Lietuvoje

2020.12.01 17:15

Koronavirusas per mokyklas rieda it sniego gniūžtė – infekcija pagreitį įgijo lapkričio mėnesį

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.12.01 17:15

Dėl pavojaus sveikatai sunerimę švietimo darbuotojai paskirtąją premjerę Ingridą Šimonytę paragino įvesti visuotinį nuotolinį ugdymą. Kaip rodo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenys, antrąją lapkričio pusę koronaviruso atvejų bendrojo ugdymo įstaigose reikšmingai padaugėjo, palyginti su dviem pirmosiomis mėnesio savaitėmis. Šiuo metu vis dar serga 2099 vaikai, iš kurių – 614 pradinukų ir 96 ikimokyklinio amžiaus vaikai. 

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija antradienį pranešė, kad pereiti prie visuotinio nuotolinio mokymo neplanuojama, tačiau svarstoma ankstinti kalėdines atostogas.

NVSC duomenimis, nuo rugsėjo 1 d. iki dabar, gruodžio pradžios, registruoti 5138 COVID-19 ligos atvejai mokyklinio amžiaus vaikams ir ugdymo įstaigų darbuotojams. Iš jų 2831 atvejai nustatyti vaikams, iš kurių 132 yra ikimokyklinio amžiaus, o pradinukų – 789.

Infekcija nuo rugsėjo pradžios patvirtinta 2307 ugdymo įstaigų darbuotojams. Šiuo metu vis dar serga 1691 ugdymo įstaigų darbuotojas.

Proveržis – paskutinį rudens mėnesį

Akivaizdu, kad infekcijos pagreitis išaugo lapkritį. Išvis per šį mėnesį nustatyta 3710 koronaviruso atvejų mokyklose.

Per dvi pirmas lapkričio savaites bendrojo ugdymo įstaigose išvis buvo nustatyti 1454 koronaviruso atvejai. Nuo lapkričio 16 d. iki lapkričio 30 d. iš viso bendrojo ugdymo įstaigose buvo užsikrėtę 2256 žmonės, iš jų – 1207 mokiniams, iš kurių – 406 pradinukai. COVID-19 infekcija užsikrėtė 1049 ugdymo įstaigų darbuotojai.

Be to, nuo rugsėjo 1 d. COVID-19 patvirtinta 885 aukštųjų mokyklų studentams, iš kurių vis dar serga 623.

„Svarbu atkreipti dėmesį, kad tai nereiškia, kad visų šių asmenų užsikrėtimo aplinkybės yra siejamos su šiomis įstaigomis. Su protrūkiais aukštosiose mokyklose siejame 85 atvejus“, – LRT.lt patikslino NVSC atstovė Justina Petravičienė.

Ragina pereiti prie nuotolinio mokymo

Pereiti prie visuotinio nuotolinio ugdymo paragino Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjunga (LŠDPS).

„Remiantis lapkričio 4 d. Vyriausybės nutarimu lopšeliai, darželiai ir pradinės mokyklos dirba kontaktiniu būdu. Tačiau praėjus daugiau nei trims savaitėms, situacija katastrofiškai prastėja: švietimo įstaigose užsikrėtimų skaičius sparčiai didėja, serga ir mokiniai, ir mokytojai.

Todėl kyla klausimas, ar verta rizikuoti mokinių, mokytojų sveikata ir tęsti darbą gyvai? Ar taip augant susirgusių mokytojų skaičiui bus kam mokyti net ir nuotoliniu būdu?“- svarstė LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas.

LRT.lt primena, kad karantinas antrą kartą buvo įvestas lapkričio 7-ąją.

Darželinukai ir pradinukai mokosi kontaktiniu būdu, o vyresni mokiniai – nuotoliniu arba mišriu būdu. Karantinas šiuo metu pratęstas iki gruodžio 17 dienos imtinai.

Praėjusios savaitės pabaigoje ŠMSM informavo, daugiau kaip pusė bendrojo ugdymo mokyklų (58 proc.) yra pasirinkusios mišrų ugdymo būdą, daugiausia tos, kurios turi pradinių klasių. Tik nuotoliniu būdu dirba 30 proc. mokyklų, daugiausiai iš jų keturmetės gimnazijos, tik kontaktiniu – 12 proc., dauguma iš jų pradinės ir specialiosios mokyklos.