Lietuvoje

2018.09.07 00:02

Klaipėdos savivaldybė dėl smarvės kreipėsi į prokuratūrą

Dėl nemalonių kvapų pietinėje miesto dalyje Klaipėdos savivaldybė kreipiasi į prokuratūrą, prašydama ginti viešąjį interesą. Suvaldyti situaciją  dėl klaipėdiečių gyvenimą nuodijančios smarvės ir dulkių žadėjo ir  sveikatos apsaugos viceministras, ketvirtadienį apsilankęs uostamiestyje.

Prie Aplinkos ministerijos – „smarvės sunkvežimis“ su džiovintu techniniu kompostu ir dumblu, skirtas valdininkams, kurių pagalbos niekaip negali prisišaukti jau ne vienerius metus smarvę kenčiantys Klaipėdos gyventojai. Pastarieji po darbų ketvirtadienio vakarą rinkosi į tylų protestą.

„Pagaliau mums pavyko suvienyti jėgas ir pietinės miesto dalies bei rajono, kuris taip pat labai kenčia ir yra arčiausiai. Šitas reikalas turi pagaliau spręstis ir baigtis tie atsirašinėjimai, kurie niekur nevedė“, – sakė Ketvergių bendruomenės atstovė Rasa Kuzavienė.

Gyventojai spėja, kad pagrindiniai taršos skleidėjai – keturios bendrovės, tarp jų ir atliekų pūdymo cechas bei sąvartynas. Kas skleidžia smarvę, valdininkai nenustato iki šiol, esą taršos normos neviršijamos.

„Aš labai abejoju, ar tai yra vienas teršėjas. Pavyzdžiui, vakar buvo apie 12 skundų. Iš jų didesnioji dalis, gal kokie 8, skundėsi „Mestilos“ kvapais. Kiti buvo fekalijų kvapai“, – pasakojo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento vadovas Rimantas Pilipavičius.

Su Klaipėdos meru susitikęs sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis tikina, kad situacija bus suvaldyta. Nacionalinė visuomenės sveikatos centro laboratorija jau tiria kvapus pietinėje miesto dalyje, prie įtarimų sukėlusių įmonių.

„Peržiūrėsim teisės aktus, kurie reglamentuoja šitas veiklas, jeigu patys operatoriai ar pačios kompanijos nesiima priemonių, kad nebūtų tik pagrūmojimo jiems, o turėtų tikrai rimtai atsakyti“, – kalbėjo sveikatos apsaugos viceministras A. Šešelgis.

Klaipėdos miesto savivaldybė kreipėsi į Klaipėdos apygardos prokuratūrą prašydama ginti viešąjį interesą.

„Ypatingai vertinant tuos faktorius ,kad taršos šaltiniai yra ne Klaipėdos mieste, kontroliuojančios institucijos nėra Klaipėdos miesto pavaldume, tačiau pasekmės ir gyvenimo kokybės absoliutus dikomfortas tenka būtent Klaipėdai“, – sakė Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Artimiausiu metu savivaldybė planuoja atlikti nepriklausomus oro taršos tyrimus.

„Viceministras pažadėjo, kad šį kartą, nors valdžios gali keistis, kaip buvo prieš tai keletą metų, nebus šitie mūsų skundai  ir dokumentai ir tai, kas yra padaryta, padėta į stalčių. Tai jis užtikrino šitame susitikime“, – pasakojo Klaipėdos pietinės miesto dalies bendruomenės atstovė Ligita Girskienė.

Svarstant klaipėdiečių problemas prabilta ir apie būtinybę iš esmės peržiūrėti prieš 8 metus kurtą kvapų tyrimo vertinimo sistemą.