Lietuvoje

2020.03.27 23:44

Veryga nušalina Kauno klinikinės ligoninės direktorių Naudžiūną, šis atkerta – tai skubotas politizuotas sprendimas

atnaujinta 12.23

Penktadienį žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė feisbuke pasidalino nuotraukomis, kuriose užfiksuoti šokiruojantys vaizdai iš Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų skyriaus – jame medikai priversti vienkartinius apsauginius drabužius saugoti maišeliuose ir naudoti ne vieną kartą. Po premjero paraginimo atleisti ligoninės direktorių Albiną Naudžiūną, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga paskelbė, jog A. Naudžiūną nušalina nuo pareigų, kol dėl įvykio atliekamas tyrimas.

LRT RADIJO žiniomis, į Kauno klinikinę ligoninę atvykęs A. Veryga susitiko su laikinai nuo pareigų nušalintu ligoninės direktoriumi A. Naudžiūnu bei infekcinių ligų skyriaus vedėja. Prieš prasidedant posėdžiui, A. Veryga LRT RADIJUI sakė, kad nereikėtų skubėti ligoninės vadovo teisti ir priiminėti skubotų sprendimų neišsiaiškinus visos situacijos.

Jis taip pat pabrėžė, kad pati Sveikatos apsaugos ministerija yra davusi nurodymą ligoninėms kai kurias priemones saugoti, jų neišmesti, pavyzdžiui, apsauginius akinius. Esą po susitikimo su Kauno Technologijos universiteto mokslininkais buvo priimtas sprendimas, kad, esant poreikiui, dalį apsauginių priemonių galima dezinfekuoti ir naudoti pakartotinai.

Tiesa, A. Veryga pabrėžė, kad tokios vienkartinės apsaugos priemonės, kaip apranga ar pirštinės neturi būti naudojamos antrą kartą. Anot ministro, dar nėra aišku, ar nufotografuota ir paviešinta į maišus sukrauta panaudota apsauginė apranga iš tiesų buvo Kauno klinikinės ligoninės medikų. Ją esą galėjo palikti ir greitosios pagalbos medikai, kurie, atvežę ligonį Kauno klinikinėje ligoninėje, persirengia.

„Jei tai tiesa, toks Kauno klinikinės ligoninės vadovo elgesys yra mažų mažiausiai neatsakingas. Dar daugiau – taip rizikuojama ne tik pacientų, bet ir infekcinių ligų skyriuje dirbančių medikų sveikata, sukeliant realų pavojų jiems visiems. Naudojant tuos pačius vienkartinius rūbus gali užsikrėsti ne tik stebimi pacientai, bet ir medikai.

Tai dirbtinai sukelta didžiulė rizika daugelio žmonių sveikatai, nes dirbant su pacientais, kurie stebimi, bet dar nenustačius jiems koronaviruso, yra didžiulis pavojus pavojingai infekcijai plisti. Tai ne vieta ir ne laikas taupyti! Šiai gydymo įstaigai buvo skirta priemonių iš rezervo. O papildomai, kiek žinau, nebuvo kreiptasi“, – penktadienį feisbuke parašė A. Veryga.

„Todėl reaguodami į situaciją imamės veiksmų. Pavesta atsakingiems SAM teisininkams, bendradarbiaujant su kitu įstaigos dalininku Lietuvos sveikatos mokslų universitetu (LSMU), skubos tvarka atlikti tarnybinį tyrimą dėl šios situacijos. Tuo tarpu kol jis bus atliekamas, ligoninės vadovas nušalinamas nuo pareigų – jį laikinai pakeis vienas iš direktoriaus pavaduotojų. Šiuo metu teisininkai rengia reikiamus dokumentus. Greitai, pasibaigus tarnybiniam tyrimui, bus priimti ir atitinkami sprendimai dėl ligoninės vadovo“, – pridūrė A. Veryga.

Ministras patikino, kad vienkartiniai drabužiai neturėtų būti naudojami kelis kartus.

„Reikiamų asmens saugos priemonių su infekciniais pacientais dirbančios gydymo įstaigos turi, jų gauna iš rezervo, kai tik paprašo. Tad vienkartiniai rūbai neturi būti taupomi - nes jie yra vienkartiniai. Be to, nuolat perkamos asmens saugos priemonės, dar šį savaitgalį naujausia siunta pasieks jas“, – pridūrė A. Veryga.

Nušalintas Kauno klinikinės ligoninės vadovas: tai skubotas politizuotas sprendimas

Nuo pareigų nušalintas Kauno klinikinės ligoninės vadovas Albinas Naudžiūnas sako, kad premjeras Saulius Skvernelis jį atleisti ragina, neįsigilinęs į situaciją ligoninėje.

„Manau, kad tai yra skubotas, neįsigilinusio, nepasiaiškinusio žmogaus sprendimas, tiesiog reikėjo premjerui pasitarti su ministru, ministras būtų paklausęs manęs. Mes pastoviai su ministru telefonu susiskambinam, jokių problemų nėra. Apskritai, tokioje situacijoje jokie pareigūnai neturėtų būti atstatydinami be rimto pagrindo“, – BNS penktadienio naktį sakė A. Naudžiūnas.

A. Naudžiūnas teigia nieko blogo nepadaręs, o situaciją vadina politizuota.

„Aš nieko blogo nepadariau ir mano kolektyvas nieko blogo nepadarė. (...) Čia politizuotas dalykas, labai politizuotas“, – kalbėjo Kauno klinikinės ligoninės vadovas.

Atleisti Kauno klinikinės ligoninės vadovą penktadienio vakarą sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą paragino premjeras S. Skvernelis. Jis „skandalinga ir pasibaisėtina“ bei „nusikalstama“ vadino socialiniame tinkle pasirodžiusią informaciją su nuotraukomis, kuriose matyti į maišelius supakuoti vienkartiniai Kauno klinikinės ligoninės medikų kostiumai.

A. Veryga, reaguodamas į premjero S. Skvernelio raginimą, dar penktadienio naktį pranešė, kad ligoninės vadovas yra nušalinamas nuo pareigų. Jis taip pat pavedė atlikti vidinį tyrimą.

Pati D. Žeimytė-Bilienė, pasidalinusi nuotraukomis, teigė, kad toks vaizdas šokiruoja. Pasak jos, medikai vienkartinius drabužius po kiekvienos pamainos sudeda į maišelius, o atvykę į darbą kitai pamainai, tuos pačius panaudotus vienkartinius drabužius yra priversti rengtis iš naujo, nes ligoninė stokoja resursų.

„Man rašo, kad sistema dabar ten tokia - nusirengi ir įdedi į maišą. Užrašai vardą. Atėjęs sekančią pamainą susirandi savo maišiuką ir rengiesi vėl. Rengiesi dar kartą. Vienkartinius rūbus. Infekcinėje ligoninėje. Suprantat? Kosmosas kažkoks. Ligoninė taupo, nes nieko neturi. Žiūriu aš į tuos maišus ir galvoju – ar kas nors iš priimančių sprendimus realiai supranta kokioj, atsiprašau už tą žodį, šūdinoj situacijos yra mūsų medikai? Gal jiems reikia tuos rūbus atvežti ir paprašyti apsirengti, kad suprastų?“, – pasipiktinimo neslėpė D. Žeimytė-Bilienė.

Į tai sureagavo premjeras S. Skvernelis.

„Tai – skandalinga ir pasibaisėtina. Dar daugiau – tai nusikalstama! Ministras A. Veryga privalo nedelsdamas atleisti Kauno klinikinės ligoninės vadovą. Laukiu išsamių Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybės ir atsakingų asmenų paaiškinimų. Labai tikiuosi, kad tai nėra ir ministerijos neveiklumo rezutatas, nes jei taip - atitinkami sprendimai tikrai bus priimti“, – rašoma S. Skvernelio feisbuke.