Lietuvoje

2020.03.28 13:29

Lietuvą pasiekė apsaugos priemonės, Narkevičius pripažino: dėl jų vyksta karas

atnaujinta 13.59
Modesta Gaučaitė, Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.03.28 13:29

Šeštadienį į Kauno oro uostą atgabentas medicininių apsaugos priemonių krovinys. Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius sakė, kad dėl apsaugos priemonių ir panašių prekių šiuo metu vyksta karas ir jas perkančios valstybės nėra garantuotos, kad gaus tai, už ką sumokėjo.

Orlaivis su kroviniu iš Kinijos Kauną pasiekė per Frakfurto Hano oro uostą ir nusileido šeštadienį 11 val. 32 min.

„Jau šiandien ta logistika pradės veikti, keliaus į gydymo įstaigas ir leis be nerimo, be įtampos medikams dirbti. Nepaisant to, kad Lietuva priemonių turėjo, tos įtampos buvo labai daug, nes Lietuva nebuvo sukaupusi tokio didelio rezervo“, – sakė A. Veryga.

Jis pabrėžė, kad logistikos procesas vyko labai operatyviai. Jis apbrėžė, kad medicininių apsaugos priemonių turėtų užtekti trims mėnesiams.

Lietuvoje nusileido svarbus apsaugos priemonių krovinys, valdžia pripažino: dėl jų vyksta karas

„Šituo užsakymu neapsiribojama, prekių ir toliau ieškoma ir toliau bus perkama, nepaisant to, kad tai nemažas rezervas. Tokio Lietuva nėra turėjusi, bet ir poreikio tokio nebuvo“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.

Sveikatos apsaugos ministras tikina, kad ši siunta ypač svarbi medikams, nes Lietuvos dizainerių pagamintos kaukės tinka ne sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, bet eiliniams gyventojams.

„Atskirkime dizainerius ir priemones, kurios tikrai skirtos asmens apsaugai, ir tas, kurios skirtos medikams, kurios yra sertifikuotos ir atitinka reikalavimus. Medikams reikia tų tikrųjų asmens apsaugos priemonių, tam ir užsakyti tie kiekiai, kad medikai jaustųsi ramūs, kad nereikėtų nieko taupyti ir kad tas priemones galėtų naudoti taip, kaip reikia“, – sakė A. Veryga.

Tiesa, anot sveikatos apsaugos ministro, tai, kad gautas didelis kiekis apsaugos priemonių, nereiškia, kad visi medikai nuo šiol bus apginkluoti respiratoriais ir izoliaciniais kostiumais. Jo tikinimu, šių apsaugos priemonių reikia tik tiems medikams, kurie tiesiogiai dirba su COVID-19 užsikrėtusiais pacientais.

„Tai nereiškia, kad visus apvilksime kostiumais. Dar įsivaizdavimas yra skirtingas, ko kiekvienam reikia. <...> Tai yra apsauga, kuri reikalinga tam tikroje situacijoje“, – sakė A. Veryga.

Siuntos su apsaugos priemonėmis medikams, anot A. Verygos, į Lietuvą keliaus kasdien ir bus skirstomos į gydymo įstaigas.

„Logistika yra sudėliota taip, kad yra organizuojančios įstaigos, tiesiog būtų ir patiems logistikos organizatoriams lengviau, paprasčiau, tai tos organizuojančios įstaigos gaus ir tada jos paskirstys, išdalins pagal poreikį kitoms institucijoms. Bet gaus tie, kam reikia. Visa ta siunta bus išskirstyta šiandien“, – žadėjo sveikatos pasaugos ministras.

Premjeras. S. Skvernelis buvo užsiminęs, kad dalis siuntos pirmiausia bus siunčiama į Kauno klinikinę ligoninę. Anot A. Verygos, priemonių poreikis yra visose sveikatos priežiūros įtaigose, ne tik minėtoje.

Žaibiškai šalyje plintant koronavirusui apsaugines priemones pradėjo gaminti ir Lietuvos įmonės. Sveikatos apsaugos ministras pažadėjo, kad ateityje apsauginės priemonės bus perkamos ir iš Lietuvos gamintojų, tačiau kol kas tokio kiekio prekių nėra ir valstybė priversta tiekėjų ieškoti už šalies ribų.

Dėl prekių reikia kovoti

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius šeštadienį sakė, kad Lietuva laimėjo kovą dėl priemonių: „Dėl prekių dabar vyksta karas, susidariusi situacija tokia, kad pirkėjas, laukdamas sumokėjęs už prekes, negarantuotas, kad gaus jas iš tiekėjo, nes tiekėjas parduoda net keliems pirkėjams. Reikia „išmušti“ iš pirkėjo nupirktas prekes.“

Ministras žurnalistams sakė, kad stengiamasi, jog visos nupirktos prekės – ir apsaugos priemonės, ir reagentai – laiku pasiektų Lietuvą.

„Didžiulis darbas atliktas. <...> Kova vyksta ir dėl lėktuvų, keletas lėktuvų dėl sutartų reisų buvo nukreipti kitur, mes suorganizavome greičiausiu įmanomu būdu“, – sakė J. Narkevičius.

Pasak premjero Sauliaus Skvernelio, lėktuvu atskraidinta apie 3 mln. porų apsauginių pirštinių, 200 tūkst. respiratorių FFP2 ir apie 33 tūkst. apsauginių akinių. Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis penktadienį sakė, kad vėliau laukiama dar kelių lėktuvų su likusia užsakytos siuntos dalimi.

Apsauginių priemonių trūkumas šalies gydymo įstaigose juntamas kone nuo koronaviruso protrūkio Lietuvoje pradžios. Tinkamais respiratoriais, vienkartiniais chalatais, apsauginėmis kepuraitėmis, pirštinėmis ir antbačiais apginkluoti tik tiesiogiai su COVID-19 pacientais dirbantys medikai. Kitiems išdalintos tik medicininės kaukės ir vienkartinės pirštinės, kurių naudojimas taip pat griežtai ribojamas.

SAM anksčiau yra minėjusi, kad dalį apsauginių priemonių, tokių, kaip plastikiniai apsauginiai akiniai, galima panaudoti antrą kartą, jas tinkamai dezinfekavus.

Apsauginių priemonių masinis taupymas Kauno klinikinėje ligoninėje išvirto į skandalą, kai socialiniuose tinkluose išplito nuotraukos, kuriose užfiksuoti šokiruojantys vaizdai. Teigiama, kad infekcinių ligų skyriaus medikai priversti vienkartinius apsauginius drabužius saugoti maišeliuose ir naudoti ne vieną kartą. Po premjero Sauliaus Skvernelio paraginimo sveikatos apsaugos ministras A. Veryga paskelbė, jog ligoninės direktorių Albiną Naudžiūną laikinai nušalina nuo pareigų, kol dėl įvykio atliekamas tyrimas.

LRT.lt primena, kad Lietuvoje patvirtinti 382 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. Bendrai iki šiol iš viso ištirti 6900 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.