Lietuvoje

2020.09.09 11:17

Šokiruojantys vaizdai Rokiškio rajone: pensionate aptiktas už grotų įkalintas vyras

atnaujinta 14.43
Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.09.09 11:17

Patikrinimo metu Rokiškio rajone esančiuose Skemų socialinės globos namuose rastas neteisėtai įkalintas ir dvi savaites už grotų praleidęs specialiųjų poreikių turintis vyras. Apie tai portalą LRT.lt informavo šaltiniai, o vėliau patvirtino ir policija bei šiuo metu globos namuose esantis Seimo kontrolierių įstaigos atstovas.

Policija dėl įvykio pradėjo ikiteisminį tyrimą, o, kadangi įstaiga pavaldi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (SADM), ministerija pradės patikrinimą dėl direktoriaus veiklos, ministerijos atstovai vyksta įvertinti teikiamų paslaugų kokybės.

Kaip sako šiuo metu globos namuose esantis Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovas Vytautas Valentinavičius, už grotų žmogus surastas pirmadienio vakarą patikrinimo metu, kai įstaigoje lankėsi biuro atstovai. Šiame globos namų skyriuje, įstaigos darbuotojų teigimu, laikomi „sudėtingesni asmenys“. Tačiau patekti į šias patalpas – ne taip paprasta.

„Patalpos yra po keletu užraktų, labai sudėtinga į jas patekti. (...) Darbuotojai atrado grotas, o už grotų – žmogų. Bet kad patektume iki grotų, reikėjo atrakinti porą durų. Patenki į vieną patalpą, ten yra dar trys atskiros patalpos. (...)

Dar vienoje iš tų patalpų buvo durys be rankenos – sovietiniais laikais psichikos sveikatos įstaigose durys ir langai buvo be rankenų, o mes čia atradome duris be rankenų. Paprašėme, kad jas atidarytų, ir, atidarius duris, patalpos viduje buvo grotos – tarsi tai būtų tardymo izoliatoriuje. Už tų grotų buvo žmogus“, – pasakoja V. Valentinavičius.

Iš įvairių pokalbių su darbuotojais galima spręsti, kad už šių grotų žmogus praleido dvi savaites. Kaip pasakojo LRT.lt šaltiniai, žmogus apgyvendintas nedidelėje patalpoje, grotos užrakintos užraktu. Vietoj tualeto – kėdė su skyle, po ja – kibiras. Daugiau patalpoje nėra jokių kitų baldų.

Kitą rytą į įstaigą atvykus ir policijos pareigūnams, grotos jau buvo išardytos, tačiau žmogus gulėjo nuogas, susirietęs.

Užfiksuota ir daugiau pažeidimų

Anot V. Valentinavičiaus, nors toks įkalinimas neleistinas ir negali būti jokių pateisinimų, darbuotojai kalba, kad jiems trūko žinių, kaip elgtis su psichikos negalią turinčiais asmenimis, neva jie bijo, jei žmogus yra agresyvesnis. Vis dėlto pastebėję, kad darbuotojai šioje įstaigoje dirba jau kurį laiką, yra dalyvavę įvairiuose mokymuose ir turi licencijų, jie nieko nebekomentuoja, sako Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovas.

Žmogaus teisių biuro specialistai rado ir daugiau pažeidimų. Šie socialinės globos namai turi dideles patalpas, juose gyvena apie 360 žmonių, todėl patikrinimui skiriamas itin didelis dėmesys, pabrėžia V. Valentinavičius. Įstaigoje prie lovų įrengti suvaržymo diržai, jau dabar galima pasakyti, kad juos įrengiant nebuvo laikomasi Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo nuostatų.

„Tai, kad atradome tokį atvejį, jau mums kelia didžiulį susirūpinimą, nes tokiuose namuose, kuriuose gyvena asmenys su specialiaisiais poreikiais, yra dažniausiai žymiai daugiau galimybių piktnaudžiauti valdžia, tomis prievartos priemonėmis“, – teigia V. Valentinavičius.

Apie už grotų esantį vyrą direktorius sako nežinojęs

Kaip LRT TELEVIZIJAI sakė Skemų socialinės globos namų direktorius Gintaras Girštautas, už grotų patalpintas globotinis buvo agresyvus, todėl buvo atskirtas nuo kitų. Įstaigos vadovas tikino apie tai nieko nežinojęs, esą jam atostogaujant tokį sprendimą priėmė pati darbuotoja, prižiūrėjusi globotinį.

„Gyventojas buvo užtvertas keturių kvadratinių metrų kambaryje, kambarys didesnis, bet jam buvo skirta kur lova, nes kitų baldų negalim pastatyt prie jo. Ir ten įdėti varteliai kaip ir čia į didžiuosius korpusus, kad galėtų jį išvesti, įvesti, apiprausti reikia, į tualetą, pamaitinti reikia nuvesti. Truputį mano atžvilgiu etikos pažeidimas. (...)

Prieš tai jis yra sugadinęs visus baldus išrovęs klozetą, tai mums gana sudėtinga situacija. Socialinis darbuotojas, priėmęs tokį sprendimą, aš galvoju galimai pažeidė darbo tvarkos taisykles“, – LRT televizijai sakė G. Girštautas.

Ministerija: situacija netoleruotina

Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja ryšiams su visuomene Eglė Samoškaitė portalui LRT.lt sako, kad globos namuose esama situacija netoleruotina.

„Tai šokiruoja, matėme (...) padarytas nuotraukas, akivaizdu, kad tai yra pažeidimas. Žmogus negali būti taip suvaržytas, kad gyventų už grotų, tokioje situacijoje, net jei jis yra agresyvus. Teisės aktai aiškiai sako, kokie tramdomieji veiksmai agresijos atveju yra pritaikomi, kokie negalimi“, – tvirtina E. Samoškaitė.

Anot ministro patarėjos, nors policija pradėjo ikiteisminį tyrimą, SADM pradės patikrinimą direktoriaus atžvilgiu. Socialinių paslaugų priežiūros departamentas jau šiandien vyksta į Skemų socialinės globos namus įvertinti teikiamų paslaugų kokybės, priduria E. Samoškaitė.

Policija aiškinasi aplinkybes

Ikiteisminį tyrimą dėl situacijos Skemų socialinės globos namuose pradėjo ir policija. Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausiasis specialistas Tadas Martinaitis LRT.lt sako, kad pranešimas iš Žmogaus teisių biuro gautas antradienį, dėl jo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

„Tikslinamos visos aplinkybės, kas galėjo būti pažeista“, – informuoja T. Martinaitis.

Pasak jo, šiuo metu pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 146 straipsnį – dėl neteisėto laisvės atėmimo. Pagal šį straipsnį neteisėtai žmogų įkalinusiam asmeniui gresia bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

Vis dėlto, priduria T. Martinaitis, aplinkybės dar gali šiek tiek keistis, todėl gali grėsti kiek griežtesnės priemonės ir laisvės atėmimas iki penkerių metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
COVID-19 testavimo punktas
COVID-19 TRUMPAI