Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.23 19:02

Žiliukas apie brandos egzaminų sesiją: metiniai pažymiai Lietuvai netiktų, egzaminus galima rengti ir kitaip

Aida Murauskaitė, LRT.lt 2020.03.23 19:02

Jungtinė Karalystė atšaukė šiemetinius brandos egzaminus. Mokytojai įvertins mokyklą baigiančiųjų pažangą per visus metus ir parašys pažymį. Ar toks metodas tiktų Lietuvai? Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMABPO) vadovas Pranas Žiliukas skeptiškas: mūsų šalis galėtų imtis kito būdo ir tai praverstų ateityje, jei vėl kada nors šalies gyvenimą sukaustytų karantinas. 

„Mūsų veiklai įtakos metiniai pažymiai nedarytų, bet tik jei galėtume pasitikėti įvertinimais. Mūsų šalyje kontrastai nenusakomi.

Metiniai pažymiai per mažai parodo, kokia ta mūsų tikrovė. Ne vien pagal reitingavimą, bet ir pagal ilgamečius stojimo rezultatus puikiai matome, kaip kuri mokykla geba mokinius parengti. Išliktų labai dideli kontrastai remiantis vien metiniais pažymiais“, – aiškino LAMABPO vadovas P. Žiliukas.

Anot jo, netiesa, kad metiniai pažymiai pernelyg pakeliami provincijoje.

„Yra nuostabių mokyklų ir mokytojų rajonuose. Ir jų metiniai pažymiai parašyti reikliai ir gerai koreliuoja su brandos egzaminų įvertinimais. O liūdnų vaizdų matome ir didžiuosiuose miestuose.

Lietuvoje tie kontrastai per dideli, tad ramiai imti metinius pažymius negalima. Žinoma, techniškai tai padaryti nebūtų bėdos. Bet pasitikėjimas juk yra svarbus dalykas“, – pabrėžė P. Žiliukas.

Jis mano, kad valstybė turėtų pasistengti dar šiais mokslo metais spėti įvesti virtualų abiturientų testavimą. Tuomet būtų galima remtis vien testų rezultatais arba derinti testų rezultatus ir metinius pažymius.

„Skaitmeninimas brandos egzaminų sferoje gerokai atsilikęs. O tai, ko gero, būtų geras žingsnis galvojant apie ateitį, nesvarbu, ar turėsime amžinas pandemijas, ar neturėsime.

Daugelis šalių išsiverčia su skaitmeniniais variantais, ne visur fiziškai vyksta egzaminai. Ir subjektyvumo daugiau, kai vertinimas fizinis“, – aiškino P. Žiliukas.

Jis mano, kad užsienio kalbos žinios galėtų būti visuotinai vertinamos atliekant tarptautinius testus, tarkim, IELTS, TOEFL.

„Jų yra ir kitoms kalboms. Galėtume keisti egzaminų politiką, užuot laukę, kada galėsime vėl burtis būriais“, – mano bendrojo priėmimo koordinatorius.

Anot jo, galima netgi nusipirkti testų iš kitų valstybių ir išsiversti. Be to, ir Lietuvos aukštosiose mokyklose dirba entuziastų, kurie galėtų prisidėti prie jų rengimo.

Jis sakė raginantis aukštąsias mokyklas, kurios turi stojamuosius egzaminus, kad per porą artimiausių mėnesių pereitų prie nuotolinės formos.

Lietuvoje stojamuosius egzaminus ar patikrinimo testus laiko stojantieji į meno, pedagogikos studijų programas.

„Daug kur Vakaruose stojant į pedagogiką rimtai vertinamos mokytojų, kurie puikiai pažįsta mokinius, rekomendacijos.

Manau, kad dabar, esant įvairiems įrankiams, įmanoma tai padaryti virtualiais testais. Ypač tose kryptyse, kur stojama nedideliu būriu“, – kalbėjo P. Žiliukas.

Jis tikras, kad aukštosioms mokykloms tai pavyktų, mat jos jau susidėliojo nuotolinį studijų procesą.

„Šiemet būtų galima pagalvoti apie metinio pažymio ir virtualaus testavimo proporcijas. Bet dėl metinio pažymio esu skeptiškas“, – darsyk pabrėžė P. Žiliukas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi