Lietuvoje

2020.09.01 08:45

Tamašunienė atsakė į Landsbergio kritiką dėl esą stringančio humanitarinio koridoriaus: tai paviršutiniškas vertinimas

atnaujinta 9.02
Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.09.01 08:45

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė sako, kad humanitarinis koridorius, sukurtas nuo Baltarusijos valdžios nukentėjusiems ar galintiems nukentėti asmenims patekti į Lietuvą, veikia tinkamai, taip ginčydama konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio kritiką. Ministrė taip pat paaiškino, kodėl sąraše asmenų, kuriems Lietuva uždraus atvykti į šalį, atsidūrė trys dešimtys pavardžių, nors raginta jų įtraukti daugiau.

Pirmadienį R. Tamašunienė pasirašė įsakymą, kuriuo dėl Baltarusijos prezidento rinkimų falsifikavimo ir smurto prieš protestuotojus paskirtos sankcijos režimo atstovams. Vėliau pateikta, kas pateko į „juodąjį sąrašą“. Tai - faktinis šalies vadovas Aliaksandras Lukašenka, jėgos struktūrų – KGB, Vidaus reikalų ministerijos, OMON vadovybė, visi Centrinės rinkimų komisijos nariai.

„Vidaus reikalų ministerija tik patvirtino jau suderintą sąrašą su visomis institucijomis pagal Užsienio reikalų ministerijos teikimą. Tų teikimų buvo trys ir vis dėlto nuspręsta, kad tas sąrašas bus skelbiamas kartu su kitomis Baltijos šalimis, kas ir įvyko vakar. Visos atsakingos institucijos už nacionalinį saugumą, taip pat aukščiausio lygio vadovai – premjeras, prezidentas, aptarė tą sąrašą ir kuomet jis buvo parengtas galutinis, mes nedelsdami jį ir paskelbėme“, – antradienį LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ sakė R. Tamašunienė.

Taip pat nuspręsta atsisakyti vadinamosios riboto naudojimo žymos, todėl sąrašas su pavardėmis buvo paviešintas. R. Tamašunienė pabrėžė, kad šis sąrašas nėra baigtinis. „Tikėtina, kad jis bus papildytas“, – sakė ji. Ministrė paaiškino, kad nuspręsta taikyti ne vienašališkas, tačiau su kitomis Baltijos šalimis suderintas sankcijas, o sąrašo praplėsti kol kas neleido ir kai kurios techninės detalės.

„Kaip žinia, buvo pateitkas ir trumpesnis, ir šiek tiek ilgesnis, bet ir ne visi duomenys yra sutikrinti ir pateikti taip, kaip turėtų būti tame sąraše, nes mes negalime tiesiog parašyti vardą ir pavardę“, – sakė R. Tamašunienė.

Vidaus reikalų ministrė atsakė ir į kritiką, esą tinkamai neveikia humanitarinis koridorius asmenims, kuriems Baltarusijoje gresia pavojus. Taip buvo teigiama praėjusios savaitės pabaigoje išplatintame konservatorių pranešime.

„Be jokios abejonės, tai tikrai paviršutiniškas vertinimas – tiesiog išsakytas žodis, neįsigilinus į situaciją“, – sakė ministrė.

Į Lietuvą nukentėję arba galintys nukentėti baltarusiai gali atvykti humanitariniais tikslais arba pasiprašę politinio prieglobsčio.

„Tas leidimas išduodamas tikrai labai greitai, Užsienio reikalų ministerijos teikimu. Kadangi Baltarusijos piliečiia kreipiasi į konsulines įstaigas arba į ambasadą Baltarusijoje, tie duomenys perduodami ministerijai ir greitai suvaikšto“, – LRT RADIJUI antradienį sakė ministrė.

R. Tamašunienės teigimu, šiuo metu išduoti 64 tokie leidimai.

Sąrašo lyderio komentarus vertina neigiamai

Politikė teigė nepritarianti partijos kolegos, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos pirmojo sąrašo numerio Seimo rinkimuose Zbignevo Jedinskio nuomonei, jog Lietuva neturėtų reaguoti ir „kištis“ į Baltarusijos „vidaus reikalus“. Z. Jedinskis anksčiau žiniasklaidai sakė, kad demonstrantai mušami ir suimami daugelyje šalių, o pareigūnų veiksmų vertinimu, pasak jo, Lietuva neturėtų užsiimti.

Savo feisbuko paskyroje jis taip pat rašė, kad „Baltarusijoje policija gina Konstituciją“. R. Tamašunienė sakė, kad jos poziciją, nesutampančią su Z. Jedinskio, rodo balsavimai Seime.

„Vis dėlto svarbu yra mūsų frakcijos pozicija. Mes palaikėme vienbalsiai – visi, dalyvavę posėdyje – rezoliuciją, skirtą Baltarusijai“, – sakė vidaus reikalų ministrė. „Aš savo poziciją pareiškiau balsuodama už rezoliuciją“, – pridūrė ji.

Populiariausi

Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00