Lietuvoje

2020.08.17 17:11

Tris šimtukus gavusi Gerda gydytoja taps dėl asmeniškos priežasties: mačiau medikų atsidavimą

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.08.17 17:11

Šilutės Vydūno gimnazijos abiturientė Gerda Šlažaitė per brandos egzaminų sesiją pelnė net tris šimtukus – iš biologijos, lietuvių ir anglų kalbų. Iš policijos pareigūnų šeimos kilusi mergina kadaise norėjo būti menininkė, bet dabar žino tvirtai – mins medicinos kelią. Tiksliau, jį pratęs – jos prosenelė buvo akušerė. 

Po egzaminų sesijos Lietuvos šimtukininkai rinkosi į Valdovų rūmus Vilniuje. Čia vykusioje apdovanojimų ceremonijoje dažniausiai skambėjo Vilniaus, Kauno, kitų didžiųjų miestų pavadinimai. Gerdos dėka Valdovų rūmuose buvo ištartas ir Šilutės pavadinimas.

„Labai smagu. Tai parodo, kad šaunių mokinių yra visoje Lietuvoje. Ir visai nesvarbu, didelis miestas ar mažas miestelis, visur galima sėkmingai mokytis“, – sakė 19-metė šilutiškė Gerda Šlažaitė.

Per nuotolinį mokymą savaip planavo laiką

Anot merginos, svarbiausia siekiant aukštų rezultatų – asmeninės pastangos ir mokytojų geranoriškumas.

„Mano mokytojai buvo pasirengę padėti visais klausimais bet kuriuo metu. Tarkim, mano matematikos mokytoja Asta Bendikienė visą širdį mokiniams atiduoda, per pertraukas jos kabinete pilna mokinių, nesvarbu, ar ji pietavusi, ar ne, o gal net neišsimiegojusi, bet ji visuomet pasiruošusi padėti“, – gražių žodžių negailėjo Gerda.

Ypač daug pastangų įdėti reikėjo paskutiniais mokslo metais. Paskutiniais mėnesiais padėtis tapo dar įtemptesnė, o ir savarankiško darbo daugiau reikėjo. Bet G. Šlažaitės nesutrikdė nuotolinis mokymasis, Lietuvą ištikus koronavirusui.

„Iš pradžių buvo sunku prie to prisitaikyti, bet paskui atradau ir pranašumų. Dėl nuotolinio mokymo galėjau planuoti savo laiką: vieniems dalykams skirti daugiau laiko, kitiems – mažiau. Manau, tai davė naudos ruošiantis egzaminams, tikrai nebuvo blogai“, – pasakojo G. Šlažaitė.

Birželį Gerda susidarė dienotvarkę. Anksčiau keldavosi ryte, kelias valandas spręsdavo matematikos uždavinius, paskui skaitydavo biologijos vadovėlius, tuomet imdavosi kitų dalykų.

Gerda šimtukus gavo iš lietuvių kalbos ir literatūros, biologijos ir anglų kalbos, matematikos rezultatas – 86 balai.

„Matematika man labai įdomus dalykas, bet niekada nebuvo labai lengva. Man buvo ką veikti ir per egzaminą“, – sakė G. Šlažaitė.

Nuo meno – prie medicinos

Vaikystėje Gerda norėjo būti menininkė.

„Piešiau. Paskui muzikavau, baigiau muzikos mokyklą – šešerius septynerius metus mokiausi groti akordeonu, vėliau ėmiausi gitaros, bet ji neprilipo. Dar pianinas stovi namuose, kartais pagroju. O pastaraisiais metais dainavau chore. Galima sakyti, kad nuo dailės perėjau prie muzikos“, – savo meniškąją istoriją pasakojo šilutiškė.

Be to, ji penkerius metus lankė lengvąją atletiką. Nesusiklostė santykiai tik su šokiais, šypsojosi Gerda.

Anot jos, kai daug darai, išmoksti planuoti laiką, be to, tai veda į priekį.

Kai ūgtelėjus prasidėjo biologijos ir chemijos pamokos, nuostatos dėl meno pasikeitė.

„Šie mokomieji dalykai paskatino pamąstyti apie savo ateitį, ką norėčiau veikti. Paskui prisidėjo asmeninė patirtis, kuri taip pat pastūmėjo pagalvoti apie ateitį. Tuomet supratau, koks tas žmogaus organizmas sudėtingas ir kad noriu mokėti padėti žmonėms“, – pasakojo mergina.

Gerda studijuos mediciną Vilniaus universitete.

Įkvėpė gydytojų atsidavimas

Svarbų tašką apsisprendimo istorijoje padėjo ir asmeninė patirtis. Gerdą, ligoninėje slaugančią artimą žmogų, įkvėpė gydytojų atsidavimas.

„Teko patirti gydytojų buvimą šalia. Jų darbas ne tik receptų rašymas, procedūrų atlikimas, bet ir empatiškas bendravimas su sergančiu žmogumi, jų žinojimas, kad tas žmogus yra kažkam tėvas, sūnus, brolis. Mane sužavėjo, kad jiems nuoširdžiai rūpėjo. Todėl ir noriu būti kaip jie – tokia pat sumani ir nuoširdi“, – apie ateitį nulėmusią situaciją pasakojo Gerda.

Labiausiai ją traukia pediatrija, bet įdomu ir nefrologija.

„Jei nuvestumėte mane dienai pas gastroenterologą, turbūt visą savaitę po to galvočiau, kaip tai įdomu ir kaip norėčiau būti šios srities specialistė“, – šypsodamasi apie visos medicinos trauką kalbėjo G. Šlažaitė.

Vis dėlto pediatrija griežia pirmuoju smuiku, mat Gerda gerai sutaria su vaikais.

„Ir jiems patinka su manimi bendrauti, manau, rasčiau su jais ryšį dirbdama gydytoja“, – svarstė mergina.

Neatbaido net tėvų ir draugų abejonės

Prieš dvejus metus ji, norėdama pasitikrinti, ar tikrai tinka šiam darbui, šiek tiek padirbėjo Šilutės ligoninėje.

„Buvau nemažai girdėjusi, kad didesniuose miestuose einama pasipraktikuoti ligoninėse. Nuėjau į mūsų ligoninę, kuri nedidelė, norėdama praplėsti savo akiratį. Džiaugiuosi, kad mane priėmė, gaila tik kad viskas truko trumpai.

Galbūt aš nieko reikšmingo ten nenuveikiau, bet tai leido kai ką suprasti apie save. Man teko bendrauti su pacientais, kurių dauguma buvo vyresni. Matydavau, kaip mane pamatę jie apsidžiaugdavo, nenorėdavo, kad išeičiau. Man tai buvo labai svarbu. Be to, pasijutau drąsesnė“, – apie savo patirtį pasakojo būsima gydytoja.

Gerdos troškimo neslopina ir tai, kad medikų atlygiai nėra aukšti.

„Tėvai vis primena, kad galėčiau ką nors kita rinktis, bet aš labai noriu pabandyti. O ir pažįstami studentai sako, kad medicina labai sunku – tai mokymasis be pabaigos, ne visiems atrodo patrauklu gražiausius jaunystės metus taip leisti. Bet aš vis tiek noriu to ir esu tikra, kad verta daug mokytis dėl tikslo“, – kalbėjo medicinos kelią pasirinkusi šilutiškė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt