Lietuvoje

2020.03.16 18:40

Ispanijoje dirbantis lietuvis gydytojas: per artimiausius 2–3 mėnesius šiuo koronavirusu persirgsime visi

LRT.lt2020.03.16 18:40

Ispanijoje dirbantis gydytojas Mindaugas Gudelis savo feisbuko paskyroje pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame sako norintis žmonėms apie koronavirusą pasakyti tiesą. Jo tvirtinimu, per artimiausius 2–3 mėnesius šiuo koronavirusu persirgsime visi. M. Gudelio tvirtinimu, didžiausias iššūkis laukia sveikatos apsaugos sistemos.

Gydytojas sako pasidalijęs mokslinėmis praktinėmis žiniomis, kurias sužinojo iš kolegų Ispanijoje.

M. Gudelis nurodo, kad viruso pavojingumas yra vertinamas pagal tris faktorius: užkrečiamumą, sergamumą ir mirtingumą. Pasak jo, koronaviruso pavojingumo vektorius yra tarp 1,5 ir 2,5.

„Tai yra tris kartus didesnis nei gripo pavojingumo vektorius“, – teigia Lleida universitetinėje ligoninėje dirbantis M. Gudelis.

Gydytojas nurodo, kad šis virusas pavojingas tuo, kad mūsų kūne gali būti 2 savaites ir nesukelti jokių simptomų, taip nežinant užkrečiant aplinką ir kitus žmones.

„Maždaug per artimiausius 2–3 mėnesius mes visi persirgsime šiuo koronavirusu“, – prognozuoja gydytojas.

Situacijai iliustruoti M. Gudelis pasitelkia pavyzdį.

„Jeigu susirgs 1000 žmonių, apie 900 neturės jokių simptomų. Į šią grupę patenka jauni žmonės, anksčiau neturėję problemų [asmenys] ir vaikai. 80 iš jų turės gripo požymius – tai yra karščiavimas, galvos skausmas, raumenų skausmas“, – sako gydytojas. Šie simptomai gali tęstis 2-3 savaites, o vėliau, pasak jo, šie žmonės pasveiks.

Likusiems 20 žmonių tikriausiai prireiks ligoninės pagalbos. „15 bus paguldyti dėl plaučių uždegimo komplikacijų. <...> O likusiems 5 prireiks intensyvios terapijos skyriaus pagalbos“, – nurodo M. Gudelis. Pasak jo, 3 asmenys iš jų tikriausiai mirs, o likę ateityje gali turėti sunkių komplikacijų, kurios gali pareikalauti netgi plaučių transplantacijos.

Gydytojas taip pat paaiškina, kodėl reikalingas karantinas. „Koronavirusas yra tarsi banga“, – nurodo gydytojas – per 2–3 mėn užkrečia visus.“

Pasak jo, didžiausias iššūkis laukia sveikatos apsaugos sistemos. Remdamasis Ispanijos pavyzdžiu, M. Gudelis aiškina, kaip koronavirusas paveikia ligoninių sistemą.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo

Kaip jis aiškina, Ispanijoje gyvena apie 40 mln. žmonių, apie 4 mln. žmonių iš jų gali turėti simptominę viruso formą. 3.2 mln. persirgs gripu ir pasveiks namuose. O 600 tūkst. bus paguldyti dėl vadinamos plaučių uždegimo komplikacijos ir gydomi ligoninėje. 200 bus paguldyti į intensyvios terapijos skyrių. „Ispanijoje yra apie 200 tūkst. vietų ligoninėse ir 3.8 tūkst. vietų intensyvios terapijos skyriuose.“

Taigi, pasak jo, tikroji problema nėra pats virusas, bet jo epidemiologinės savybės, kurios gali sukurti sveikatos apsaugos sistemos žlugimą.

Italijoje, kur šiuo metu taikomos karo ligoninės taisyklės, atsilaisvinus vienai vietai, jos laukia 7 žmonės: „Todėl gydytojas turi pasirinkti iš šitų 7 žmonių, kurį guldyti į ligoninę ir kurį išgelbėti. O 6 likusieji važiuoja namo, kur jiems pasakoma, kad atvažiuos gydytojas, atsiųs deguonies. Tačiau retai tai įvyksta. Šiais atvejais pasirenkami sveiki, anksčiau nesirgę žmonės“, – kalbėjo M. Gudelis.

Pasak gydytojo, viruso komplikacijos priklauso nuo viruso kiekio, kuris patenka į kūną ir kiekvieno žmogaus genetinių savybių.

Karantinas reikalingas, pabrėžia gydytojas, tam, „kad viruso kiekis mūsų kūne būtų kuo mažesnis ir taip galėtume jį persirgti“. Tokiu būdu nereikės kreiptis į ligoninę, o jos galės priimti sunkius ligonius ir suteikti jiems pagalbą.

LRT.LT primena, iš viso Lietuvoje užfiksuota 17-ka koronaviruso atvejų. Pirmoji Šiauliuose užsikrėtusi moteris jau pasveiko ir yra išleista į namus.

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį prasideda karantinas visos šalies mastu. Karantinas truks 15 dienų, tačiau neatmetama, kad, atsižvelgiant į situaciją, jis gali būti pratęstas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.