Lietuvoje

2021.08.02 21:04

Bilotaitė teigia, kad pareigūnai galės apgręžti neteisėtus migrantus: bus suteikti įgaliojimai užtikrinti šių žmonių nepatekimą į Lietuvą

Mindaugas Jackevičius, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2021.08.02 21:04

LRT laidoje „Dienos tema“ – vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

– Lėktuvų reisų iš Irako tik daugėja: pirmadienį pranešta apie 3 naujus. Migrantų srautas auga valandomis. Ką ketina Lietuva daryti šioje situacijoje?

– Atitinkamai reaguoti, nes matome, kad hibridinės atakos mastai tikrai dramatiškai auga, neteisėtų migrantų skaičius išaugo taip pat kartais, todėl imamės atitinkamo adekvataus atsako – šiandien priimtas tiek Vyriausybės protokolinis nutarimas, tiek mano, kaip operacijų vadovės, sprendimas imtis maksimaliai griežtų priemonių, kad būtų apsaugota mūsų siena, kad maksimaliai užtikrintume, jog neteisėti migrantai nepatektų į Lietuvos Respubliką.

Dienos tema. Bilotaitė: institucijoms bus suteikti įgaliojimai užtikrinti migrantų nepatekimą į Lietuvą

– Ką tai reiškia?

– Tai reiškia, kad mūsų institucijoms bus suteikti įgaliojimai imtis visų būtinų ir teisėtų priemonių, kad būtų užtikrintas šių žmonių nepatekimas į Lietuvos Respubliką. Noriu pasakyti aiškiai, kad tiems žmonėms bus neleidžiama patekti į Lietuvos Respubliką, bet jie tai galės padaryti teisėtu būdu, tai yra kreipęsi į pasienio punktus arba į ambasadas.

Tai reiškia, kad mūsų institucijoms bus suteikti įgaliojimai imtis visų būtinų ir teisėtų priemonių, kad būtų užtikrintas šių žmonių nepatekimas į Lietuvos Respubliką.

– Ar teisingai suprantu, kad pareigūnai galės stabdyti žmones pasienyje arba jau patekusius į Lietuvos pasienį ir juos išstumti atgal?

– Manau, kad teisingai pasakėte. Pareigūnai turės galimybę imtis visų teisėtų, adekvačių priemonių ir veiksmų, kad užtikrintų, jog neteisėti migrantai nepatektų į Lietuvos Respubliką ir taip mes adekvačiai reaguotume į hibridinę ataką, nes tai nėra įprasta neteisėta migracija, tai yra hibridinė ataka prieš Lietuvą ir matome, kad jos mastai vis didėja, intensyvėja. Todėl tai yra mūsų papildomas atsakas į šią situaciją.

– Kaip tai praktiškai vyks? Tarkime, sutinkate moterį su vaiku ant rankų arba kokį jauną sveiką vyrą, kuris prisistato esantis pabėgėlis.

– Pirmiausia reikėtų pasakyti, kad mūsų pareigūnai yra profesionalūs ir tikrai atsižvelgs į skirtingas situacijas, kurios susijusios su pažeidžiamomis grupėmis – moterimis ir vaikais. Pirmiausia šie žmonės bus nukreipti į konkrečius pasienio punktus, kur galėtų kreiptis ir paprašyti politinio prieglobsčio, nes tą numato mūsų įstatymai, kad tie žmonės galėtų paprašyti teisėtai, bet nedarytų pažeidimų ir nekirstų sienos nelegaliai, kad nebūtų šitos hibridinės atakos, kurią naudoja Baltarusijos režimas, įrankiu.

Pirmiausia reikėtų pasakyti, kad mūsų pareigūnai yra profesionalūs ir tikrai atsižvelgs į skirtingas situacijas, kurios susijusios su pažeidžiamomis grupėmis – moterimis ir vaikais.

– Bet jeigu jie atsisakys grįžti į Baltarusijos teritoriją? Pabandykime įsivaizduoti situaciją: nakties metu būrys pabėgėlių, tarp kurių – ir motinos su vaikais.

– Manau, kad mūsų pareigūnai yra profesionalai, tikrai pasitikiu jų profesionalumu ir noriu pažymėti, kad mūsų pareigūnų darbas šioje situacijoje yra ne atidaryti sienas ir tiesiog registruoti šituos žmones, kurie nuolat plūsta, bet imtis atitinkamų teisėtų veiksmų, kuriuos numato mūsų įstatymai, kad apsaugotų Lietuvą, jos interesus. Tai susiję su mūsų nacionaliniu saugumu, nes, noriu dar kartą pažymėti, kad tai nėra tik įprasta neteisėta imigracija, kuri būdinga kitoms šalims, čia yra hibridinė ataka ir mes matome gerai organizuotus procesus, kai Baltarusijos pareigūnai dalyvauja šitame procese, padeda, organizuoja ir tą daro sąmoningai, siekdami pakenkti Lietuvai ir ne tik Lietuvai, bet visai Europos Sąjungai.

– O kaip su tarptautiniais Lietuvos įsipareigojimais, nes iki šiol oficiali praktika buvo, kad jie priimami ir tada sprendžiama, ar jie yra pabėgėliai, o gal kitoks statusas?

– Mūsų tarptautiniai įsipareigojimai leidžia tai padaryti esant dviem sąlygoms: tai turėtų būti laikinas sprendimas. Tai ir yra laikinas sprendimas, susijęs su šia ekstremalia situacija, su hibridine ataka prieš Lietuvą, o antra sąlyga, kad žmonėms turi būti sudarytos sąlygos kreiptis dėl prieglobsčio tam tikrose vietose. Tą galimybę mes sudarome ir sakome, kad žmonės gali kreiptis prieglobsčio, bet konkrečiose vietose, o ne darydami pažeidimą.

– Kaip jie miškuose suras tą reikiamą užkardą, kurioje galėtų paduoti prašymą?

– Tie žmonės šiandien skrenda į Minską ir atsiduria saugioje šalyje. Klausimas – kodėl jie iš tos jiems saugios šalies nusprendžia atvykti į Lietuvos Respubliką? Matome, kad procesas yra gerai organizuojamas, yra tam tikros ir turizmo agentūros, ir visa vizų politika. Visa tai yra tam tikras kompleksas, nukreiptas prieš Lietuvą, jis yra skatinamas, kad tie skaičiai būtų dar didesni, ir taip kenkiama mums.

– Tiek jūs, tiek valdantieji, tiek opozicija sutinka, kad vienintelė išeitis dabar – statyti sieną, išorinį barjerą. Apie tai kalbėjo ir Europos Komisijos narė, lankiusis Lietuvoje. Pirmadienį paskelbėte, kad tam reikėtų apie 500 mln. eurų. Kada tikėtumėtės pradėti statyti sieną, nes anksčiau minimos sumos buvo mažesnės?

– Pirmiausia reikia apgailestauti, kad per 30 metų mes nieko nepadarėme, kad atsirastų siena, ir dabar tuos sprendimus reikia priimti labai greitai. Tą turėtų suprasti visi, kurie buvo prie sprendimų priėmimo ir to nepadarė. Jeigu kalbame apie sieną arba fizinį barjerą, ji yra būtina sąlyga norint suvaldyti neteisėtos migracijos srautus: pirmiausia fizinis barjeras arba siena, sienos stebėjimo sistema, deteksinė sistema ir pareigūnai, kurie pasirengę, yra profesionalūs – šitie komponentai yra svarbūs.

Jeigu kalbame apie sieną arba fizinį barjerą, ji yra būtina sąlyga norint suvaldyti neteisėtos migracijos srautus: pirmiausia fizinis barjeras arba siena, sienos stebėjimo sistema, deteksinė sistema ir pareigūnai, kurie pasirengę, yra profesionalūs – šitie komponentai yra svarbūs.

Žinoma, vien tik fizinė užtvara arba siena galbūt nesustabdys, nes neįveikiamų sienų nėra, bet tai gali mums padėti labai efektyviai valdyti šitą srautą. Mums reikia įsivertinti labai aiškiai, kokia ta siena turi būti, negalime savo pinigų švaistyti sienai, kuri bus neefektyvi. Turime įvertinti kainos ir efektyvumo santykį, o tada priimti sprendimus. Noriu pabrėžti, kad tai nėra vien tik Vidaus reikalų ministerijos klausimas, tai nacionalinės svarbos klausimas, kuris susijęs su nacionaliniu saugumu, ir tai yra strateginis objektas, todėl šį klausimą sieksime pakelti į šį lygį, kad visi susitartume, jog šio objekto mums reikia, kad visos procedūros būtų maksimaliai greitos.

– Per kiek laiko tikitės pradėti?

– Norime pradėti kaip galima greičiau. Jeigu manęs paklaustumėte, kada reikėjo pradėti statyti tvorą, aš pasakysiu: vakar reikėjo pradėti statyti, bet tam reikalingi sprendimai, procedūros, kurios būtų skaidrios, bet jos turi būti greitos, nes jeigu darysime viską vėžlio greičiu, neturėsime tos tvoros greitai, o mums jos reikia kaip galima greičiau. Ypač jei kalbėsime apie tuos pažeidžiamiausius ruožus, todėl mūsų strategija yra pirmiausia padengti pažeidžiamiausius ruožus ir toliau eiti kitais etapais. Esame pasidėlioję planą ir artimiausiu metu jį pristatysime, nes manome, kad būtina susitarti su visomis politinėmis jėgomis, kad tai yra mūsų strateginis objektas ir turime visi susitelkę siekti, kad jis kuo greičiau būtų Lietuvoje.

– Koks galėtų būti optimalus laikas? Per kiek laiko kitos šalys pasistatė padorią tvorą?

– Viskas priklauso nuo visų procedūrų ir nuo mūsų pačių sprendimo.

– Nestrigsime viešųjų pirkimų procedūrose, neištiks Nacionalinio stadiono likimas?

– Aš ir noriu pasakyti, kad šį strateginį projektą reikia kelti į visai kitą lygmenį, ir mes manome, kad jam reikalingas atskiras režimas, atskiros procedūros, nes jeigu darysime viską taip, kaip dabar sudėliotos procedūros, tai užtruktų apie dvejus metus. Akivaizdu, kad tai per ilgas laiko tarpas.

– Jūs per kiek laiko norėtumėte pastatyti?

– Nenorėčiau šiandien garsiai įvardyti, nes, žinote, žodžiai vėliau gali atsisukti prieš tave.
Tik noriu pasakyti labai atvirai: dėsiu visas pastangas, kad šitas fizinis barjeras atsirastų. Dėl pačios sienos norėčiau pažymėti du dalykus. Vienas dalykas, kad galvojame, jog tvora susidėtų iš kelių dalių: koncertinos, spygliuotos pjaustančios vielos, kuria jau dabar yra dengiama, šią savaitę toliau vyksta darbai ir planuojame ja padengti visą ruožą su Baltarusija. Toliau planuojame šalia pastatyti fizinę tvorą – taip atsirastų rimtas barjeras ir sienos apsaugos elementas. Antras dalykas, kurį noriu pažymėti, kad vien pjaustančios vielos mums nepakaks, reikės ir sienos stebėjimo sistemos bei kitų dalykų.

– Migrantų apgyvendinimo vietos jau braška per siūles, ką ketinate daryti, nes kol kas srautas neslūgsta, o jau girdime ir protestų dėl sušlapusių palapinių, todėl pareigūnams teko šiandien ir ašarines dujas, ir vandens čiurkšles panaudoti?

– Pirmiausia mūsų tikslas yra pasiekti, kad šitas srautas sustotų, ir šitie priimti sprendimai, labai tikiu, padės situaciją suvaldyti.

– Keliais procentais tikitės sumažinti migrantų skaičių, kai pritaikysite pasienyje apgręžimo metodą?

– Tikimės efektyvaus atsako ir gero rezultato.

– Ar priimate prezidento ir kitų pareigūnų kritiką, jog per mažai kalbamasi su vietos žmonėmis? Kalbu tiek apie Dieveniškes, tiek apie Rūdninkus, kur žmonės sukilo nežinodami, kas jų laukia, kai šalia apsigyvens migrantai.

– Visada galima galbūt kalbėti daugiau ir intensyviau ar kitaip. Visus tuos kritikuojančiuosius norėčiau pakviesti į talką: ne sėdėti ant sofos ir kritikuoti, o tiesiog ateiti į pagalbą ir padėti kalbėtis su bendruomene.

Visus tuos kritikuojančiuosius norėčiau pakviesti į talką: ne sėdėti ant sofos ir kritikuoti, o tiesiog ateiti į pagalbą ir padėti kalbėtis su bendruomene.

– Pati vykstate kalbėtis?

– Taip, tenka kalbėtis su bendruomenėmis ir pagal galimybes dalijamės su komanda, nes šiuo metu turime daug iššūkių: ne tik pokalbiai su bendruomene, mums reikia dėlioti klausimus, kurie susiję su sienos stiprinimu, jos apsauga, taip pat galvoti apie visą situacijos suvaldymą, apie atsaką ir daug kompleksinių dalykų, kurie šiandien yra darbotvarkėje. Bet noriu pažymėti, kad esame už dialogą ir tikrai kritikuojančiuosius kviečiame prisidėti, ne tik kritikuoti, bet ateiti į pagalbą.

– Premjerė jums reiškia paramą, tuo metu opozicija kritikuoja ir sako, kad jums reikėtų atsistatydinti. Koks būtų jūsų atsakymas opozicijai?

– Žinote, matyt, kritikuoti visą laiką yra žymiai lengviau, negu daryti. Tokios situacijos Lietuvoje nėra buvę ir mes su komanda darome viską, ką galima padaryti geriausiai šioje situacijoje, kad ją suvaldytume. Suprantu, kad čia populiarių lengvų sprendimų nėra, bet tikrai galiu nuoširdžiai pridėjusi ranką prie širdies pasakyti, kad darome viską, jog situacija būtų suvaldyta ir išspręsta. Galbūt kai kas šiuo metu ir siekia tam tikrų politinių dividendų, temos tam palankios – tenka apgailestauti. Šiandien ypač reikia vienybės ir talkos, ne kritikavimo, siekiant dividendų, bet susitelkimo, siekiant įveikti šitą hibridinę ataką prieš Lietuvą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.