Lietuvoje

2021.11.10 15:30

Morganai Danielei prisipažinus vartojus narkotikus, jos vadovaujama komisija išreiškė nepasitikėjimą

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.11.10 15:30

Seimo Priklausomybių prevencijos komisija išreiškė nepasitikėjimą komisijos pirmininke Morgana Daniele ir žada kreiptis į seniūnų sueigą, kad būtų išrinktas kitas pirmininkas. Toks sprendimas priimtas po to, kai televizijos laidoje M. Danielė pasakojo vartojusi narkotikus.

Šeši komisijos nariai balsavo prieš, septyni – už siūlymą reikšti nepasitikėjimą pirmininke.

Portalas LRT.lt primena, kad anksčiau M. Danielė LNK laidai „KK2 Penktadienis“ sakė praeityje vartojusi narkotikus.

„Lietuvoje kas antras paauglys žino, kur įsigyti kanapių. Tą adrenalino jausmą tikrai atsimenu, ir aš jį, kaip aktyvi paauglė, kartojau daugybę kartų ir kitais būdais“, – sakė Seimo narė.

„Kai buvau jauna, buvo visko. (...) Absoliučiai visko buvo“, – paklausus, ar bandė vartoti kokainą ar heroiną, kalbėjo M. Danielė.

Priklausomybių prevencijos komisijos nariai pateiktame pareiškime prašo įvertinti šiuos komisijos pirmininkės pasisakymus ir teikti klausimą dėl naujo komisijos pirmininko rinkimų.

„Taip, į Seimą aš atėjau dirbti tuo vienu svarbiausiu labai kilniu tikslu – padėti priklausomiems žmonėms. Mano asmeninė patirtis, kuri yra nepaprastai skaudi, ir buvo pagrindinis mano motyvatorius prieš daugybę metų, kuris ir atvedė mane į šį darbą ir kuris buvo priežastis, kam aš pašvenčiau visą savo gyvenimą bent jau iki šios dienos“, – posėdžio metu sakė M. Danielė.

Pasak jos, atmintis tų žmonių, kurių ji pati nesugebėjo išgelbėti, taip pat yra variklis dirbti narkotikų prevencijos srityje.

„Aš kalbu, nes aš žinau, kad daugybė jaunų žmonių susiduria su tuo, su kuo kadaise susidūriau aš pati, kad daugybė jaunų žmonių dėl to susigadino gyvenimą, kad jų šeimoms ir jiems tuo metu tikrai nieks nepadėjo arba pagalba buvo labiau išimtis nei taisyklė. Man nėra lengva dalintis šiomis patirtimis, man niekada nebuvo lengva apie tai kalbėti. (...)

Savo veiksmais aš norėjau žmones padrąsinti kalbėti apie savo problemas, su kuriomis jie susiduria, ir sumažinti šią stigmą. Žinoma, kad narkotikai yra labai rizikingi, žinoma, kad jie sugriauna gyvenimą, aš pati mačiau tuos sugriautus gyvenimus. Laikas tų žaizdų neišgydė. Turime labai rimtai reaguoti į rizikas, su kuriomis susiduria ir vaikai, ir paaugliai, ir jauni žmonės“, – kalbėjo M. Danielė.

Komisijos pirmininkės pavaduotoja Beata Petkevič sakė, kad komisijos nariai vertina M. Danielės kompetenciją ir skaudžią patirtį bei ekspertines žinias, tačiau pridūrė, kad negalima nereaguoti į pasisakymą, nes tai kertasi su komisijos tikslais.

Kėlė klausimus dėl etikos ir komisijos tikslų

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narys Aurelijus Veryga sakė visus žmones – tiek su skausmingomis patirtimis – vertinantis vienodai.

„Vertingesnis žmogus, kuris sugeba pakilti, o ne tas, kuris niekad nėra griuvęs“, – tvirtino Seimo narys, pridurdamas, kad vis dėlto M. Danielė yra Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė.

„Patys privalome būti tam tikru pavyzdžiu, manau, turime komitete žmonių, kurie ir be pirmininkės yra susidūrę su priklausomybėmis, daug metų dirba, padėdami žmonėms iš priklausomybių išlipti, bet nesu nė karto girdėjęs iš tų žmonių, kad jie kaip nors pasisakytų, kad viskas tvarkoj, kad gal pavartoju.

Manau, tai yra labiau etinis dalykas, susijęs su pačiais komisijos tikslais, mūsų pagrindiniu siekiu. Kolegė Morgana tikrai turi patirčių, kurios komisiją praturtina, bet, mano manymu, tie vieši pasisakymai nedera su komisijos pirmininkės statusu“, – argumentavo A. Veryga.

Kita LVŽS narė Asta Kubilienė pridūrė, kad komisijos pirmininkė atstovauja ir komisijai: „Galvojau, kad jūs pati atsistatydinsite ir bus pakeistas komisijos pirmininkas, bet, kadangi jūs arba valdantieji to nepadarė, mes (...) siūlytume jums atsistatydinti. Jei neatsistatydinate, siūlome tikriausiai balsuoti ir daryti šiame klausime pertrauką“.

Seimo narys Mindaugas Puidokas tvirtino, kad tokia situacija yra liūdna ir joje nėra jokios piktdžiugos.

„Tai nėra Morganos teismas, tiesiog dirbame tokį darbą. (...) Mes klaidas darome ir jas darome visi, bet politikai demokratinėse valstybėse sumoka atsistatydindami iš savo pareigų“, – pažymėjo M. Puidokas.

Svarstymą vadino piktdžiuga ir mobingu

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Linas Slušnys komisijos siekį atstatydinti pirmininkę vadino piktdžiuga. Anot jo, žmogus, kuris buvo atviras ir nemelavo, pasitinkamas su piktdžiuga.

„Mes verčiame meluoti. Ar mes norime melo? Nuo kada nuoširdumas, vaikystės ir jaunystės nuoskaudų išsakymas tapo grėsme? Tokiu savo elgesiu mes siunčiame savo jaunuomenei žinią, kad būti atviru yra didelis pavojus, gal net nelaimė“, – teigė L. Slušnys.

Jis sutiko, kad galėtų būti keliamas klausimas dėl M. Danielės etikos ir to, kaip buvo pasisakyta. Tačiau L. Slušnys kėlė klausimus, „ar dėl vienos klaidos turime daryti teismą“.

„Vyksta teismas ir labai piktdžiugiškas. (...) Manau, kad tai yra dar vienas labai ryškus mobingo pavyzdys ir man jis labai akivaizdus. Taip vyksta mūsų sveikatos sistemoje, daug kur, mes mokame tai tikrai padaryti. Prašysiu visų nepalaikyti šio siūlymo ir šios piktdžiugos išvengti“, – ragino parlamentaras.

Konservatorius Arūnas Valinskas taip pat ragino palaikyti pirmininkę M. Danielę: „Priklausomybės yra ne tik nuo narkotikų, jos yra nuo įvairių dalykų. Jei mes už dabartinį pasisakymą sakytume, kad reikia nuimti dabartinę pirmininkę, ką mes galime paskirti į jos vietą?

Kiek iš mūsų yra vartojantys alkoholį ar nufotografuoti vartojantys alkoholį, prisipažinę, kad kartais pavartoja ar net pasakę, kad „manau, kad taurė vyno prie pietų yra jokia problema“. Bet alkoholizmas yra priklausomybė. Lietuvoje yra tūkstančiai, dešimtys tūkstančių žmonių, kenčiančių nuo priklausomybės alkoholiui. (...) Ar gali žmogus, ne visiškas abstinentas, užimti pirmininko poziciją?

Ar gali tokiu atveju žmogus, kuris sako, kad „taip, aš savo vaikams ar kam nors per Kalėdas padovanoju loterijos bilietą“, užimti pirmininko pareigas? Kiek yra žmonių, kenčiančių nuo priklausomybės lošimams“, – klausimus kėlė A. Valinskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt