Lietuvoje

2020.02.04 14:50

Signataras Rasimas: Kovo 11-oji – perėjimas iš pasiruošimo į konkretų darbą

Signataras Liudvikas Rasimas sako, kad nepriklausomybės idėja buvo ne tai, kad Baltijos šalys pasitraukia iš Sovietų Sąjungos, bet Sovietų Sąjunga išeina iš Baltijos šalių.

L. Rasimo teigimu, Kovo 11-oji buvo perėjimas iš pasiruošimo į konkretų darbą – nepriklausomybės skelbimą. Jis prisimena, kad tik pasirašius Aktą prasidėjo nesutarimai.

Susitikimas su signataru L. Rasimu – laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Šis bei visi kiti reportažai – ir portale LRT.lt.

Signataras Liudvikas Rasimas: Kovo 11-oji – tai perėjimas iš pasiruošimo į konkretų darbą

„Žinojome, ką darome. Ten buvo susirinkę ne persitvarkymo Sąjūdžio atstovai. Mes ėjome toliau, jau mes buvome nepriklausomybininkai. Kovo 11-oji yra perėjimas iš pasiruošimo į padarytą darbą. Kiekvienas padarytas darbas suponuoja visą eilę darbų, kuriuos teko daryti. [...]

Mums reikėjo politinio dokumento ir mes pasirašėme. Tik pasirašėme, atsirado nesutarimų: „Ne taip, ne toks žodis.“ Kad tie ginčai baigtųsi, reikėjo kaip katinams nosimi pabadyti: „pasirašykite“ ir pasirašė. Buvo nutarta, kad nei Latvija, nei Estija nei Lietuva neturi išeiti iš Sovietų Sąjungos – iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos turi išeiti Sovietų Sąjunga“, – kalba signataras.

Kovo 11-oji yra perėjimas iš pasiruošimo į padarytą darbą.

Po Kovo 11-osios kilo kiti klausimai, sako L. Rasimas: „Kokių reikės įstatymų, nes reikia atstatyti ir policiją, ir pasienį, užmegzti diplomatinius santykius.“

Signataro aiškinimu, Lietuva tapo europietiška. „Kai man koks istorikas sako, kad mes į Europą galime eiti tik per Lenkiją, aš drąsiai sakau, kad galime eiti virš Lenkijos“, – pažymi jis.

Tačiau L. Rasimas pastebi, kad šalyje nėra paisoma Konstitucijos.

„Kadangi esu vienas iš Konstitucijos autorių, stebiuosi, kai valdžios vyrai sako, kad Lietuva yra parlamentinė respublika. Net Konstitucinis Teismas yra pasakęs, jog šalis yra parlamentinė su aiškiais prezidento įgaliojimais“, – pabrėžia signataras.