Lietuvoje

2021.10.28 10:02

Teismui atvertus Paleckio šnipinėjimo bylą, surengtas palaikymo mitingas, o vėliau – ir protestas prie LRT

atnaujinta 13.09
Gytis Pankūnas, LRT.lt, BNS2021.10.28 10:02

Lietuvos Apeliaciniam Teismui atvertus Algirdo Paleckio šnipinėjimo bylą, ketvirtadienį prie teismo, Lukiškių aikštėje, surengtas mitingas palaikyti teisiamąjį. Vėliau šiame renginyje dalyvavęs asmenys surengė mitingą ir prie LRT.

Į mitingą susirinko apie 100 asmenų. Šalia mitingo atėjo ir keletas asmenų, kuriuos mitingo dalyviai vadino provokatoriais. Vienas iš asmenų, kuris dėvėjo Liberalų sąjūdžio kepurę, prisiartino prie mitinguotojų, ėmė šaukti „Landsbergis, Landsbergis“. Policija paprašė asmens atsitraukti, tačiau šis nepakluso nurodymams, todėl policija jį sulaikė. Kiti asmenys po šio įvykio atsitraukė.

Kaip BNS informavo įvykio vietoje dirbę pareigūnai, jis sulaikytas, nes nevykdė teisėtų policijos reikalavimų ir pasipriešino pareigūnams.

Į palaikymo mitingą atėjo pats A. Paleckis, Kazimieras Juraitis, Jurijus Subotinas, Vaidas Lekstutis. Vėliau prie jų prisidėjo ir Antanas Kandrotas-Celofanas, kuris imitavo buvusį Lietuvos Aukščiausiosios tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininką Vytautas Landsbergį.

Kelios dešimtys žmonių į mitingą atsinešė plakatus su užrašais „Šalis be teisingumo – plėšikų gauja“, „Prokuratūra, VSD – užsakymų vykdytojai“, plakatą lietuvių ir anglų kalbomis „Laisvę politiniam kaliniui Algirdui Paleckiui“ su jo atvaizdu.

Apeliacinis teismas ketvirtadienį ketina pradėti nagrinėti už šnipinėjimą Rusijai nuteisto A. Paleckio gynėjų skundą. Juo prašoma panaikinti Šiaulių apygardos teismo nuosprendį ir išteistinti A. Paleckį.

Teismas yra gavęs nuo atsakomybės atleisto Deimanto Bertausko advokatės Zitos Malovos prašymą atidėti posėdį, nes gynėja neturėjo pakankamai laiko susipažinti su baudžiamosios bylos medžiaga. Šis prašymas bus nagrinėjamas teismo posėdyje. D. Bertauskas nuo atsakomybės buvo atleistas, nes pripažino kaltę ir bendradarbiavo su teisėsauga.

Šiaulių apygardos teismas liepą A. Paleckį pripažino kaltu dėl šnipinėjimo Rusijai ir skyrė jam šešerių metų laisvės atėmimo bausmę. Tiesa, jei šis nuosprendis nebus pakeistas, A. Paleckis kalės trumpiau, mat iki šiol nelaisvėje, kadangi buvo suimtas ir laukė teismo, jis jau prabuvo pusantrų metų.

A. Paleckis savo kaltę neigia, jis tvirtina ne šnipinėjęs Rusijai, o atlikęs žurnalistinį tyrimą. Jis teigė nežinojęs, kad Rusijos piliečiai, su kuriais jis bendravo, priklauso slaptosiomis tarnybomis.

Bylos duomenimis, D. Bertauskas ir A. Paleckis turėjo surinkti informaciją apie Lietuvos teisėjus, prokurorus, specialistus, tyrusius Sausio 13-osios bylą,

Pasak teismo, D. Bertauskas ir A. Paleckis turėjo bendrą tikslą – atnaujinti Lietuvoje registruotos „Lietuvos liaudies partijos“ (LLP) veiklą bei 2011 metų rugsėjo 23 dieną susitarimo tarp LLP ir Rusijos partijos „Jedynaja Rossija“ („Vieningoji Rusija“) pagrindu gauti iš šios Rusijos politinės partijos finansinę paramą LLP bei politinės partijos Lietuvos rusų sąjungos politinei veiklai – dalyvauti Lietuvos savivaldybių bei Seimo rinkimuose.

Tuo tikslu 2017 metų vasario 12–18 dienomis, būdami Maskvoje, pasinaudodami LLP turimais kontaktais, D. Bertauskas ir A. Paleckis planavo susitikti su Rusijos Tarybos Tarptautinių reikalų komiteto pirmininku Konstantinu Kosačiovu ir tartis dėl santykių su partija atnaujinimo.

Praėjusiame dešimtmetyje A. Paleckis buvo nuteistas už sovietų agresijos neigimą per 1991 metų Sausio 13-osios įvykius, kai pareiškė, kad tądien „saviškiai šaudė į savus“. Skirdamas bausmę Šiaulių apygardos teismas atsižvelgė ir į šią aplinkybę, kad A. Paleckis buvo teistas dėl nusikalstamos veikos, susijusios su Sausio 13-osios įvykiais.

Apie 12 val. ta pati mitinguotojų minia persikėlė į Simono Konarskio gatvę ir surengė mitingą prie LRT pastato „dėl visuomeninio transliuotojo grąžinimo tautai“. Susirinkusieji į renginį tikino, kad LRT transliuoja valdžiai patogią „informaciją“, o kitos nuomonės lieka už borto. Mitinguotojai prašė visuomeninio transliuotojo suteikti eterį visuomenės atstovams.

Į šį mitingą žmonės taip pat atėjo su plakatais, kuriuos šmėžavo užrašai „LRT Landsbergių radijas ir telvizija“, „LRT – švogerių lesykla“, „LRT – klano ruportas“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt