Lietuvoje

2020.03.12 13:48

Vyriausybė laikinai uždraudė masinius renginius, uždaro mokyklas

Vyriausybė rengiasi skatinti ekonomiką, atnaujinta 15.26
Saulius Jakučionis, LRT.lt2020.03.12 13:48

Vyriausybei imantis priemonių išvengti koronaviruso plitimo Lietuvoje, Ministrų kabinetas ketvirtadienį pritarė siūlymams laikinai uždrausti masinius renginius visoje šalyje. Paliekamos tik nedidelės išimtys. Be to, dviem savaitėms stabdoma veikla mokyklose ir kitose ugdymo įstaigose, įvedami kelionių ribojimai.

„Lietuvos valstybė privalo daryti šitus žingsnius, sudėtingus žingsnius, tačiau manome, kad pagrindinis tikslas užkirsti kelią potencialiam viruso išplitimui mūsų šalyje ir tokiu būdu apsaugoti mūsų žmonių sveikatą ir gyvybę“, – žurnalistams sakė premjeras Saulius Skvernelis.

Pasak jo, nors valdžia taiko iš pažiūros drastiškas priemones, Vyriausybės žingsniai nuo pat krizės pradžios buvo teisingi matant, su kokiomis pasekmėmis susidūrė kitos valstybės.

Renginių draudimas

Draudimas dvi savaites galios tiek atviriems, tiek uždariems sporto, kultūros, laisvalaikio, pramogų ir kitiems renginiams.

Vyriausybės įsakymas: uždaromos šalies ugdymo įstaigos, uždraudžiami vieši renginiai

Atvirose erdvėse būtų galima organizuoti tik tokius renginius, kurių dalyvių skaičius neviršija 100 asmenų ir kur bus galima užtikrinti žmonių apsaugą – išlaikyti tarp jų ne mažesnį nei metro atstumą, turėti higienos priemonių.

Sporto renginiai galėtų būti organizuojami, tačiau be žiūrovų.

Taip pat priimtas sprendimas dviem savaitėms riboti kultūros, laisvalaikio, sporto įstaigų lankymą ir jų veiklą.

Be to, laikinai bus nutraukta veikla įvairiuose dienos ir užimtumo centruose.

S. Skvernelis sakė, kad parduotuvės uždaromos nebus.

„Jokio ribojimo nėra ir nebus, ypač kalbant apie maisto prekių parduotuves. Dėl kitų vietų – mes rekomenduojame žmonėms nesilankyti ten be reikalo, vengti socialinių kontaktų“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

Uždaro mokyklas

Vyriausybė taip pat pritarė, kad dviem savaitėms būtų nutrauktas ugdymo procesą mokyklose ir kitose ugdymo įstaigose.

Šis sprendimas įsigalios kovo 16 dieną, o iki tol tėvams galios rekomendacija neleisti vaikų į mokyklas.

Ugdymo įstaigos įpareigotos per šį laikotarpį pasiruošti alternatyviu būdu organizuoti ugdymo procesą, jeigu sprendimas įstaigas uždaryti nebus atšauktas.

Vaikus prižiūrėsiantiems tėvams nesant galimybei gauti alternatyvių darbo sąlygų, pavyzdžiui, taikyti nuotolinio darbo galimybę, tėvai gali kreiptis dėl ligos išmokos.

Tokį kreipimąsi bus galima pildyti ir atbuline data, formuluojant prašymą pagal kodą, koks nustatyas šiuo metu, norintiems pasinaudoti saviizoliacijos laikotarpiu grįžusiesiems iš rizikingų šalių.

Kelionių ribojimai

Vyriausybė taip pat nusprendė rekomenduoti gyventojams mažiausiai mėnesį nevykti į užsienio šalis. Griežta rekomendacija nevykti galioja į itin pavojingas ir pavojingas šalis, bet kol kas jų tikslus sąrašas nėra aiškus.

Rizikingomis valstybėmis keliauti įvardijamos Kinija, Iranas, Japonija, Pietų Korėja, Singapūras, Italija, Prancūzija, Vokietija ir Ispanija.

Konkrečius kelionių ribojimus Užsienio reikalų ministerija patikslins ketvirtadienį vakare.

Skrydžiai iš koronaviruso kamuojamos Italijos ateinančią savaitę dar nebus atšaukti, tačiau į šalį vykti jau draudžiama. Bus nutraukti skrydžiai iš ir į Kiniją, Pietų Korėją, Japoniją ir Singapūrą.

Sekmadienį Pasaulio sveikatos organizacija dėl koronaviruso paskelbė pandemiją.

Valdžia pasirengusi skatinti ekonomiką

S. Skvernelis taip pat paskelbė, kad esant poreikiui Vyriausybė bus pasirengusi skatinti ekonomiką, pagelbėti nuo plintančio koronaviruso labiausiai nukentėjusioms įmonėms.

Planas, kaip visa tai padaryti, turėtų būti parengtas per savaitę.

„Kitam trečiadieniui duotas nurodymas <...> parengti priemonių planą, jeigu reikėtų kažkada ateityje taikyti ekonomikos skatinimo priemones verslui ir taip amortizuoti galimus sunkumus toms šakoms, kurios patiria didžiausią poveikį nuo viruso atsiradimo“, – teigė premjeras.

Pasak jo, bus svarstoma kai kurioms įmonėms atidėti mokesčių mokėjimą, kitaip lengvinti joms padėtį.

„Valstybė supranta dėl sunkios situacijos susidariusias įmonių padėtis ir mes tikrai darysime viską, kad jų našta būtų palengvinta“, – tvirtino S. Skvernelis.

Vyriausybė taip pat nusprendė prie vidinės ES sienos dislokuoti ir karius, kad jie padėtų tikrinti įtartinus keleivius.

Patikinimas medikams

S. Skvernelis taip pat patikino medikus, kad valstybė yra finansiškai pasiruošusi tiek aprūpinti juos reikiama įranga, tiek apsaugoti jų sveikatą individualiai.

„Sodros“ rezervas yra įspūdingas, turintis apie 400 mln. eurų“, – sakė premjeras.

Žiemą iš Kinijos kilęs koronavirusas per pastarąsias savaites išplito Europoje, ypač Italijoje. Žemyne fiksuoja daugiau kaip 22 tūkst. užsikrėtimų, beveik tūkstantis mirčių.

Lietuvoje iki šiol nustatyti trys koronaviruso atvejai.

Populiariausi