Lietuvoje

2017.01.17 12:02

Britų aviatorius stebina rusų aktyvumas Baltijos oro erdvėje

LRT TELEVIZIJOS laida „Karinės paslaptys“, LRT.lt2017.01.17 12:02

Oro misijos Baltijos šalyse metu britų aviatoriai sako turėję gerokai daugiau darbo, nei įprasta. „Misijos metu per 20 pakilimų perėmėme net 41 lėktuvą, tai kur kas daugiau, nei paprastai perimame Jungtinėje Karalystėje“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Karinės paslaptys“ teigia pulkininkas leitenantas Gordonas Melvillis.

„Karinės paslaptys“ net keliskart pasakojo apie NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse, aviacijos bazėje Šiauliuose lankė šią misiją vykdančius karo aviatorius. Nuo pat pirmosios Lietuvos, Latvijos ir Estijos įstojimo į NATO dienos Aljanso oro policijos misija telkėsi tik Šiauliuose. Po 2014-aisiais Rusijos pradėtos agresijos prieš Ukrainą NATO sustiprino savo buvimą prie savo rytinių sienų. Viena tokių sustiprinimo priemonių buvo antrosios bazės oro policijai atidarymas Estijoje, Emaryje.

Kai laida „Karinės paslaptys“ lankėsi Emario bazėje, keturis mėnesius trukusią misiją jau baigė Jungtinės Karalystės oro policijos kontingentas. Į Estiją tradiciškai buvo atsiųsti aviatoriai ir lėktuvai iš Karališkųjų oro pajėgų 140-ojo oro sparno. Šiam sparnui tenka ir greitojo reagavimo užduotys virš Šiaurės ir Norvegijos jūrų bei Atlanto vandenyno.

Aviacijos bazės lakūnams dažnai tenka pasitikti ir palydėti prie Britanijos krantų atskrendančius Rusijos strateginius bombonešius, todėl oro policijos misija Baltijos šalyse britams – kasdienių įgūdžių patikrinimas. Į Estiją jau antrus metus iš eilės buvo atsiųsti antrosios eskadrilės aviatoriai ir keturi naikintuvai „Eurofighter Typhoon“.

Pulkininkas leitenantas G. Melvillis sako, kad atliekant oro misiją Baltijos šalyse, britų aviatoriams teko palydėti gerokai daugiau Rusijos karinių lėktuvų, nei patruliuojant Jungtinėje Karalystėje.

„Mūsų misija Baltijos šalyse panaši į kasdienį darbą Jungtinėje Karalystėje. Atsižvelgiant į šio regiono geografiją – į tai, kad Kaliningrado sritis atskirta nuo likusios Rusijos, mums darbo gerokai daugiau. Misijos metu per 20 pakilimų perėmėme net 41 lėktuvą, tai kur kas daugiau, nei mes paprastai perimame Jungtinėje Karalystėje.

Lėktuvų teko perimti įvairų – nuo žvalgybinių ir transportinių iki naikintuvų. Visi jie priklausė Rusijos karinėms oro pajėgoms“, – kalba G. Melvillis.

Daugiau – laidos „Karinės paslaptys“ reportaže.