Lietuvoje

2021.05.17 06:45

Lietuvoje startuoja viena registracijos COVID-19 vakcinacijai platforma

LRT.lt2021.05.17 06:45

Prasidėjus etapinei visuomenės vakcinacijai nuo COVID-19 ligos startuoja ir vieninga elektroninė registracijos sistema. Nuo pirmadienio visi šalies gyventojai kviečiami greitai ir patogiai registruotis internetinėje platformoje, kuri leis ne tik užsiregistruoti pačiam, bet ir užregistruoti kitą asmenį, rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešime žiniasklaidai.

Registruotis savo vakcinai ar užregistruoti kitą asmenį galima interneto svetainėje www.koronastop.lt.

Norėdami registruotis skiepui nuo COVID-19 gyventojai turės patvirtinti savo tapatybę per Elektroninius valdžios vartus, pasirinkę jiems tinkamą identifikavimo būdą (elektroninė bankininkystė, mobilusis parašas ir kt.).

Lietuvoje startuoja viena registracijos vakcinacijai platforma

Patvirtinus tapatybę, gyventojai turės pasirinkti savivaldybę, kurioje nori skiepytis, pageidaujamą vakciną, datą ir laiką. Registracijos pabaigoje prašoma užpildyti klausimyną apie žmogaus sveikatos būklę, turimas alergijas, ligas ir kt.

Susipažinti su registracijos procesu padės vaizdo instrukcija, kurią rasite ČIA.

Kaip užregistruoti kitą asmenį, sužinosite ČIA.

Gyventojai, kurie neturi galimybės registruotis internetu ir neturi, kas juos galėtų registruoti, gali tai padaryti telefonu, skambindami Karštąja linija 1808. Dėl ilgiau užtrunkančio registracijos proceso telefonu – reikiamos savivaldybės, vakcinos, vakcinacijos laiko ir datos parinkimo, kylančių papildomų klausimų – ministerija praneša, kad registracija kur kas greičiau vyksta elektroniniu būdu, svetainėje www.koronastop.lt.

Sužinoti daugiau informacijos apie vakcinas ir skiepijimo procesą gyventojai gali apsilankydami tinklalapyje arba skambindami į Vakcinos liniją telefonu 85 230 0123.

SAM primena, kad gegužės 10 d. prasidėjus etapinei visuomenės vakcinacijai kiekvieną savaitę skiepijimas atveriamas naujai amžiaus grupei:

· nuo gegužės 10 d. kviečiami skiepytis 55–64 metų gyventojai;

· nuo gegužės 17 d. – 45–54 metų gyventojai;

· nuo gegužės 24 d. – 35–44 metų gyventojai;

· nuo gegužės 31 d. – 16–34 metų gyventojai.

Atveriant registraciją vis jaunesnio amžiaus grupėms, toliau registruotis galės ir prieš tai kviestos gyventojų grupės.

Nuo gegužės 31 d. registruotis vakcinacijai galės kiekvienas šalies gyventojas nuo 16 metų, kaip ir buvo numatyta SAM sudarytame gyventojų vakcinacijos plane. Planas gali keistis tuo atveju, jei vakcinų gamintojai pakeistų vakcinų pristatymo grafikus.

Asmenims nuo 16 metų gali būti skiriama tik viena iš keturių registruotų ir Lietuvoje vartojamų vakcinų – „Comirnaty“ (gamintojas „BioNTech ir Pfizer“). O žmonėms nuo 18 metų gali būti pasiūlyta „Comirnaty“ (gamintojas „Pfizer ir BioNTech“), „Vaxzevria“ (gamintojas „AstraZeneca“), „Moderna“ (gamintojas „Moderna“) ir „Janssen“ (gamintojas „Janssen Pharmaceutica NV“) vakcina.

SAM primena, kad „Janssen“ vakcinos skiepijimo schemą sudaro tik viena dozė, t. y. asmuo paskiepijamas tik viena injekcija. Kitos vakcinos yra skiepijamos dvejomis dozėmis, tarp pirmos ir antros darant tokias pertraukas:

· „Comirnaty“ vakcinoms – 21 dienos;

· „Moderna“ vakcinoms – 28 dienų;

· „Vaxzevria“ vakcinoms – rekomenduojama 12 savaičių.

SAM skelbia, kad klinikinių tyrimų apžvalga rodo, kad, skiepijant „Vaxzevria“ vakcina, daugiau antikūnų ir tvirtesnis imunitetas susiformuoja antrą vakcinos dozę suleidžiant po 9–12 savaičių. Dėl to SAM rekomenduoja taikyti maksimalią 12 savaičių pertrauką. Vis dėlto, skiepijimo centrai, atsižvelgdami į individualias aplinkybes, pavyzdžiui, jeigu ilgesnė pertrauka neigiamai atsiliepia gyventojo vykdomai veiklai, antrą vakcinos dozę gali skirti anksčiau, gamintojo rekomenduojamu 4–12 savaičių intervalu. Gyventojai raginami objektyviai įvertinti poreikį trumpinti laiką tarp pirmos ir antros dozės ir rinktis jų sveikatai naudingiausią sprendimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.