Lietuvoje

2018.06.04 12:45

Prezidentė: „Baltops“ pratybos parodys, kaip NATO sąjungininkai pasirengę mus apginti

Giedrė Trapikaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt2018.06.04 12:45

Pusšimtis laivų ir 4000 karo jūrininkų dalyvauja vienose didžiausių karinių jūrų pratybų regione „Baltops“. Jas pirmadienį stebės ir prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji sako, kad šiuo metu Lietuvoje vykstančios kelios plataus masto karinės pratybos rodo, kaip NATO sąjungininkai, reikalui esant, yra pasirengę aktyvuoti 5-ąjį gynybos straipsnį ir užtikrinti Lietuvos ir regiono saugumą.

Anot šalies vadovės, tokio tipo ir lygio pratybos, kai šalį treniruojamasi ginti visais nacionaliniais pajėgumais ir padedant sąjungininkams, rengiamos po 20 metų pertraukos.

„Tai vienos didžiausių Baltijos regione karinių pratybų, rengiamos pagal 5-ąjį NATO straipsnį, kuris, jeigu reikėtų, būtų aktyvuotas. Treniruotėje dalyvaus net 22 NATO šalys, taip pat virš 4000 karių, 50 karo laivų ir 60 orlaivių. Pirmą kartą vyksta tokio masto pratybos, taigi pasižiūrėsime, kaip atrodo mūsų partneriai, ir kaip jie pasirengę atlikti savo pareigą kaip NATO partneriai“, – LRT RADIJUI sakė prezidentė.

Šalies vadovės teigimu, Baltijos jūroje didėjant Rusijos kariniam aktyvumui, JAV ir kitų NATO valstybių buvimas bei parama turi ypatingą vaidmenį regiono saugumui ir atgrasymui. Šiuo metu vykstančios didžiausios nacionalinės pratybos atkurtos Lietuvos istorijoje, aktyvus sąjungininkų įsitraukimas į regiono gynybą demonstruoja vieningą ryžtą bendromis jėgomis atremti bet kokias grėsmes. Tai labai svarbi žinia Lietuvos žmonėms – mes esame galingiausio karinio Aljanso pasaulyje dalis ir esant reikalui ginsimės kartu, rašoma prezidentūros pranešime žiniasklaidai.

Per pratybas išbandyti gynybiniai kariniai scenarijai, kurie agresijos atveju padėtų įveikti galimą Baltijos ir Šiaurės šalių izoliaciją bei užtikrintų, kad sąjungininkų parama atvyktų operatyviai. Taip pat stiprinama sąjungininkų sąveika su NATO partnerėmis Suomija ir Švedija, gerinami gebėjimai kartu atlikti sudėtingas karines operacijas.

„BALTOPS“ pratybos rengiamos nuo 1971 m. Lietuva jose dalyvauja jau 25 metus.

Pirmą kartą Klaipėdos uoste vienu metu prisišvartavo 37 karo laivai. Iš viso tarptautinėse Baltijos jūros pratybose dalyvaus apie 50 laivų ir 60 orlaivių.

Pasak krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio, šios pratybos rodo tvirtą Lietuvos ir NATO sąjungininkų ryžtą ginti Baltijos regiono šalis.

Ministras drauge su prezidente ir užsienio diplomatais Palangoje stebės amfibijų operaciją – pėstininkų išsilaipinimą paplūdimyje. Šios jūrų pratybos vyksta tuo pačiu metu kaip ir didžiausios nacionalinės pratybos „Perkūno griausmas“ ir tarptautinės pratybos „Kardo kirtis“.

Prezidentūros teigimu, tokio lygio pratybos, kai šalį treniruojamasi ginti visais nacionaliniais pajėgumais ir su sąjungininkų pagalba, rengiamos po 20 metų pertraukos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.