Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.23 21:26

Europoje tuberkulioze daugiau nei Lietuvoje serga tik Rumunijoje

Pastaruoju metu pasaulyje ir Lietuvoje daug kalbama apie pragaištingą koronavirusą, bet tylima apie mūsų valstybės pastangas įveikti kitą žmonijos rykštę – tuberkuliozę, o ypač jos atmainas, atsparias vaistams. Kol kas Lietuvoje per metus miršta beveik 70 žmonių, o suserga maždaug 700.

Pagrindinis Pasaulio sveikatos organizacijos asamblėjos iškeltas tikslas – išgydyti ne mažiau kaip 85 procentus tuberkuliozės atvejų. Lietuva jo iki šiol nepasiekė. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, aukštesnis nei Lietuvoje sergamumas registruotas tik Rumunijoje.

Pradiniame etape tuberkuliozė ligoninėje gydoma pusę metų, dar maždaug metus būtina gerti vaistus, kantriai vykdyti medikų nurodymus, antraip vaistai nebeveikia, su kiekvienu kartu atsiranda atsparumas vis kitiems vaistams, išsivysto pati sunkiausia – daugeliui vaistų atspari tuberkuliozės forma.

Savaitė. Lietuvoje koronavirusas užgožė tuberkuliozę: aukštesnis sergamumas registruotas tik Rumunijoje

Santaros klinikų Tuberkuliozės registro vedėja Edita Davidavičienė sako, kad ligoniai paskirtus vaistus pasideda į spintelę, tačiau ar juos vartoja – neaišku. Tačiau ji pastebi, kad yra sergančiųjų tokia tuberkuliozės forma, kuri atspari vaistams.

Medikams nerimą kelia nemažėjantis vaistams atsparių formų skaičius. Pernai šia pavojinga liga Lietuvoje sirgo 145. Čia reikėtų pabrėžti, kad sveikas žmogus nuo tokio ligonio užsikrečia tokia pat atsparia vaistams tuberkuliozės forma.

Manoma, kad liga gali plisti geometrine progresija: vienas ligonis per metus gali vidutiniškai apkrėsti 20 žmonių, šie savo ruožtu – dar po tiek.

1998-siais, prieš 21-erius metus, šią diagnozę Lietuvoje išgirdo 1160 žmonių, o mirė – 437. Pernai tuberkulioze susirgo 709, mirtimi liga baigėsi 67. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, aukštesnis nei Lietuvoje sergamumas registruotas tik Rumunijoje.

Anot docento Kęstučio Miškinio, sveikatos apsaugos politikos formuotojai skiria per mažai dėmesio šiai visuomenei pavojingai ligai. Pasak gydytojo, šiuo metu atsparia forma sergantieji ligoninėje nėra izoliuoti vieni nuo kitų, todėl „apsikeičia“ tuberkuliozės bacilomis, kurios atsparios skirtingiems vaistams. Tokiu būdu formuojasi daugeliui vaistų atspari liga. Тuo metu Santarų klinikose modernus skyrius vis dar neveikia.

„Ypač daugėja vaistams atsparių formų ir tarp tų vaistams atsparių formų daugėja ypač atsparių formų, kurių mes praktiškai išgydyti beveik negalime (...). Todėl, kad mes neturime pakankamai naujausių vaistų. Mums duoda labai limituotus skaičius, tai apriboja jų skyrimą ir neturime gerų sąlygų pacientams gydyti“, – tikina K. Miškinis.

Sveikatos apsaugos ministerija priekaištus atmeta. Lietuva turi visas galimybes pasitraukti iš 18 šalių, kuriose yra aukščiausia rizika susirgti tuberkulioze, sąrašo.

„Lietuva tikrai turi galimybę greitai diagnozuoti tuberkuliozę, panaudodama molekulinius tyrimus, turi visą arsenalą Valstybinės ligonių kasos perkamų vaistų ir tikrai esame sudarę sąlygas palaipsniui šią ligą įveikti“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos Specializuotos sveikatos priežiūros skyriaus patarėja Alvyda Naujokaitė.

Lietuvoje jau taikomas priverstinis gydymas specialioje ligoninėje Alytuje. Pernai čia teismo sprendimu buvo gydoma 116 ligonių, pusė jų sirgo vaistams atsparia forma, per mėnesį vieno tokio ligonio gydymas valstybei kainuoja 4000–5000 eurų. Įstaigos vadovas Romualdas Radivonas sako, kad ligoninė jau nebegali sutalpinti teismo siunčiamų pacientų.

Dabar po gydymo stacionare ligoniai privalo tęsti gydymą ambulatoriškai. 2016-siais sveikatos apsaugos ministro įsakymu pradėtos teikti tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso (DOTS) paslaugos specialiuose kabinetuose. Ligonis privalo kas dieną juose lankytis ir, stebint sveikatos priežiūros specialistams, išgerti vaistus. Šiems kabinetams įrengti Europos Sąjunga skyrė 300 tūkst. eurų. Dar milijoną numatė Europos socialinis fondas: už tai, kad vartoja vaistus, ligoniai skatinami kas savaitine 9 eurų išmoka, maisto paketais, jiems apmokama kelionė į gydymo įstaigą. Kad ligonis išgertų vaistus, medikams leidžiama stebėti ir nuotoliniu būdu

Pasak gydytojos Editos Davidavičienės, tokia kontrolė veiksmingo tuberkuliozės gydymo neužtikrina.

„Aš kažką supykdysiu, bet mano nuomonę daug kas žino – aš esu prieš „Skype“ ir kitas tas mobiliąsias priemones“, – sako gydytoja.

Kai kuriose šalyse pavojingų užkrečiamų ligų problema sprendžiama pačiu griežčiausiu būdu.

„Kai kuriose šalyse yra epidemiologijos policija, ten dirba su tam tikrais įgaliojimais medikai. Ir, jeigu yra toks atvejis, tada ta epidemiologinė policija eina į tam tikrą židinį ir ji turi visas teises, kadangi įtarimas yra, kad jūs apkrėtėte, einama pasitikrinti“, – pasakoja E. Davidavičienė.

Pasaulio sveikatos organizacija skaičiuoja, kad kasmet tuberkulioze suserga 10 mln. žmonių, o nuo jos miršta pusantro milijono.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi