Lietuvoje

2020.10.22 16:39

Homoseksualumo neslepianti ir darbo bažnyčioje netekusi Ausma: čia dirba daugybė LGBT žmonių

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.10.22 16:39

Seksualinės orientacijos neslepianti Ausma Sakalauskaitė iki pastarųjų savaičių dirbo bažnyčioje, kurioje grojo vargonais, tačiau po apsisprendimo dalyvauti Seimo rinkimuose iš kunigo išgirdo, kad jos politiniai siekiai Bažnyčios mokymui prieštarauja, todėl dirbti ji negalės.

A. Sakalauskaitė teigia, kad pastarosiomis dienomis išgirdo daug palaikymo žinučių, tarp jų – ir iš savo orientaciją nutylinčių tikinčiųjų. O svarbiausia atrama tapo trečiadienį pasaulio išgirsti popiežiaus Pranciškaus žodžiai – jo išreikštas palaikymas civilinei partnerystei tarp tos pačios lyties asmenų.

„Vakar pasirodžiusi popiežiaus žinutė palietė iki ašarų šimtus tūkstančių žmonių, LGBT žmonių visame pasaulyje ir jų artimųjų, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Laba diena, Lietuva“ sakė A. Sakalauskaitė. – Žmonių, kurie nenori gyventi neapykantos kupinoje valstybėje, nenori melstis vietoje, kurioje kiti tikintieji aiškiai, atvirai diskriminuoja ir kursto neapykantą. Man atrodo, kad tai yra labai svarbi žinia ir ji įprasmina anksčiau popiežiaus daugybę kartų pasakytus žodžius, kad Dievas yra meilė“.

Moters pastarųjų savaičių gyvenimo permainas išsamiai aprašė portalas 15min. A. Sakalauskaitė yra vargonininkė, ne vienerius metus grojanti bažnyčiose, vadovauja jaunimo chorui „Sonantem“. Tačiau darbas bažnyčioje nutrūko Šventežerio parapijos klebonui Egidijui Jurevičiui sulaukus žmonių priekaištų dėl jo žinioje dirbančios homoseksualios tikinčiosios.

Tiesa, nors savo seksualinės orientacijos ji neslėpė ir anksčiau, apie ją ir pareigų suderinamumą žiniasklaidai yra kalbėjusi dar prieš kelerius metus, dabar A. Sakalauskaitės paprašyta pasitraukti dėl įsitraukimo į politinę veiklą – moteris kandidatavo Seimo rinkimuose su Laisvės partija.

Taip pat skaitykite

15min kunigas E. Jurevičius aiškino, kad būtent dėl politinių jos siekių, prieštaraujančių Bažnyčiai, ir buvo nuspręsta nutraukti bendradarbiavimą, o apie moters orientaciją jis sakė žinojęs seniai.

LRT TELEVIZIJAI A. Sakalauskaitė sakė, jog tikinčiųjų bendruomenėje homoseksualių asmenų yra daug, o tai tikėjimui neprieštarauja.

„Šiomis dienomis duodu daug interviu, nes noriu, kad pagaliau įvardintume dramblį kambaryje. Man nepatinka, kad yra supriešinama ir dažnai sakoma, kad LGBT žmonės – tai nieko bendro su tikėjimu neturintys, bet noriu pabrėžti, kad bažnyčioje, kaip ir bet kokioje kitoje visuomenės dalyje, yra žmonių, kurie yra lesbietės, gėjai, transeklsualūs žmonės. Tai turi būti įvardyta ir tai neprieštarauja tikėjimui“, – sakė pašnekovė.

Apmaudu, jog daliai tikinčiųjų ir bažnyčios hierarchų visgi priimtinesnis melas, priduria ji. „Meluok, Ausma“, – jeigu meluosi apie save, būsi ne savimi, tuomet tu galėsi dirbti, bet jeigu sakai, kad esi lesbietė, tuomet dirbti bažnyčioje negali“, – sakė A. Sakalauskaitė.

Popiežiaus išsakytas pritarimas civilinei partnerystei tarp tos pačios lyties asmenų yra džiugi žinia daugybei žmonių, neabejoja ji.

„Mano istorija gana skaudi, aš turiu asmenines pasekmes, tačiau svarbu suprasti, kad Lietuvoje ir visame pasaulyje daug LGBT žmonių dirba būtent bažnyčios institucijose. Iš daugybės jų – ir iš bažnyčios, ir vyskupijų darbuotojų – aš gaunu palaikymo žinutes, kuriose sakoma, kad „tu kalbi už mane“.

Ir kad skaitydami interviu su manimi ar popiežiaus vakar dienos žinutę žmonės tiesiog verkė iš džiaugsmo, kad sulaukė palaikymo. Nors tai komunikacinė žinutė, nesutinku, kad ji skirta tik plačiajai visuomenei ar valstybėms, ji skirta ir bažnyčios pasauliui, kad negalite laikytis dvigubų standartų, nesilaikyti 10 Dievo įsakymų ir būti tik rašto aiškintojais“, – kalbėjo A. Sakalauskaitė.

Visas pokalbis – vaizdo įraše:

Laba diena, Lietuva. Ališauskienė: popiežiaus žodžiai – žinia ir valstybėms, ir tikintiems LGBT nariams