Lietuvoje

2021.08.23 12:57

Mirė žurnalistas, Vilniaus universiteto profesorius Žygintas Pečiulis

atnaujinta 16.53
Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.08.23 12:57

Eidamas 66 metus mirė žurnalistas, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto profesorius, buvęs LRT Tarybos pirmininkas Žygintas Pečiulis. Tai LRT.lt patvirtino šeimos nariai.

Profesorius pirmadienį mirė Vilniaus universiteto Santaros klinikose, kur buvo gydomas dėl širdies ligos.

Užuojautą dėl Ž. Pečiulio mirties išreiškė LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė.

„LRT komanda labai liūdi dėl šios netekties, ji keleriopa: Ž. Pečiulis ne vienerius metus atidavė LRT, vadovavo LRT Tarybai, yra išugdęs ne vieną žurnalistų kartą. Taip pat užjaučiame savo kolegę Guodą ir jos šeimą dėl Tėvelio netekties.

Tai didžiulis praradimas Lietuvai ir žurnalistų bendruomenei – savo taikliomis įžvalgomis bei jaunų žurnalistų ugdymu Ž. Pečiulis augino žiniasklaidos standartus“, – sako M. Garbačiauskaitė-Budrienė.

Mylimas studentų, srities profesionalas

Vytauto Didžiojo universiteto profesorė, buvusi VU Žurnalistikos instituto direktorė Audronė Nugaraitė kolegą Ž. Pečiulį atsimena kaip savo srities profesionalą, studentų mylimą dėstytoją.

„Kolega, kuris buvo naujovių mėgėjas, kas buvo labai svarbu, kaip ir Skirmantas Valiulis, Laimonas Tapinas. Juos miniu, nes tai trijulė, kuri dirbo su transliuojamąja žiniasklaida – televizija ir radiju. Žygintas buvo iš tų, jis puikiai kalbėjo prancūziškai, labai daug stažavosi, iš ten atvežė labai daug naujos informacijos“, – LRT.lt sako A. Nugaraitė.

Ji pažymi ir profesoriaus indėlį rengiant studentus: „Mes galėjome rinkai pasiūlyti tokių specialistų. Mes vieninteliai – tuometinis Žurnalistikos institutas – turėjome šią prašmatnią galimybę, nes tikrai turėjome žmones (Valiulis, Tapinas ir jis). (...)

Jis buvo mėgstamas studentų, nes turėjo jiems ką duoti. O studentai visais laikais jaučia, ar gali jiems kažką duoti, ar tai bus naudinga“, – teigia buvusi Žurnalistikos instituto direktorė.

A. Nugaraitė priduria, kad studentai vertino Ž. Pečiulio žinias – jo vadovaujami rašydavo baigiamuosius, bakalauro, magistro darbus, kartu gilinosi į televizijos bei radijo specifiką.

„Tiek metų dirbome kartu – įvairiausių momentų nuo važinėjimų į kolūkius, iki vėliau į fakultetus. Tų momentų buvo labai daug“, – prisimena A. Nugaraitė.

Užuojautą reiškia šalies vadovai

Užuojautą dėl Ž. Pečiulio netekties pareiškė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Seimo Pirmininkė Seimo ir savo vardu nuoširdžiai užjaučia šeimą, akademinę ir žurnalistų bendruomenes dėl Vilniaus universiteto profesoriaus, žurnalisto Žyginto Pečiulio mirties.

„Netekome neeilinės asmenybės ir tikro profesionalo. Žygintas Pečiulis tiek būdamas tuometinio Žurnalistikos instituto vadovas, tiek dėstytojas daugeliui žurnalistikos studentų laidų sugebėjo įkvėpti pasitikėjimo tuo metu, kai jo labiausiai reikdavo. Išskirtinis gebėjimas užmegzti ryšį su jaunais žmonėmis užtikrino, kad profesoriaus atminimas būtų labai ryškus“, – sako Seimo Pirmininkė.

Parlamento vadovė reiškia užuojautą jo šeimai, artimiesiems, kolegoms bei studentams ir linki dvasios stiprybės.

Kultūros ministras Simonas Kairys taip pat reiškia užuojautą dėl žurnalisto Ž. Pečiulio mirties.

„Netekome išskirtinio žurnalistikos ir komunikacijos praktiko bei teoretiko, profesionalaus žiniasklaidos ir audiovizualinės komunikacijos tyrinėtojo bei vertintojo, medijų mokslininko ir talentingo pedagogo profesoriaus Žyginto Pečiulio. Jo labai trūks vertinant mūsų visuomenės ir įvairių reiškinių atspindžius margame žiniasklaidos kaleidoskope.

Prasmingus profesoriaus darbus tęs ir įskiepytas vertybes toliau skleis gausus jo mokinių būrys, kuriam ugdyti Žygintas Pečiulis atidavė tiek daug savo laiko ir jėgų. Reiškiu nuoširdžią užuojautą šeimai ir artimiesiems, kolegoms ir studentams, Lietuvos žiniasklaidos ir kultūros bendruomenei“, – sako ministras S. Kairys.

Anot premjerės Ingridos Šimonytės, Ž. Pečiulio netektis – skaudi netektis ne tik šviesaus atminimo profesoriaus artimiesiems, bet ir visai akademinei bei žurnalistų bendruomenei.

„Jis tyrinėjo žurnalistikos istoriją ir paskelbė vertingas studijas komunikacijos ir medijų analizės srityse, itin daug dėmesio skyrė profesionalių jaunųjų žurnalistų ugdymui, dosniai dalijosi savo ilgamete profesine patirtimi.

Profesorius Žygintas Pečiulis niekada nebijojo išsakyti savo pozicijos ir kritiškų pastabų, siekdamas tobulinti žurnalistikos kokybę Lietuvoje, ir neabejotinai ženkliai prisidėjo prie brandesnės bei kokybiškesnės lietuviškos žiniasklaidos augimo. Reiškiu nuoširdžią užuojautą artimiesiems, bičiuliams, visai žurnalistų ir akademinei bendruomenei, profesoriaus studentams“, – sakoma premjerės užuojautoje.

Geriausio metų mokslo populiarinimo kūrinio autorius

Atsisveikinimas su Ž. Pečiuliu vyks antradienį, rugpjūčio 24 d. nuo 12 iki 20 val. Šv. Jonų bažnyčioje Vilniuje. Šv. Mišios bus aukojamos trečiadienį, rugpjūčio 25 d. 11 val. Šv. Jonų bažnyčioje. Laidotuvės vyks Liepynės kapinėse.

Į Ž. Pečiulio mokslinių interesų lauką įėjo medijos, masinė komunikacija, audiovizualinė komunikacija, televizijos istorija ir teorija, viešoji komunikacija.

Vilniaus universitete Ž. Pečiulis dėstė audiovizualines medijas, vaizdo ir garso raiškos žurnalistiką, audiovizualinių ir tinklaveikos medijų diskursą, audiovizualinę raišką.

Nuo 1978 iki 1991 metų dirbo Lietuvos radijo ir televizijos redaktoriumi, vėliau – žurnalistu savaitraštyje „Kalba Vilnius“, apžvalgininku „Lietuvos ryto“ savaitinio televizijos priede „TV antena“, buvo GŽI internetinio portalo, skirto diskusijoms apie žurnalistų etiką, žiniasklaidos skaidrumą, draugijos narys.

2005-aisiais už praktinį vadovą „Efektyvi komunikacija“ buvo apdovanotas kaip geriausio metų mokslo populiarinimo kūrinio autorius. Ž. Pečiulis – Žurnalistikos žodyno bendraautoris.

Savo kvalifikaciją profesorius kėlė Paryžiaus 2-jame bei Paryžiaus 3-jame universitete, Baltic Media centre Danijoje, Fribūro universiteto Žurnalistikos ir socialinės komunikacijos institute Šveicarijoje, Visuomeninėje televizijos kompanijoje FR2 Prancūzijoje.

Lietuvos Mokslo tarybos humanitarinių mokslų srities ekspertas buvo Lietuvos radijo ir televizijos tarybos pirmininku, Vilniaus universiteto Senato nariu, Analitinės žurnalistikos magistro studijų programos komiteto pirmininku, Žurnalistikos bakalauro studijų programos komiteto nariu.

Profesorius taip pat buvo Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Studijų komisijos narys, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos kultūros programų konkurso „Pragiedruliai“ vertinimo komisijos narys, Spaudos, radijo ir televizijos kritikos projekto internete („Projektas Ž“) vadovas, Europos komisijos Lietuvoje rengiamo konkurso „EuroMedia“ vertinimo komisijos narys.

Ž. Pečiulis buvo Lietuvos žurnalistų sąjungos rengiamo konkurso „Nmedia“ (už didžiausią progresą žiniasklaidoje) vertinimo komisijos narys, Vilniaus universiteto Komunikacijos ir informacijos mokslų krypties doktorantūros komiteto narys, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto tarybos narys.

Viena Ž. Pečiulio dukrų – Guoda – taip pat žurnalistė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt