Naujienų srautas

Lietuvoje2017.11.30 12:27

Lukiškių aikštėje bus statomas partizanų bunkerį primenantis paminklas

BNS 2017.11.30 12:27

Vilniaus Lukiškių aikštėje bus statomas partizanų bunkerius primenantis memorialas laisvės kovotojams, pranešė sostinės meras Remigijus Šimašius.

Skulptoriaus Andriaus Labašausko projektas, pagal kurį aikštėje bus įrengta į Gedimino prospektą orientuota kalva, laimėjo penkių dalyvių konkursą, kuriame buvo vertinami tiek ekspertų, tiek visuomenės balsai.

„Sudėjus ekspertų ir visuomenės balsus per pusę, išrenkamas A. Labašausko projektas“, – žurnalistams pranešė kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė.

Idėjos autoriaus teigimu, Lukiškių aikštė pagal jo sumanymą būtų atvira erdvė, o joje žaidžiantys ar piknikus rengiantys žmonės įprasmintų laisvės idėją.

„Žmonės, esantys ant takelių, pievų ar kalvelės (...) galės piknikauti, žaisti kamuoliu, vedžioti šunis ar žaisti su vaikais - tas vaizdinys ir yra  tai, už ką kovojo laivės kovų dalyviai – laisvą buvimą erdvėje“, – pristatymas projektą sakė A. Labašauskas.

Komisijos narė Šiuolaikinio meno centro ŠMC Virginija Januškevičiūtė sakė, kad projektas dar galės būti pakeistas atsižvelgus į ekspertų pastabas.

Už A. Labašausko projektą balsavo septyni iš devynių komisijos narių. Vienas balsas atiteko realistinei skulptoriaus Arūno Sakalausko Vyčio skulptūrai. Dar vienas komisijos narys balsavime nedalyvavo. Visuomenės balsai tiek už bunkerius primenantį memorialą, tiek už Vyčio idėją pasiskirstė beveik po lygiai – už abu juos atiduota beveik po 12 tūkst. balsų, o A. Labašausko projektas pirmavo vos 50-čia balsų.

Konkurse taip pat dalyvavo architektūros teoretiko Tomo Grunskio ir kolektyvo „aexn“ darbas „Šviesti tiesa“, siūlantis Vyčio kryžiaus formos šviečiantį aukurą, reaguojantį į žmogaus prisilietimą.

Kraštotyrininkas Algimantas Lelešius siūlė memorialą su devyniais nedideliais baseinėliais, išdėstytais aikštėje Vyčio kryžiaus forma. Filmų ir meno instaliacijų kūrėjo Dariaus Žiūros siūlyti akcentai – galimybė kiekvienam aikštės lankytojui atlikti simbolinį garbės sargybos veiksmą.

G. Žemaitytė sakė, kad iš galiojančiais pripažinti 32 tūkstančiai piliečių balsų, apie 14 proc. jų buvo atmesti po papildomų patikrinimų. Pasak vyriausybės kanclerio Almino Mačiulio, tarp atmestųjų buvo balsavusiųjų už visus penkis projektus.

Memorialas rekonstruotoje Lukiškių aikštėje turi būti pastatytas iki kitų metų gruodžio 1-osios, jam įrengti Kultūros ministerija skirs iki 500 tūkst. eurų, darbus vykdys Vilniaus savivaldybė.

Diskusijos dėl šios aikštės likimo vyksta nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo.

Partizaninis judėjimas prieš sovietų okupaciją  Lietuvoje vyko 1944–1953 metais.

Visus projektus galite pamatyti ČIA.

A. Labašausko projektas, projekto autorių nuotr.

Lukiškių aikštė baigta rekonstruoti lapkričio pradžioje, darbams skirta 3,8 mln. eurų.

Diskusijos dėl šios aikštės likimo vyksta nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi