Lietuvoje

2020.09.30 13:25

Atskleidė tamsiąją gyvenimo pensionuose pusę: aibė sisteminių problemų, kai kur net nėra galimybės pasinaudoti tualetu

Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.09.30 13:25

Toliau tęsiasi skandalas dėl užfiksuotų pažeidimų pensionuose, kuriuose gyvena žmonės su proto ir psichikos negalia. Užrakinti žmonės, kambariuose jaučiamas tvaikas ir nesudaromos galimybės pasinaudoti tualetu. Tai – tik dalis pažeidimų. Trečiadienį Seimo Žmogaus teisių komiteto posėdyje pristatyta ataskaita apie situaciją Aknystos socialinės globos namuose ir pažeidimai kitose socialinės globos įstaigose.

LRT.lt primena, kad Rugsėjo pradžioje Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuras Skemų socialinės globos namuose rado už grotų užrakintą vyrą. Šiuose namuose gyvena žmonės su proto arba psichikos negalia. Manoma, kad už šių grotų žmogus praleido dvi savaites. Kaip rugsėjo pradžioje pasakojo LRT.lt šaltiniai, žmogus buvo apgyvendintas nedidelėje patalpoje, grotos – su užraktu. Vietoj tualeto – kėdė su skyle, po ja – kibiras. Daugiau patalpoje nebuvo jokių kitų baldų.

Seimo kontrolierių tarnyba užfiksavo pažeidimų trijose socialinės globos įstaigose, kuriose gyvena žmonės su proto ar psichikos negalia. Į Seimo kontrolierių įstaigos akiratį pakliuvo dar dvi tokios įstaigos.

Vieni pažeidimų – rakinami žmonės, jiems nesudaromos galimybės pasinaudoti tualetu, ribojamas judėjimas, neteisėtai taikomi juosmens, riešų bei čiurnų fiksavimo diržai bei tramdomieji marškiniai.

Orumo klausimai ir privatumo neužtikrinimas

Seimo kontrolierių įstaigos vadovas Augustinas Normantas trečiadienį Žmogaus teisių komiteto posėdyje pristatė ataskaitą apie situaciją Aknystos socialinės globos namuose. Pasak jo, viena problemų įstaigoje – ne visa aplinka pritaikyta žmonėms su judėjimo negalia, trūksta tinkamai pateiktos informacijos žmonėms su regos negalia.

Gyventojams kyla sunkumų ir norint išsikviesti pagalbą – kaip informavo A. Normantas, pagalbos kvietimo sistemos nėra arba ji veikia su trūkumais, pavyzdžiui, tam skirtas pultelis užkištas už spintos.

Kambariuose nėra širmų, taigi lovos neatskiriamos, ypač, kai atliekamos higienos procedūros: „Ši problema yra labai aiški“, – pridūrė A. Normantas.

Pasak Seimo kontrolieriaus, nors viena žmogaus teisių turėtų būti galimybė užsirakinti kambaryje, tokia teisė dažnai negarantuojama. Gyventojai taip pat neturi užrakinamų spintelių, tad asmeniniai daiktai paprastai paliekami pas socialinius darbuotojus.

„Net paklausus, ar žinote, kad galėtumėte užsirakinti, kai žmogus gali ir suvokia, daugelis apie tai yra negirdėję“, – tvirtino A. Normantas.

Kitas svarbus pažeidimas – judėjimo laisvės varžymas, išskiria Seimo kontrolieriaus tarnybos vadovas. Pasak jo, globos namuose rakinami skyriai, kai kurie gyventojai užrakinami kambariuose, nėra patvirtintos tvarkos, kokiais atvejais gali būti skiriami tokie apribojimai. A. Normantas prisiminė ir pažeidimą Skemų socialinės globos namuose, kuriuose buvo surastas, kaip įtariama, dvi savaites už grotų praleidęs vyras.

„Tai – išskirtinis, pirmas atvejis, ko dar nėra buvę“, – kalbėjo Seimo kontrolierius.

A. Normantas taip pat pabrėžė, kad globos namai – nuolatinė žmonių gyvenamoji vieta, tačiau kambariai šiose įstaigose primena ne namus, o ligoninės palatas. Gyventojai neskatinami atsinešti savo paveikslų ar kitų daiktų, kurie leistų susikurti jaukesnę aplinką, kyla klausimų ir dėl žmonių orumo – kai kurie neturi savo drabužių, taigi juos išskalbus gauna prieš tai kito asmens dėvėtus rūbus.

„Kalbant apie savarankiškumą, tai ir orumo klausimas, dėl drabužių skirstymo – žmogus turi turėti individualius drabužius, svarbu, kad juos išskalbus, žmogus atgautų tuos pačius drabužius“, – akcentavo A. Normantas.

Sisteminės ir ydingos problemos

Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovas Vytautas Valentinavičius komiteto posėdyje komentavo, kad nors bandoma sumenkinti ir pasakyti, kad išvados nėra svarbios, tiek Skemų, tiek Aknystos globos namų direktoriams surašyti protokolai, o Aknystos įstaigos direktorius nubaustas bauda.

„Ten atskleistos sisteminės, ydingos problemos, kurios, mūsų nuomone, galėjo sukelti tam tikrus pažeidimus ir darbuotojų teisės pažeidimus“, – sakė V. Valentinavičius.

Anot jo, išvadų buvo kreiptasi į kelias tarnybas, o vienas svarbiausių aspektų – Sveikatos apsaugos ministerija pateikė išaiškinimą dėl varžymo priemonių naudojimo.

„Galima pasakyti, kad asmenys buvo visur varžomi pažeidžiant teisės aktus. Tai yra faktas“, – tvirtino Žmogaus teisių biuro vadovas.

Jis pabrėžė, kad patikrinimą vykdė ir Socialinių paslaugų priežiūros departamentas, kurio specialistai pripažįsta, jog Skemų socialinės globos namuose yra itin daug socialinės globos priežiūros pažeidimų. Pavyzdžiui, į įstaigą atvykus naujiems gyventojams, per mėnesį turi būti įvertinti jų poreikiai. Tačiau, sakė V. Valentinavičius, patikrinus du trečdalius bylų, matoma, kad tokie poreikiai įvertinti vos 5 proc. gyventojų.

„Socialinės globos planai buvo padaryti neįvertinus poreikių. Tai reiškia, kad socialinės paslaugos buvo teikiamos nežinia kaip“, – aiškino Žmogaus teisių biuro vadovas.

„Išvados kalba pačios už save“

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė sakė, kad „išvados kalba pačios už save“ ir sutiko, kad situacija turėtų keistis. Ji išskyrė tris sritis, kuriose reikia skubiai taisyti situaciją.

„Tai yra su gyventojų savarankiškumu susiję dalykai, Darbo kodekso laikymasis ir Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo nuostatų laikymasis“, – pažymėjo viceministrė.

V. Augienė taip pat pabrėžė, kad gyvenimas įstaigose, kurioje yra virš 300 gyventojų, jau yra žmogaus teisių pažeidimas, todėl tokiose įstaigose užtikrinti orumą yra didžiulis iššūkis.

„Mano supratimu, išėjimas iš to yra pradėtas deinstitucionalizacijos procesas, bet investicijos nukreipiamos į naujų paslaugų vystymą, o senosioms pritrūksta, dėl to ir nustatė gerbiami kontrolieriai, mano požiūriu, ir paprastų dalykų, kurie galėtų būti išspręsti investuojant į prieinamumą, į slenksčius, pločius.

To neturėtų būti, tačiau žinome, ką esame paveldėję, kokią infrastruktūrą. Jos pritaikymas, iš esmės, nežinau, ar šiuo metu prasmingas. Kiek įmanoma, tai darome, tačiau, kaip matome, toli gražu iki pakankamumo“, – kalbėjo viceministrė V. Augienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt