jie esą noriai valgo pagal naujas rekomendacijas ruoštus patiekalus.

„Žemaičio“ kalbinta viena Plungės lopšelyje-darželyje dirbanti auklėtoja, prašiusi neatskleisti jos vardo ir pavardės, sakė, jog situacija dėl maitinimo – daug prastesnė, nei bando parodyti kai kurie šių įstaigų vadovai. Esą ir anksčiau darželio maistu ne itin džiaugdavęsi vaikai dabar į jį net nežiūri, tad beveik viskas keliauja į atliekų kibirus. Moteris sakė, jog ir pati negalinti prisiversti valgyti tų patiekalų, nes jie – visai be druskos, o ir gaminami iš tokių produktų, kurių šiaip nė nesugalvotum tarpusavyje derinti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.