Lietuvoje

2020.03.19 18:53

Dėl nepaprastosios padėties – lauktas Seimo teisininkų išaiškinimas

Saulius Jakučionis, LRT.lt2020.03.19 18:53

Į diskusiją dėl galimo nepaprastosios padėties Lietuvoje įvedimo įsitraukė ir Seimo Teisės departamentas, nusiuntęs įstatymų analizę parlamento valdybai. Jo vadovas Andrius Kabišaitis pabrėžia, kad nepaprastoji padėtis gali būti įvedama tik kilus grėsmei konstitucinei santvarkai ar visuomenės rimčiai, o ribojimus žmonėms saugantis koronaviruso plitimo galima įvesti ir taikant kitas priemones, pavyzdžiui, Vyriausybės paskelbtą karantiną.

Idėją Lietuvoje paskelbti nepaprastąją padėtį šios savaitės pradžioje iškėlė opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis. Jis tokį pasiūlymą argumentavo tuo, kad nuo pirmadienio karantiną paskelbusi Vyriausybė neturėjo teisės varžyti asmenų judėjimą, ūkinę veiklą ir susirinkimų laisvę.

Seimo teisininkų vadovas LRT.lt ketvirtadienį pabrėžė, kad ekstremali situacija, karantinas ir ekstremalioji padėtis yra trys, viena kitos savaime nepaneigiančios skirtingos teisinės situacijos.

Visuomenės gyvenimą leidžia riboti ir karantinas, ir ekstremali situacija

Pasak A. Kabišaičio, ekstremalią situaciją reglamentuojančiame Civilinės saugos įstatyme numatyti iš pažiūros nuosaikiausi visuomenės gyvenimo ribojimai, tačiau net ir jame yra galimybių riboti žmonių judėjimo laisvę.

„Jeigu mes kalbame apie karantiną, tai yra dar vienas visiškai savarankiškas teisinis reguliavimas Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatyme. Tiesiogiai jis niekaip nesisieja nei su ekstremalia situacija, nei su nepaprastąja padėtimi. Net ir nesant ekstremaliosios situacijos ar nepaprastosios padėties, karantinas yra galimas“, – sakė A. Kabišaitis.

„Vyriausybė, priimdama savo nutarimą dėl karantino, jo preambulėje ir nurodė, kad remiasi Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo nuostatomis“, – pridūrė jis.

Parlamento Teisės departamento vadovas pabrėžė, kad minėtame įstatyme yra numatytas ir karantino tikslas – tai yra nustatyti specialią asmenų darbo, gyvenimo, poilsio, kelionių tvarką, ūkinės ir kitokios veiklos sąlygas, produktų gamybos, jų realizavimo, geriamojo vandens tiekimo bei paslaugų teikimo tvarką ir tuo riboti užkrečiamųjų ligų plitimą.

„Todėl kalbėti, kad tas sąlygas (varžyti asmenų judėjimą, ūkinę veiklą ir susirinkimų laisvę – LRT.lt) galima įvesti tik įvedus nepaprastąją padėtį, yra kiek nepagrįsta“, – kalbėjo A. Kabišaitis.

Galvoti apie nepaprastąją padėtį reikėtų, jeigu žmonės pradeda daryti nusikaltimus

Tuo metu nepaprastoji padėtis pagal Konstituciją yra galima tik valstybėje iškilus grėsmei konstitucinei santvarkai ar visuomenės rimčiai.

Pasak A. Kabišaičio, kadangi galutinis sprendimas dėl nepaprastosios padėties įvedimo priklauso Seimui, tik parlamentarai gali įvertinti, ar šiuo metu Lietuvoje yra kilusios minėtos grėsmės.

„Jeigu visuomenė elgiasi tinkamai, viskas tvarkoje, tai gal tada nepaprastosios padėties nereikia? – svarstė A. Kabišaitis. – Galvoti apie nepaprastąją padėtį reikėtų, jeigu žmonės pradeda daryti nusikaltimus, kyla neramumai ar panašiai. Bet kokiu atveju, sprendimą turi priimti Seimas įvertinęs visas aplinkybes“.

Svarstymai gali tęstis kitą savaitę

Teisininkas pabrėžė, kad įstatymai bet kokiu atveju reikalauja Seimo įvardyti tikslius argumentus, kodėl, jo nuomone, valstybėje kilo grėsmės konstitucinei santvarkai ar visuomenės rimčiai.

Klausimą dėl nepaprastosios padėties skelbimo Seimo valdyba aptarė antradienį. Dar kartą ji apie tai gali diskutuoti kitos savaitės pirmadienį, o kitą trečiadienį esant reikalui šauktų plenarinį posėdį.

Dėl nepaprastosios padėties paskelbimo Seimo valdyba teiravosi ir Vyriausybės teisininkų, tačiau jie, LRT.lt žinomis, atsakymo dar nepateikė.

Valdantieji sprendimui dėl nepaprastosios padėties įvedimo nepritaria ir teigia, kad tokį siūlymą pateikęs G. Landsbergis kursto paniką ir visuomenės supriešinimą bei siekia kištis į krizės valdymą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.