Lietuvoje

2016.03.01 20:39

Byla Hagoje: džihadistų grupuotės vadas teisiamas dėl šventyklų griovimo

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.03.01 20:39

Nyderlanduose, Hagoje, įsikūręs Tarptautinis Baudžiamasis Teismas pirmą kartą istorijoje dėl šventyklų paveldo suniokojimo teisia džihadistų grupuotės vadą. Jį prokurorai kaltina karo nusikaltimu. Apžvalgininkai tikisi, kad ši byla taps precedentu pagal kurį bus teisiami ir kiti kultūrinį paveldą niokojantys džihadistai.

Ataką teismas pavadino beširdžiu išpuoliu prieš vietos gyventojų orumą. Malio džihadistai sugriovė devynis penkioliktojo amžiaus mauzoliejus ir šešioliktojo amžiaus Sidi Jahijos mečetę legendiniame Timbuktu mieste, kurį istorikai vadino dykumos perlu, o UNESCO buvo įtraukusi į pasaulio kultūros paveldą. Penkioliktajame amžiuje tai buvo islamo mąstytojų centras, bet džihadistų grupuotei Ansar Dine, kuriai vadovavo Ahmadas al Faqis Al Mahdis, Timbuktu vis tiek pasirodė klaidatikių miestu, kai džihadistai ir tuaregų sukilėliai iš Malio šiaurės išstūmė šalies kariuomenę. Prancūzijos padedamas Malis teritoriją susigrąžino, tačiau dykumose kontrolė ir toliau trapi. Al Mahdį pavyko sučiupti Nigeryje. Į tarptautinio baudžiamojo teismo rankas jis pateko pernai rugsėjį.

„Romos statutas numato, kad pono Al Mahdžio ir jo bendrininkų veiksmai turi būti traktuojami kaip karo nusikaltimas. Reikia aiškiai pabrėžti, kad kalbame ne šiaip apie sienas ir akmenis, bet apie mauzoliejus, kurie yra labai svarbūs vertinant iš religijos, istorijos ir tapatybės perspektyvos“, – sakė Tarptautinio Baudžiamojo Teismo prokurorė Fatou Bensouda.

Už paveldo naikinimą Tarptautinis Baudžiamasis Teismas asmenį teisia pirmą kartą istorijoje. Apžvalgininkai tikisi, kad tai bus aiški žinia kitiems karo nusikaltėliams, pirmiausia „Islamo valstybės“ džihadistams, kurie užėmę Irako bei Sirijos teritorijas irgi suniokojo labai daug kultūros paveldo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.