Lietuvoje

2013.07.10 09:38

A. Butkevičius: Vilnius yra nemokus (papildyta)

ELTA, LRT.lt2013.07.10 09:38

Premjeras Algirdas Butkevičius, susitikęs su Vilniaus savivaldybės vadovais, pareiškė, kad Vilniaus miesto savivaldybė finansiškai yra nemoki. Jis pažadėjo didinti Vilniui skiriamą Gyventojų pajamų mokesčio dalį 8 proc. punktais, tačiau Seimo opozicijos atstovas pastebi, kad lėšos bus atimtos iš kitų geriau besitvarkančių savivaldybių.

Premjeras Algirdas Butkevičius, susitikęs su Vilniaus savivaldybės vadovais, pareiškė, kad Vilniaus miesto savivaldybė finansiškai yra nemoki. Jis pažadėjo didinti Vilniui skiriamą Gyventojų pajamų mokesčio dalį 8 proc. punktais, tačiau Seimo opozicija pastebi, kad taip lėšos bus atimtos iš kitų savivaldybių.

„Reikia pasakyti, kad Vilniaus miesto savivaldybėje finansinė padėtis yra labai bloga. Bendri finansiniai įsipareigojimai, lyginant su jų biudžeto planuojamomis pajamomis jau siekia 208 proc., o paskolos sudaro 118 proc. Tai rodo, kad faktiškai Vilniaus miesto savivaldybė finansiškai yra nemoki“, – antradienį per spaudos konferenciją, skirtą pristatyti svarbiausiems pirmojo šių metų pusmečio darbams ir apžvelgti aktualiems būsimo politinio sezono klausimams, sakė A. Butkevičius.

Pasak jo, gelbėti sostinę nuo bankroto numatytos kelios priemonės. Pirmiausia A. Butkevičius įvardijo, kad miestui turi būti suteikta trumpalaikė paskola iš Finansų ministerijos, kuri būtų naudojama tik darbo užmokesčiui ir įsiskolinimams dengti.

„Jokiu būdu paskolos lėšos negali būti nukreipiamos ateities projektų finansavimui. Ateities projektai turi būti finansuojami iš planinių įplaukų“, – pabrėžė Vyriausybės vadovas.

Jis patvirtino, kad Vilniui kitais metais teks 8 proc. punktų didesnė gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalis – ji nuo 42 proc. didėja iki 50 proc. Premjeras atmetė teiginius, kad tai galėtų sukelti problemų šalies finansiniam stabilumui. Jo vertinimu, ankstesnėje Vyriausybėje buvo priimti nepamatuoti sprendimai, o tai ir privedė Vilnių iki tokios blogos finansinės padėties.

J. Razma: bus atimta iš kitų savivaldybių

8 proc. punktais padidintas finansavimas Vilniui per metus suteiktų papildomai apie 70 mln. litų pajamų, skaičiuoja Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pirmininko pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma. Tačiau jis pabrėžia, kad tokia suma būtų nurėžta nuo kitų savivaldybių.

„Keista, kad Ministras Pirmininkas taip lengvai pasidavė Vilniaus miesto mero demagogijai apie tariamą buvusios Vyriausybės finansinę skriaudą. Nereikia pamiršti, kad Gyventojų pajamų mokestis nepatenka iš karto į kurios nors savivaldybės biudžetą, bet yra surenkamas centralizuotai ir padalijamas savivaldybėms pagal atitinkamas proporcijas. Premjero Artūrui Zuokui pažadėta 70 mln. litų suma neatsirastų iš niekur, bet būtų paimta iš kitų Lietuvos savivaldybių: Vilniaus miesto savivaldybei tenkančio GPM dalį padidinus, kitoms biudžetai tiek pat sumažėtų“, – pranešime spaudai cituojamas J. Razma.

Jis pabrėžia, kad GPM procentas, tenkantis Vilniui, konservatorių Vyriausybės nebuvo mažintas. Jis paliktas toks pats, kokį prieš tai nustatė socialdemokratų Vyriausybė. Pasak J. Razmos, prasidėjus krizei daugelis savivaldybių ėmėsi ryžtingai taupyti, tačiau Vilniaus meras tuo metu planavo projektus, kaip, pavyzdžiui, Vilniaus oro linijos, savivaldybės taksi, tramvajus ar oranžiniai dviračiai.

„Tarkim, įgyvendinant oranžinių dviračių projektą, jeigu už reklamos plotus, kuriuos nemokamai gauna projektą įgyvendinanti bendrovė, savivaldybė būtų paėmusi tuos milijonus litų, būtų galima pastatyti kokius du vaikų darželius. Kas svarbiau vilniečiams – vaikų darželiai ar oranžiniai dviračiai?“ – cituoajamas J. Razma.

A. Butkevičius kelia sąlygas

A. Butkevičius sukritikavo Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų paskirstymą, kai Vilniui, neatsižvelgus į transporto intensyvumą, buvo skirtas mažesnis finansavimas.

„Esame tikrai numatę eigą ir seką, kaip pagerinti Vilniaus miesto savivaldybės finansinę būklę, bet tai užtruks keletą metų. Tikimės, kad su komerciniais bankais pavyks susitarti, kad jie skolintų savivaldybei ilgalaikiame procese su mažesnėmis palūkanomis, stengiantis refinansuoti paskolas, kurios yra paimtos su didelėmis palūkanomis“, – kalbėjo Premjeras.

Klausiamas, ar padidinus GPM dalį Vilniui, Vyriausybė taikstysis su grandioziniais miesto planais, A. Butkevičius pabrėžė, kad GPM prieaugis turi būti nukreiptas finansinių įsipareigojimų dengimui, bet jokiu būdu ne kažkokių projektų finansavimui. Esą priešingu atveju nebus įmanoma susitarti su komerciniais bankais, kad šie teiktų paskolas.

„Jeigu šito susitarimo nesilaikys, Vyriausybės bus priimtas nutarimas, kuriame bus aprašyta, kaip turi būti naudojamos gaunamos lėšos savivaldybės biudžete. Paprastai pasakius, bus seka. Pirmiausiai lėšos turi būti skiriamos darbo užmokesčiui, po to - mokesčiams susimokėti nuo priskaičiuoto darbo užmokesčio, o visa kita dalis nukreipiama į finansinių įsipareigojimų dengimą“, – įspėjo Premjeras.

Vilniui atsidūrus ties bankroto riba ir A. Butkevičiaus pasiteiravus, gal tuomet jau reiktų pagalvoti apie tiesioginio valdymo įvedimą, jis teigė, jog tai - ateities klausimas.

Kokių rezultatų duos įgyvendinami susitarimai su Vilniaus miesto savivaldybe, anot Ministro Pirmininko, bus matyti kitų metų pirmąjį pusmetį.

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius