Lietuvoje

2020.09.06 13:23

Po vaizdų Tauragėje ir Kretingoje įtariamas naujas atvejis Širvintose: pas sužalotus šunis atskubėjo ir gyventojai, ir merė

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pradėjo tyrimus; atnaujinta 16.19
Julija Šakytė, LRT.lt, LRT RADIJAS, BNS2020.09.06 13:23

Pasibaisėję antisanitarinėmis sąlygomis laikomų gyvūnų vaizdai, gyventojai patys vienijasi ir ieško daugiau nelegalių židinių. Kol kas pranešama apie, kaip įtariama, nelegalius verslus Kretingoje, Tauragėje, tačiau sekmadienį pranešta ir apie atvejį Širvintose.

Feisbuko grupėje „Gelbėkime gyvūnus iš pragaro“ susibūrę gyventojai viešina tiesioginę vaizdo transliaciją iš vienos vietos, kurioje, kaip įtariama, gyvūnai laikomi žiauriomis sąlygomis. Vaizdo įraše matyti, kad gelbėjimo operacijoje dalyvauja ir Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė.

Žinios. Galbūt nelegalias šunų veisyklas Kretingos, Tauragės ir Širvintų rajonuose atradę gyventojai sukrėsti pamatytų vaizdų

LRT.lt susisiekus su mere, ji patvirtino, kad šiuo metu vietoje yra policijos pareigūnai, taip pat Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai. Ž. Pinskuvienė pasakoja, kad pastato šeimininkai į vidų, žinoma, neįsileidžia, tik į kiemą, kur lauke laikomi šunys.

„Aš juos sufotografavau. Aišku, vaizdas čia yra labai nekoks. Sužaloti šunys... toks sudėtingas vaizdas, kad galėčiau pakomentuoti. Dabar bendraujame su Vilniaus departamento vadove, ką daryti. Ji kalba, kad sužaloti šunys turi būti konfiskuojami, bet yra teisiniai dalykai, kurie yra labai labai sudėtingi. Nėra taip paprastai, kad atvažiavome, pamatėme šunį su išdraskyta ar subadyta akimi ir paimam. Nėra taip“, – pasakoja Ž. Pinskuvienė, šiuo metu esanti vietoje.

Jos teigimu, šiuo metu VMVT turi daryti sprendimus: „Mes, kaip savivaldybė, negalime atvažiuoti ir paimti tų šunelių. Gyvūnų mylėtojai irgi jų negali paimti. Šiuos sprendimus gali padaryti tik VMVT“.

Ž. Pinskuvienė sako apie šį tašką sužinojusi „vienareikšmiškai“ iš viešosios erdvės. Anot jos, šį veislyną tikrina VMVT. „Jie tikrino, matyt, jie nematė tokių dalykų, o mes dabar atvažiavę matom“, – sako merė.

Ž. Pinskuvienė pasakoja, kad šis veislynas buvo labai žinomas. „Mes, pavyzdžiui, žinodavome apie šio žmogaus ūkį, kad augina labai gražius ir labai prabangius šunis. Tai yra tiek, kiek mes žinojome, bet kad taip gali būti – tikrai ne“, – teigia merė.

Kaip teigia kita liudininkė (tikrasis vardas redakcijai žinomas – LRT.lt), sąlygos, kuriomis laikomi gyvūnai, šokiruoja.

„Sąlygos baisios, aptvarai nevalyti, vanduo žalias vonioje, iš kurio geria ir šunys, ir arkliai. Šuneliai laikomi po 2–3 viename aptvare, matosi nukarusi oda, žaizdos“, – LRT.lt pasakoja ji.

VMVT Viešųjų ryšių skyriaus vedėja Jurgita Savickaitė teigia, kad informacijos apie galimus nusižengimus nėra gavusi. Ji tikina, kad informacijai patvirtinti reikia laiko.

Nuo penktadienio visoje šalyje vykdantys reidus, kaip įtariama, nelegaliose šunų veisyklose šalies miestuose. Kol kas žinomi galimi židiniai yra Kretingoje ir Tauragėje.

Dėl gyvūnų laikymo Kretingos, Širvintų ir Tauragės rajonuose tarnyba pradėjo tyrimus

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pradėjo tyrimus dėl gyvūnų laikymo sąlygų Kretingos, Širvintų ir Tauragės rajonuose.

„Visais šiais atvejais pradėtas patikrinimas. Tyrimas prasideda patikrinimu, o toliau priklausys nuo to, kokia bus surinkta medžiaga“, – BNS sekmadienį sakė Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus patarėjas Giedrius Blekaitis.

Jo teigimu, iš galimai nelegalių gyvūnų veisyklų Kretingos ir Tauragės rajonuose globos įstaigoms perduotos kelios dešimtys šuniukų.

„Iš Kretingos rajono 25 šuniukai perduoti į „Nuarą“, o Tauragės rajone 10 šuniukų globą perėmė kita globos organizacija“, – teigė Maisto ir veterinarijos tarnybos atstovas.

Jis taip pat pridūrė, kad sekmadienio pavakarę kolegos dirba Širvintų rajone.

„Vyksta patikrinimas, kolegos vietoje vertina aplinkybes. Ten yra didelis ūkis, kur laikomi ne tik šunys“, – kalbėjo G. Blekaitis.

„Nuaras“ vadovė tai vadina sadizmu

Gyvūnų globos namų „Nuaras“ vadovė Jurgita Gustaitienė teigia, kad šios veisyklos išaiškintos padedant gyventojams. Pasak Gustaitienės, šunys laikyti antisanitarinėmis sąlygomis.

„Atsivėrė pragaro vartai, labai gerai, kad šis pūlinys pagaliau pratrūko ir jį pamatėme. Aš iš tiesų neįsivaizdavau, kad gali būti tokie mastai. Šiuo metu tai yra tikrai labai gerai organizuotas verslas, „juodas“, nelegalus verslas.

Sąlygos klaikios, dauginimas, išnaudojimas nesilaikant taisyklių... Tai yra sadizmas. Gyvūnai turėtų būti socializuoti, bet jie bijo šviesos, bet kokio judesio. Radome ir ženklintų gyvūnų, tad dabar aiškinamės, kokiais būdais jie ten pateko, ar jie yra pavogti, ar padovanoti žmonių“, – LRT RADIJUI sako Gyvūnų globos namų „Nuaras“ vadovė.

Įspėja gyventojus nesivadovauti emocijomis

Istorijoms apie galimai nelegalias veisyklas įsibėgėjus, žmonės patys ėmė dalintis užfiksuotais kitais veisyklų atvejais, vykti į įvykių vietas. Socialiniame tinkle „Facebook“ šeštadienio vakarą pasirodė ir gyvūnų organizacijos „Nuaras“ direktorės J. Gustaitienės kreipimasis į visuomenę bei prašymas situaciją tinkamai valdyti.

Direktorės teigimu, situacija dėl istorijų Kretingoje ir Tauragėje tapo kiek nekontroliuojama, o žmonės, norėdami padėti išgelbėti gyvūnus, gali padaryti „meškos paslaugą“ patiems, kaip įtariama, nelegaliems daugintojams ir veisykloms.

„Kodėl situacija nekontroliuojama? Veiksmas vyksta Tauragėje, 3–4 taškuose. Žmonės tiesiog ima šunis be policijos iš privačių valdų, ketina vežti į vieną ar kitą prieglaudą arba pas mus.

Norėčiau paprašyti nedaryti tokios klaidos ir „meškos paslaugos“, mums nereikia gatvėje rasto bėgiojančio šuns šiam klausimui išspręsti, mums reikia paimtų šunų iš nelegalių veisyklų, kur bus nustatytos ir įvertintos sąlygos, kokiomis sąlygomis tie gyvūnai gyveno, o tą turi įvertinti Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba“, – dėstė J. Gustaitienė.

Pastebėjote netinkamą elgesio su gyvūnais atvejį? Pasidalinkite vaizdais su portalu LRT.lt: portalas@lrt.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.