Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.27 13:01

Veryga: tyrimus dėl koronaviruso atliks dar dvi laboratorijos

atnaujinta 15.17
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.03.27 13:01

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga penktadienį pranešė, kad mėginius dėl koronaviruso pradės tirti ir Nacionalinio vėžio instituto laboratorija. Vėliau šiuos tyrimus, pasak A. Verygos, galės atlikti, ir dar viena laboratorija.

„Tyrimus galės atlikti Nacionalinio vėžio instituto laboratorija. Tai bus septinta tokius tyrimus atliekanti institucija Lietuvoje“, – penktadienį spaudos konferencijos metu pranešė A. Veryga.

„Netrukus koronaviruso mėginius pradės tirti ir Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorija“, – pridūrė ministras.

Anot jo, tyrimų galimybės prasiplėtė po to, kai Lietuva gavo didelį kiekį tyrimams reikalingų reagentų.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, penktadienio rytą Lietuvoje buvo užfiksuoti 345 koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai. Penktadienį taip pat patvirtinta apie penktąjį mirties nuo šios infekcijos atvejį.

Ragino laikytis karantino

A. Veryga perspėjo gyventojus, kad nepaisant to, jog artėja šiltas savaitgalis, jie turėtų laikytis karantino, tai yra vengti fizinių kontaktų, išeiti pasivaikščioti nebent tik po du, vengti lankytis svečiuose. Ministras perspėjo, kad policija, kuriai padės šauliai, budės viešose erdvėse ir bus pasiruošę reaguoti į karantino nesilaikančius žmones.

„Suprantu, kad bus labai sudėtinga tą padaryti. Visi esame pasiilgę šilumos, esame pasiilgę to, kad išeitumėme į lauką, pabendrautumėme, bet būkime pilietiški, būkime sąmoningi. Policija tikrai maksimaliai mobilizuojasi, [...] šauliai turėtų talkinti policijos pareigūnams viešose erdvėse, vaikštant, kalbant su gyventojais, kurie nuspręs išeiti į lauką.

Tikrai kviečiu elgtis labai atsakingai. Tai nėra dėl to, kad visus iš eilės ar gaudyti, ar nubausti, bet, pirmiausiai, dėl to, kad prevenciškai įspėti gaudyti“, – kalbėjo A. Veryga.

Dėl karščiavimo klinikų patarė savivaldybėms bendradarbiauti tarpusavyje

Sveikatos apsaugos ministras pripažino, kad savivaldybėms, ypač, mažosios, susiduria su problema įsteigti vadinamąsias karščiavimo klinikas, į kurias būtų nukreipti karščiuojantys pacientai, tačiau, anot jo, tai nereiškia, kad šios idėjos reikia atsisakyti.

„Tos klinikos yra steigiamos ne šiaip sau, o kad būtų tinkamai pasirūpinta karščiuojančiais pacientais, kad užkratas neišplistų į kitas gydymo įstaigas“, – aiškino A. Veryga.

Jis ragino savivaldybes ieškoti visų įmanomų būdų, kaip būtų galima tokias klinikas įsisteigti. Pasak A. Verygos, jei savivaldybė negali įsteigti tokios klinikos, ji turėtų bendradarbiauti su kaimynine savivaldybe ar savivaldybėmis.

Sveikatos apsaugos ministras tikino, kad duomenys apie dėl galimo koronaviruso infekcijos stebimų asmenų skaičių, visų pirma, yra perduodami policijai. Vėliau ši informacija, pasak A. Verygos, savivaldybės turės deleguoti savo atstovus, kurie susipažins su šia informacija, įsipareigodami neatskleisti konfidencialių asmenų duomenų.

„Negalime tų duomenų bet kam nusiųsti į savivaldybę“, – pažymėjo A. Veryga.

Infekcija plinta, bet paskaičiavimus pateiks vėliau

A. Veryga spaudos konferencijos metu tikino, kad statistika rodo, kad koronavirusas Lietuvoje plinta toliau, tačiau, anot jo, reikėtų palaukti mokslininkų skaičiavimų, siekiant įvertinti realią situaciją.

„Praėjusią savaitę iš 100-to tiriamųjų maždaug 3,3 būdavo patvirtinami kaip teigiami, dabar paskaičiavau […], kad iš 100-to tiriamųjų maždaug 6,3 asmenys yra nustatomi kaip koronaviruso infekuoti asmenys. Išplitimas yra didesnis. Aišku, didėja ir pačių tiriamųjų skaičius. […] Mokslininkai dėlioja, skaičiuoja scenarijus, koks tas išplitimas galėtų būti“, – tendencijas pristatė sveikatos apsaugos ministras ir pridūrė, kas tikslesniais paskaičiavimais bus pasidalinta vėliau.

Ministras, paklaustas apie pakartotinių tyrimų galimybes, pažymėjo, visų pirma, bus tiriami tie asmenys, kuriuos būtina tirti pirmus – besijaučiantys blogai, medikai, rizikos grupės atstovai. Vėliau, pasak A. Verygos, veikiausiai galima bus ištirti ir kitus žmones, ir tuos, kurie galbūt jau išsveiko nuo koronaviruso.

„Pirmiausia, tiriame tuos, kam labiausiai reikia, ir tik po to pereisime, plečiantis tyrimams, prie pasveikusiųjų nustatymo“, – aiškino jis.

A. Veryga pažymėjo tikintis, kad absoliuti dauguma susirgusiųjų koronavirusu turėtų pasveikti, mat, anot jo, tai yra jauni žmonės, nepriklausantys rizikos grupei.

Grįžtančius iš saviizoliacijos veikiausiai tirs greitaisiais testais

Sveikatos apsaugos ministro teigimu, po saviizoliacijos į darbą norintys grįžti žmonės veikiausiai dėl koronaviruso bus tiriami greitaisiais testais.

„Lietuvą turėtų pasiekti ir vadinamieji „express“ testai, kurie bent jau kol kas, kiek aš turiu informacijos, ir parodo galimą persirgimą ir susiformavusius antikūnus kraujyje. Tai neatmestina, kad parengus rekomendacijas, jais būtų galima tirti tuos žmones, kurie nori grįžti“, – penktadienį per spaudos konferenciją penktadienį sakė ministras.

Anot ministro, būtų idealu ištirti visus Nacionalinio visuomenės sveikatos centro stebimus iš užsienio grįžusius ar simptomus pajutusius asmenis, bet sprendžiant, ką tirti ir ko ne, A. Verygos teigimu, reikia įvertinti ribotas laboratorijų galimybes.

„Kai ištirsime tuos, kuriuos pirmiausia turime tirti, tada tyrimo apimtis plėsime ir, matyt, kad vienas iš tų galimų objektų, kuriuos bus galima artimiausiu metu tirti, bus tie žmonės, kurie norės grįžti (į darbą – LRT.lt)“, – tvirtino ministras.

Gamintojus kvietė santykius aiškintis ne per spaudą

Įmonės „Vilniaus degtinė“ atstovai tvirtino, kad dar iki koronaviruso krizės siūlė Sveikatos apsaugos ministerijai pagalbą, gaminant paviršių dezinfekavimo priemones ir kaupiant etilo alkoholio rezervą, bet sulaukė ministerijos kaltinimo noru pasipelnyti.

A. Veryga teigė, kad šių verslo pasiūlymų ministerija neatsisakė.

„Dirbame su visais gamintojais ir tikrai kviesčiau juos santykius aiškintis ne viešumoje, ne per spaudą. Mes esame didelį dėmesį skyrę ir savo institucijose, kad, kaip galima greičiau, tie leidimai (gaminti dezinfekcinį skystį – LRT.lt) būtų išduodami“, – komentavo sveikatos apsaugos ministras.

Anot jo, Vyriausybėje priimti sprendimai dėl to, kad į kurą maišomas bioetanolio gamyba galėtų būti nukreipta platesnei dezinfekcijai, pavyzdžiui, gatvių dezinfekcijai.

„Tikrai neatsisakome įsigyti tų skysčių“, – tvirtino A. Veryga.

Jo teigimu, Lietuvos rinkoje taip pat nėra ribojamos ir dezinfekcinių skysčių gamybos apimtys.

„Nežinau aš apie to tokias ribas. Reikėtų pasitikslinti, bet, kiek žinau, ribos, ką jie gali pagaminti Lietuvoje, neturėtų būti nustatytos. Žinau, kad yra problema su tokių prekių išvežimu, nes dezinfekciniam skysčiui, ypatingai, paviršiams, galioja tam tikras reglamentavimas. Ir galbūt mes į kai ką Lietuvoje, savo rinkoje, galime pasižiūri vienaip, bet, jeigu tuos skysčius planuojama gaminti išvežimui, tai galioja visiškai kitos tvarkos“, – aiškino ministras.

Teiks rekomendacijas Seimui

A. Veryga, paklaustas apie parlamentarų darbą karantino metu, teigė, kad apie tai kalbėjosi su Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu. Anot ministro, netrukus Seimui bus pateiktos rekomendacijos, kaip parlamentas turėtų dirbti šiuo metu.

„Parlamento darbo reikia tam, kad būtų priimti svarbūs sprendimai. Šiandien kalbėjau su Seimo pirmininku. Parengsime rekomendacijas, kaip reikėtų elgtis ir kaip reikėtų organizuoti patį darbą“, – aiškino ministras.

Seimo valdyba anksčiau dėl koronaviruso grėsmės atšaukė visus renginius parlamento rūmuose. Be to, buvo atšauktas ir Kovo 11-osios 30-mečio minėjimas.

„Esame rekomendacijas teikę dėl Kovo 11-osios renginių, tai pateiksime jas ir dėl Seimo darbo organizavimo“, – komentavo sveikatos apsaugos ministras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi