Naujienų srautas

Lietuvoje2016.12.09 14:36

A. Butkevičius Rygoje: esame vieningi siekiant užtikrinti saugumą

LRT.lt 2016.12.09 14:36

Laikinai einantis ministro pirmininko pareigas Algirdas Butkevičius, penktadienį Rygoje dalyvaudamas Baltijos Ministrų Tarybos ministrų pirmininkų susitikime, kartu su Latvijos ministru pirmininku Mariu Kučinskiu ir Estijos vyriausybės vadovu Juriu Ratu aptarė saugumo stiprinimo regione, transporto ir energetikos infrastruktūros, Rytų partnerystės, Europos Sąjungos darbotvarkės ir kitus aktualius regioninio bendradarbiavimo klausimus, rašoma vyriausybės kanceliarijos išplatintame pranešime spaudai.

Laikinasis vyriausybės vadovas A. Butkevičius padėkojo Latvijos premjerui M. Kučinskiui už itin glaudų dvišalį bendradarbiavimą ir puikų pirmininkavimą Baltijos Ministrų Tarybai 2016 metais, taip pat pasveikino J. Ratą tapus Estijos ministru pirmininku ir palinkėjo visokeriopos sėkmės šiame atsakingame darbe.

„Džiaugiuosi glaudžiu ir intensyviu bendradarbiavimu tarp Baltijos valstybių. Ir toliau liksime ištikimi savo bendriems principams, taip pat stiprinsime Europos Sąjungos ir transatlantinę vienybę. Baltijos šalims itin svarbu drauge dirbti plėtojant regioninę saugumo architektūrą ir ieškoti bendrų sprendimų oro gynybos ar bendrų karinių įsigijimų srityse. Taip pat turime išnaudoti esamą bendradarbiavimo potencialą kibernetinio saugumo ir strateginės komunikacijos srityse“, – pažymėjo A. Butkevičius.

Laikinasis premjeras taip pat pasidžiaugė tuo, kad Baltijos šalys pirmą kartą nuo įstojimo į Europos Sąjunga jau nėra energetikos salos – Lietuvos ir Lenkijos elektros jungtis sujungė jas su kontinentine Europa. Dabar būtina siekti, kad neatidėliojant būtų priimti bendri sprendimai regione dėl sinchronizacijos krypties ir nedelsiant pradėti praktiniai elektros sistemų sinchronizavimo darbai.

Pasak laikinojo premjero A. Butkevičiaus, ypatingą reikšmę turime skirti regioninės dujų rinkos kūrimui ir efektyvesniam esamos infrastruktūros išnaudojimui.

„Šiame kontekste itin svarbi šiandien pasirašyta deklaracija dėl regioninės dujų rinkos plėtros. Patvirtintas veiksmų planas sukuria pagrindą efektyviam regioninės dujų rinkos funkcionavimui. Dabar turime užtikrinti, kad mūsų institucijos ir operatoriai tinkamai ir laiku įgyvendintų sutartas priemones. Tai strateginis Baltijos valstybių žingsnis užtikrinant konkurenciją regioninėje dujų rinkoje, prisidėsiantis ir prie didesnio mūsų šalių ekonomikos konkurencingumo“, – teigė A. Butkevičius.

Laikinojo ministro pirmininko teigimu, palaikytina Europos Komisijos ir Europos Parlamento pozicija, raginanti valstybes nares investuoti ne į naujų suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalų statybą, o į geresnę prieigą prie jau veikiančių SGD terminalų. Klaipėdos SGD terminalas yra pajėgus patenkinti regiono dujų importo poreikius, todėl A. Butkevičius pakvietė išnaudoti esamos infrastruktūros pajėgumus.

Laikinasis premjeras atkreipė Latvijos ir Estijos kolegų dėmesį į kitą labai svarbią temą – branduolinį saugumą.

„Jis turi išlikti svarbiu klausimu mūsų ir Europos Sąjungos darbotvarkėse. Vos 40 kilometrų nuo Vilniaus abejotinomis sąlygomis statoma Astravo atominė elektrinė kelia didelę riziką regionui. Statydama Astravo atominę elektrinę, Baltarusija į objekto kainą neįtraukia galimo poveikio aplinkai ir rizikų, todėl Europa neturėtų pirkti elektros iš nesaugios elektrinės“, – tvirtino laikinasis Lietuvos vyriausybės vadovas.

Jis taip pat pažymėjo, kad „Rail Baltica“ projektas išlieka mūsų šalies prioritetas. Lietuva 2015 metais baigė tiesti europinio geležinkelio vėžę nuo Lenkijos ir Lietuvos sienos iki Kauno. Ši vėžė jau naudojama keleivių susisiekimui tarp Lenkijos ir Lietuvos. Lietuva pasiryžusi ir toliau dirbti su Latvijos ir Estijos partneriais įgyvendinant šį projektą.

Premjerai sutarė, kad Baltijos valstybės sieks, kad Rytų partnerystės politika ir toliau būtų aktyvi ir gyvybinga. Lietuva, Latvija ir Estija turi išlikti aktyvaus bendradarbiavimo su Rytų partnerystės šalimis pavyzdžiu ir stiprinti politinį bei finansinį Europos Sąjungos ir jos valstybių narių dėmesį šiai partnerystei.

Vyriausybių vadovai akcentavo, kad sankcijos Rusijai privalo būti pratęstos ir išlaikytos tol, kol bus įgyvendinti Minsko susitarimai. „Kol kas nematome nė menkiausių Rusijos pastangų tai daryti. Lietuva kartu su kitomis partnerėmis toliau visapusiškai rems Kijevą, kad Ukraina kuo sparčiau įgyvendintų svarbiausias reformas“, – pažymėjo A. Butkevičius.

„Dar kartą noriu pabrėžti, kad labai vertinu Baltijos šalių vienybę ir bendras pozicijas reaguojant į geopolitinius įvykius. Esame ir būsime tvirti savo vertybėmis, skatinančiomis siekti geros kaimynystės, gerbti žmogaus teises, stiprinti demokratijos institutus, prisidėti prie tarptautinės taikos ir saugumo palaikymo“, – apibendrindamas susitikimo rezultatus teigė laikinasis premjeras A. Butkevičius.

Trijų Baltijos valstybių ministrai pirmininkai pasirašė bendrą pareiškimą, apimantį regioninio saugumo, energetikos, transporto, Europos Sąjungos sritis, ir deklaraciją dėl regioninės dujų rinkos plėtros.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi