Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.14 22:16

LRT trumpai. Šalyje įvedamas karantinas: kas keisis

LRT.lt 2020.03.14 22:16

Šeštadienį Lietuvos Vyriausybė paskelbė, kad nuo kovo 16 d. 00:00 dėl koronaviruso grėsmės visoje šalyje bus įvestas karantinas. Dėl to įvedami apribojimai, rekomendacijos ir draudimai. LRT trumpai pateikia, kas keičiasi Lietuvoje karantino laikotarpiu.

Karantino režimo trukmė – nuo kovo 16 d. 00 val. iki kovo 30 d. 24 val. Koronaviruso karštoji linija – 1808.

DRAUDŽIAMA:

– Draudžiama užsieniečiams atvykti į Lietuvą, išskyrus specialius atvejus, kai vykdomas krovinių vežimas, kai asmenys turi teisę gyventi Lietuvoje ir išskyrus diplomatus. Išimtis taikoma ir NATO bei NATO šalių kariniuose vienetuose tarnaujantiems asmenims ir juos aptarnaujančiam personalui, jų šeimos nariams. Prekių judėjimas neribojamas.

– Draudžiama Lietuvos piliečiams išvykti iš Lietuvos, išskyrus atvejus, kai jie grįžta į savo gyvenamąją vietą, vyksta į savo darbo vietą, taip pat VSAT vadovo ar jo įgalioto asmens leidimu.

– Draudžiamas kruizinių laivų pateikimas į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą.

– Draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas.

– Draudžiama veikla vaikų, žmonių su negalia ir pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo centruose.

– Draudžiamas kalinių lankymas.

– Draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse organizuojami renginiai bei susibūrimai.

– Draudžiama sveikatinimo paslaugų centrų, sanatorijų, poilsio centrų veikla, išskyrus indvidualias reabilitacijos paslaugas, kurios susijusios su gydymu.

– Draudžiama viešojo maitinimosi įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla, išskyrus kai maistas galinamas išsinešimui arba kitais būdais pristatomas gyventojams.

– Draudžiama parduotuvių, išskyrus maisto prekių, prekybos centrų, išskyrus maisto, veterinarijos, vaistinių ir optikos prekių parduotuves juose, turgaviečių, išskyrus maisto, veikla, išskyrus internetinę prekybą ir kai prekės pristatomos gyventojams.

– Draudžiamas grožio paslaugų teikimas.

– Draudžiamas pacientų lankymas, išskyrus terminalinės būklės pacientų ir vaikų iki 14 metų lankymą, gydančio gydytojo leidimu.

– Draudžiama lankytis visuose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose. Kitose socialinių paslaugų įstaigose, kontaktuoti su klientu leidžiama tik užtikrinant būtinąsias socialines paslaugas.

RIBOJAMA:

– Mažinamas pasienio punktų skaičius. Sienos kirtimas vykdomas per Kalvarijos/Budzisko, Saločiai–Grenstale, Būtingė–Rucava, Smėlynė–Medume, Medininkai–Kamenyj Log, Raigardas–Privalka, Kybartai–Černiševskoje, Panemunė–Sovietskas tarptautinius sienos kirtimo punktus, Vilniaus, Kauno, Palangos, Šiaulių oro uostus ir Klaipėdos valstybinį jūrų uostą.

– Iki kovo 19 d. 00:00 val. leidžiamas asmenų, grįžtančių į savo gyvenamosios vietos valstybę, tranzitas per LR teritoriją be būtinojo sustojimo.

– Ribojamas tarpmiestinis ir priemestinis keleivinio transporto intensyvumas – leidžiamas tik sėdimų vietų užėmimas ne mažesniu kaip nei 1 metro atstumu ir ypatingų saugumo priemonių taikymas, dezinfekuojant transporto priemones kiekvieno maršruto pradinėje–galinėje stotelėje. Šią nuostatą primygtinai siūloma taikyti ir vykdant keleivių vežimą viešuoju miesto transportu.

– Ribojamos reabilitacijos paslaugos ir ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas.

REKOMENDUOJAMA

– Nustatoma, kad viešojo sektoriaus valstybės ir savivaldybių institucijose įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas organizuojamas nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus kai būtina atitinkamas funkcijas atlikti darbo vietoje.

– Privačiajam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajame sektoriuje.

– Rekomenduojama atsiskaitymams naudoti ne grynuosius pinigus.

KITI VYRIAUSYBĖS NUTARIMAI:

– Numatomas viešbučių ir kitų patalpų naudojimas asmenų izoliavimui atskiru savivaldybių susitarimu.

– Stabdomas ugdymo ir vaikų priežiūros procesas bei švietimo veikla visose švietimo įstaigose, dienos ir užimtumo centruose, organizuojant ugdymo procesą nuotoliniu būdu.

– Nustatoma, kad bus pasitelkiami visi reikiami ir galimi žmogiškieji ištekliai karantino situacijai valdyti: sveikatos priežiūros specialistai, aukštųjų universitetinių ir neuniversitetinių mokyklų studentai, rezidentai ir kiti.

– Sureguliuojamas stacionarinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas: pertvarkant pacientų srautus, infrastruktūrą bei materialinius ir žmogiškuosius išteklius. Atidedamos planinės operacijos, išskyrus tas, kurių nesuteikus pacientui atsirastų poreikis būtinajai medicinos pagalbai arba reikšmingai pablogėtų paciento būklė.

– Nustatomas paslaugų teikimas nuotoliniu būdu: vaistų ir medicinos pagalbos priemonių išrašymas, konsultacijos, elektroninių nedarbingumo pažymėjimų išdavimas ir tęsimas, gydytojo–gydytojui konsultacija, būtinųjų tyrimų paskyrimas, slaugytojo konsultacijos.

– Atidedami profilaktiniai patikrinimai ir prevencinių programų vykdymas. Atidedamas odontologijos paslaugų teikimas, išskyrus būtinosios medicinos pagalbos užtikrinimą. Perorganizuojama vaistinių veikla siekiant išvengti tiesioginio kontakto.

– Vyriausybė kreipiasi į Vyskupų Konferenciją ir visas Lietuvoje veikiančias religines bendruomenes su prašymu neorganizuoti religinių apeigų, kurios reikalautų viešų susibūrimų.

– Vyriausybė paveda Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovui gavus atsakingos ministerijos siūlymą dėl būtinų karantino priemonių nustatymo, nustatyti konkrečias karantino režimo priemones.

– Pirmadienį Vyriausybė priims konkrečius sprendimus dėl ekonomikos skatinimo priemonių, kurios padės šalies verslui išgyventi šį sudėtingą laikotarpį ir išlaikyti verslo likvidumą. Vyriausybės vadovas kviečia jau šiandien sunkumų patirtiantį verslą kreiptis į Mokesčių inspekciją ir Sodrą dėl mokesčių atidėjimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi